X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Snapchat został posądzony o rasizm

Był już filtr, który zmieniał twarz użytkownika Snapchata w pieska albo w królika, prawdziwym hitem była możliwość zamiany twarzy ze swoim przyjacielem, ale jeszcze żaden filtr nie wywołał tyle zamieszania w mediach jak filtr z Bobem Marley'em.

Snapchat został posądzony o rasizmfot. bank zdjęć shutterstock.com

reklama


W najnowszej aktualizacji aplikacji Snapchat pojawiły się naklejki 3D. Okazało się jednak, że to nie one wywołały zamieszanie w sieci. Burzę wywołał filtr, który sprawiał, że twarz użytkownika zaczynała przypominać twarz Boba Marleya, to przez ten filtr Snapchat został posądzony o rasizm.

Czytaj więcej: Szalone naklejki 3D na Snapchacie dostępne dla systemu iOS

Premiera najnowszej aktualizacji, w której znalazł się filtr Boba Marleya, przypadła na 20 kwietnia. W Stanach Zjednoczonych 20 kwietnia jest dniem szczególnym dla zwolenników legalizacji marihuany. A wszystko wzięło się od grupy ludzi z Kalifornii, którzy nazywali siebie Waldos. Spotykali się oni zawsze o tej samej godzinie (4:20) po pomnikiem przed szkołą, aby spędzić ze sobą czas. Później wyrażenie “4:20” stało się synonimem konopi, a dzień 20 kwietnia w pewnym sensie jej świętem.

Filtr, który udostępnił Snapchat powoduje, że twarz użytkownika zostaje przyciemniona o kilka tonów, zmieniają się jego rysy, na głowie pojawia się czapka rastamana oraz dredy.

Na Twitterze pojawiły się zdania, że filtr jest obraźliwy oraz rasistowski. Niektóre komentarze, twierdzą, że maska odwołuje się do trendu malowania twarzy aktorów na czarno, który były praktykowany w XIX wieku, a później zakazany. Zdaniem niektórych, ten filtr spowodował, że praktyka “blackfacingu” powróciła, tylko, że w dostosowanej do naszych czasów, digitalowej formie.

Jak podał portal Mashable, Snapchat wydał w tej sprawie specjalnie oświadczenie:

Filtr, który dzisiaj udostępniliśmy został stworzony we współpracy z “Bob Marley Estate”. Pragniemy aby ludzie w nietypowy sposób mogli dzielić się z użytkownikami uznaniem dla postaci Boba Marleya i jego muzyki.

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail