X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Nowe technologie – bilans zysków i strat dla ludzkości. Zobacz raport

Jakie konsekwencje w realnym życiu ma wykorzystywanie wirtualnej rzeczywistości? W jaki sposób Facebook wpływa na nasz mózg? Jak nowe technologie zmieniają nasze zmysły? Prezentujemy raport "Nowe technologie – bilans zysków i strat dla ludzkości".

Nowe technologie – bilans zysków i strat dla ludzkości. Zobacz raport

reklama


Od dłuższego czasu jesteśmy zafascynowani nowymi technologiami takimi jak IoT, czyli internet rzeczy, AR, czyli rozszerzona rzeczywistość oraz VR, czyli wirtualna rzeczywistość. Dzięki nim możemy przenieść się na wyższy poziom doświadczania i poczuć się jak postacie filmów, które jeszcze kilka lat temu oglądaliśmy ze zdumieniem. Rozwój technologiczny, czy tego chcemy czy nie, znacznie wpływa na nasze życie codzienne. Daje nam wiele możliwości, które mogą ułatwić nam funkcjonowanie i usprawnić skomplikowane dotąd procesy. Zachwycamy się także mediami społecznościowymi, które otworzyły przed nami nowe pola do nawiązywania relacji, dystrybucji treści oraz promocji naszego biznesu. Niestety, poza korzyściami wynikającymi z postępu technologicznego mierzymy się także z drugą stroną medalu – zagrożeniami dla naszego zdrowia i kondycji psychicznej. Jakie pozytywne aspekty, a jakie niebezpieczeństwa generują nowe technologie? Czy możemy się bronić przed ich negatywnym wpływem? Jakie działania podejmować, aby rozwiązania prawne i zabezpieczenia były do nich dostosowane?

Konsekwencje wirtualnej rzeczywistości

Po rozwiązania VR sięgają coraz chętniej zarówno indywidualni użytkownicy, jak i firmy. Można używać ich w różnym kontekście i coraz częściej dostrzegamy ich wykorzystanie w mediach społecznościowych. Polska jest wciąż rynkiem niszowym, na co dowodem są przytoczone w raporcie dane, które wskazują, że tylko 34 procent Polaków zna określenie wirtualna rzeczywistość. Technologia ta przenosi użytkowników na wyższy poziom doświadczania i skraca dystans istniejący między konsumentem, a marką, bez konieczności wychodzenia z domu. Widoczne jest to szczególnie na rynku deweloperów, w branży modowej czy medycynie. Zyskujemy inny poziom przeżyć i zobrazowaną wiedzę na dany temat, lepszą jakość rozrywki oraz oszczędzamy czas. Mimo, że wydaje się nam, iż przez nią oddalamy się od innych, dobre wykorzystanie VR może zbliżać do siebie ludzi, na przykład w relacjach na odległość. Nie brak jednak cieni, które rzuca na na nasze życie, gdyż im tańsze urządzenie, tym gorszy wpływ może mieć ono na nasze zdrowie.

fot. bank zdjęć shutterstock.com

fot. bank zdjęć shutterstock.com

Nowe technologie – ułatwienie czy zniewolenie?

Wizjoner Marshall McLuhan twierdził, że technologie to rozszerzenie możliwości ludzkiego ciała, bowiem telefon można uznać, za przedłużenie naszego głosu. Mimo swej przydatności wpływa on także na nasze umiejętności, na przykład ma negatywne odbija się na praktyce pisanie listów. Korzystanie z mediów społecznościowych sprawia, że nierzadko sprowadzamy komunikację wyłącznie na ten kanał. Poleganie na nawigacji powoduje, że mamy coraz częściej trudności z samodzielnym zaplanowaniem podróży. Łatwy dostęp do internetu minimalizuje nasz wysiłek w celu pozyskania informacji i wiedzy. Co stało by się, gdyby wyłączyć nowe technologie i przeprowadzić cyfrowy detoks?

Jak czytamy w raporcie o nowych technologiach:

“Najbardziej zagrożone w tej chwili wydają się takie umiejętności, jak planowanie, kombinowanie czy też orientacja przestrzenna. To widzimy już teraz. Ciągłe korzystanie z nawigacji GPS prowadzi do tego, że coraz gorzej umiemy samodzielnie zaplanować jakąkolwiek trasę. A nowe technologie, ciągle obecne w naszym życiu, będą nas wyręczać w planowaniu niemal wszystkiego i nasze umysły powoli stracą tę umiejętność”

Niecierpliwie wyczekiwany internet rzeczy

Nasze wyobrażenia o inteligentnym wykorzystaniu przedmiotów stały się rzeczywistością. Rynek IoT, czyli internetu rzeczy, to już 22 miliardy urządzeń, a już za trzy lata liczba ta ma być ponad dwukrotnie większa. Tego typu urządzenia pomagają nam w rozwiązywaniu problemów życia codziennego, jak i społecznych. Mogą monitorować i wykrywać ruch, co pomoże w obserwacji stanu zdrowia osób mieszkających samotnie, wskazywać natężenie ruchu drogowego, zarządzać gospodarką wodną czy służyć w naszym smart domu. Powstaje jednak pytanie na ile jest to bezpieczne i co dzieje się z danym zebranymi przez urządzenia? Czy naruszają one nasze prawo do prywatności? Czy przepisy nadążają za takimi zmianami technologicznymi?

Zrzut ekranu 2017-06-06 o 18.59.37

Wpływ Facebooka na nasz mózg

Facebook, będący obecnie najpopularniejszym serwisem społecznościowym w Polsce, daje nam wiele korzyści, jednak nie brak jednak jego ciemnych stron. Portal znacznie wpływa na naszą samoocenę, rozwój, relacje międzyludzkie i nierzadko powoduje narcyzm oraz zazdrość. Lajki stanowią dla nas aprobatę ze strony innych osób, a nowe wpisy zwiększają nasze poczucie własnej wartości. Jednak to tylko wierzchołek góry lodowej, gdyż to na fali mediów społecznościowych dostrzeżono takie zaburzenia jak FOMO, czyli strach przed przeoczeniem informacji, HPVS, czyli syndrom fantomowych wibracji, DA, czyli lęk przed odłączeniem od sieci oraz Fonoholizm, czyli uzależnienia do telefonu komórkowego. Jak więc w obliczu tego jawi się przyszłość mediów społecznościowych? Jak wygląda biały i czarny scenariusz ich rozwoju i wpływu na nasze życie? Odpowiedzi na te pytania udzielamy w naszym raporcie.

Grzegorz Miłkowski, redaktor naczelny SOCIALPRESS, o raporcie „Nowe technologie – bilans zysków i strat dla ludzkości”:

“W naszej kolejnej publikacji zajęliśmy się blaskami i cieniami narzędzi, które wyręczają nas na wielu płaszczyznach życia, pomagają w organizacji czasu, zmieniają interakcje w społeczeństwie. Bilansujemy to, co technologia wnosi w nasze życie. Zastanawiamy się, czy wirtualna rzeczywistość może mieć wpływ na wyobraźnię dzieci i kreatywność przyszłych pokoleń. Pokazujemy, w jaki sposób “technologie ubieralne” mogą spowodować większą izolację introwertyków, przyczynić się do nasilenia zjawiska kradzieży tożsamości czy – w dalszej przyszłości – pomagać włamywać się do naszych umysłów.”

Polecamy pozostałe raporty naszej redakcji

raporty-covers


Zostań partnerem raportów SOCIALPRESS


Monika Nykiel

Monika Nykiel

Redaktor prowadząca

Zobacz wszystkie artykuły autora

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail