X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Drugi dzień konferencji F8: dostęp do Internetu, wirtualna rzeczywistość i sztuczna inteligencja

Dwudniowa konferencja F8 dobiegła końca. W pierwszym dniu Mark Zuckerberg opowiedział o planach rozwoju Facebooka na najbliższe 10 lat. Satelita, która dostarczy Internet na terytorium północnej Sahary, boty w Messengerze oraz Facebook Live dla programistów. To tylko 3 z 15 planowanych zmian, a co wydarzyło się drugiego dnia?

Drugi dzień konferencji F8: dostęp do Internetu, wirtualna rzeczywistość i sztuczna inteligencjahttp://newsroom.fb.com/news/

reklama


Konferencja F8 dobiegła końca. Były to dwa, bardzo intensywne dni, podczas których padło wiele wzniosłych słów, a plany snuto na  najbliższe 10 lat. O koncepcji rozwoju największego portalu społecznościowego na świecie, na następną dekadę opowiadał sam Mark Zuckerberg.

Czytaj więcej: Poznaj plany Facebook na najbliższe 10 lat

Drugi dzień był zdecydowanie mnie intensywny, jednak ciężko byłoby „pobić” wystąpienie dyrektora generalnego, który rozpoczął całe wydarzenie. O ile podczas jego wypowiedzi pojawiły się plany, które dotyczyły samego portalu, tak drugiego dnia, prelegenci skupili się na rozwoju zaawansowanych technologii.

Connectivity Lab

https://code.facebook.com

https://code.facebook.com

https://code.facebook.com

https://code.facebook.com

Mark Zuckerberg w swoim przemówieniu wielokrotnie odnosił się do kwestii dostępu do Internetu. Z jego rozwojem wiąże poważne plany na najbliższe 10 lat. Wspominał o satelicie, która ma dostarczyć Internet na terytorium północnej Sahary oraz o statku powietrznym, który ma pełnić podobną funkcję. Drugiego dnia pojawiła się wiadomość, że Connectivity Lab Facebooka pracuje nad szeregiem nowych rozwiązań poprawiających jakość dostępu do Internetu i dających dostęp tym, którzy go jeszcze nie mają. Facebook zaprezentował dwa systemy naziemne opracowane z myślą o poprawie prędkości, wydajności i jakości połączeń internetowych na świecie: Terragraph, bezprzewodowy system działający w gęstej zabudowie miejskiej oraz ARIES, projekt badawczy dotyczący łączenia dużych powierzchni o niskim stopniu zaludnienia.

Sztuczna Inteligencja (AI)

https://code.facebook.com

https://code.facebook.com

Zespół Applied Machine Learning dał uczestnikom wgląd w kulisy rozwiązań odpowiedzialnych za wiele różnych technologii wykorzystywanych na Facebooku. Praca i badania prowadzone przez ten zespół umożliwią jeszcze lepszą łączność pomiędzy ludźmi – na przykład automatyczne tłumaczenie pomiędzy językami, rozpoznawanie treści obrazów, które umożliwi uwzględnianie ich w wynikach wyszukiwania, czy klasyfikowanie filmów w czasie rzeczywistym, co znacznie ułatwi nawigację wśród treści tworzonych każdego dnia.

Social VR

Wirtualna rzeczywistość ma większy potencjał społecznościowy niż jakakolwiek inna platforma. Nowo powstały zespół Social VR bada, jak ludzie mogą wykorzystać istniejącą technologię VR do łączności i dzielenia się treściami, a także długoterminowe możliwości związane z rosnącym znaczeniem wirtualnej rzeczywistości jako platformy obliczeniowej. Niektóre z zagadnień, nad którymi pracuje zespół, dotyczą łączenia wrażenia obecności z możliwością interakcji z otoczeniem i komunikacji za pomocą języka ciała oraz głosu.

Open Source

W ciągu ostatniego roku React Native fundamentalnie zmieniło sposób w jaki developerzy tworzą interfejsy na systemy iOS oraz Android. W tym roku Facebook ogłosił kilka ekscytujących nowości w ekosystemie React Native: React Native dla Windowsa, React Native dla Tizena (system operacyjny działający na wszystkich telewizorach Samsung Smart TV), a także Facebook SDK dla React Native, które uprości dodawanie funkcji społecznościowych takich jak Login, Sharing, App Analytics oraz Graph APIs na różnych platformach.

Dużą częścią zobowiązania Facebooka do tworzenia jak najlepszych rozwiązań mobilnych jest rozwijanie narzędzi wewnętrznych. W tym roku Facebook udostępni kilkanaście nowych projektów open-source, które pozwolą developerom poprawić pracę ich własnych aplikacji mobilnych.

Plany rozwoju Facebook na najbliższe 10 lat są naprawdę imponujące. Mark Zuckerberg chce poprawić dostęp do Internetu, wdrożyć zaawansowane technologie, udostępnić wiele funkcji dla programistów oraz dać więcej możliwości markom na Facebooku. Dyrektor generalny już niejednokrotnie nas zaskakiwał dlatego jesteśmy bardzo ciekawi ile z tych kwestii, które zostały poruszone podczas przemówienia rzeczywiście wejdzie w życie.

 

Agnieszka Bień

Agnieszka Bień

Dziennikarka

Zobacz wszystkie artykuły autora

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail