X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Branża e-commerce: zobacz, jaki budżet wydaje na posty sponsorowane na Facebooku

W tym tygodniu wraz z zespołem Sotrendera pochyliliśmy się nad branżą e-commerce. Sprawdziliśmy, jaki procent wszystkich wpisów stanowią posty sponsorowane oraz ile pieniędzy marki na nie przeznaczają. Okazuje się, że kwoty należy liczyć w milionach, a niektórzy komunikują się ze swoimi fanami prawie 10 razy dziennie.

Branża e-commerce: zobacz, jaki budżet wydaje na posty sponsorowane na Facebookufot. bank zdjęć shutterstock.com

reklama


W zeszłym tygodniu ruszyliśmy z cyklem artykułów, w którym wraz z zespołem Sotrendera pochylamy się nad poszczególnymi branżami i sprawdzamy jaki procent wszystkich wpisów na Facebooku stanowią posty sponsorowane. Czy budżet jaki dana marki na nie przeznacza należy liczyć w tysiącach, setkach tysięcy, czy może milionach oraz jaką liczbę odsłon owe posty generują?

Czytaj więcej: Sprawdzamy, ile pieniędzy sklepy wielkopowierzchniowe wydają na posty sponsorowane na Facebooku

Dzisiaj postanowiliśmy przyjrzeć się wpisom, które udostępniane są przez branżę e-commerce. Jak marki promują się w mediach społecznościowych? Jaki procent postów, które udostępniają to wpisy sponsorowane? O jakich kwotach mówimy?

Badanie płatnej komunikacji na Facebooku

Udzielenie odpowiedzi na powyższe pytania było możliwe dzięki danym, które zebrała firma badawcza Sotrender, wyspecjalizowana w badaniach mediów społecznościowych i tworzeniu własnego oprogramowania analitycznego.
Jednym z typów badań, które firma ma w swoim repertuarze jest badanie płatnej komunikacji na Facebooku. Zespół Sotrendera pozyskał wyniki w oparciu o estymację metodą machine larning na podstawie autorskiego algorytmu lasów losowych i unikalnej bazy danych dotyczącej komunikacji ok. 14 tysięcy stron na Facebooku. Kwota jaką firmy wydały na posty sponsorowane oraz Dark Posty, została oszacowana w oparciu o uśredniony CPM – 8 zł.

Badanie objęło 3 ostatnie miesiące ubiegłego roku, czyli IV kwartał 2015. Sotrender w swojej analizie aktywności na Facebooku „wziął pod lupę” 5 firm z branży e-commerce, które przeznaczyły największe sumy na komunikację – DeeZee, Homebook.pl, Domodi.pl, Run Colors oraz Allegro.

Udział postów sponsorowanych w komunikacji

Badanie - Sotrender

Badanie – Sotrender

W porównaniu z branżą sklepów wielkopowierzchniowych, która wyraźnie stawia na posty sponsorowane, e-commerce nie wpisuje się w ten trend. Na powyższym wykresie wyraźnie widać, że posty niesponsorowane stanowią trzon komunikacji 5 potentatów e-handlu. W przypadku sklepu DeeZee, posty sponsorowane stanowią zaledwie 1%, zaś platforma Homebook.pl w 100% prowadzi komunikację opartą na niesponsorowanych wpisach. Nie tylko sam sposób dotarcia do odbiorców w kategorii sklepów e-commerce się różni od sklepów wielkopowierzchniowych. E-handel jest aż 4 razy aktywniejszy. Sklep DeeZee w przeciągu 3 miesięcy udostępnił ponad 950 postów, oznacza to, że w średnio w przeciągu zaledwie jednego dnia komunikował się ze swoimi odbiorcami aż 9 razy! Liczba wpisów udostępniona przez Homebook.pl oraz Domodi.pl również jest imponująca.

Estymowane wydatki reklamowe

Badanie - Sotrender

Badanie – Sotrender

Pomimo tego, że w branży e-commerce posty sponsorowane stanowią mały procent wszystkich wpisów publikowanych na Facebooku to kwoty, jakie firmy wydały na posty sponsorowane oraz Dark Posty, w tym przypadku z wyraźnym naciskiem na drugi sposób komunikacji, jest znacznie wyższa niż było to w przypadku branży sklepów wielkopowierzchniowych.

Biorąc pod uwagę liczbę zamieszczonych wpisów na Facebooku sklep DeeZee był wyraźnym liderem, jednak to platforma Homebook.pl przeznaczyła na Facebooka więcej pieniędzy. Jako, że jej komunikacja opiera się na postach niesponsorowanych oznacza to prawdopodobnie, że marka w IV kwartale 2015 roku przeznaczyła ponad 5 milionów złotych na Dark Posty. Ich liczba odsłon wyniosła prawie 650 milionów!

Bez wątpienia liczba wpisów na Facebooku jaką udostępniają sklepy z branży e-commerce jest imponująca. Zaskakuje natomiast procent postów sponsorowanych oraz kwoty jakie firmy przeznaczają na promocję siebie na Facebooku.

W przyszłym tygodniu przyjrzymy się kolejnej branży. Branży, od której oczekiwaliśmy najwięcej, a której procent postów sponsorowanych oraz wydatki rozczarowują.

Agnieszka Bień

Agnieszka Bień

Dziennikarka

Zobacz wszystkie artykuły autora

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail