X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Facebook blokuje ponad 300 profili, które miałyby naruszać prawo

Facebook usuwa ponad 300 prawicowych profili, które miałyby publikować treści o charakterze rasistowskim, homofobicznym i islamofobiczny. Do odpowiedzialności za "szeroko zakrojoną akcję" przyznaje się Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych i zapowiada, że podejmie kolejne działania.

Facebook blokuje ponad 300 profili, które miałyby naruszać prawofot. bank zdjęć shutterstock.com

reklama

W miniony weekend z Facebooka zniknęło ponad 300 profili nazwanych prawicowymi. Zablokowano fanapage publikujące treści rasistowskie, ksenofobiczne oraz islamofobiczne. Odpowiedzialny za to jest Ośrodek Monitorowania Zachować Rasistowskich i Ksenofobicznych, który w oficjalnym komunikacie na portalu poinformował o „szeroko zakrojonej akcji usuwania stron”. Jak można przeczytać we wpisie, łącznie zgłoszono ponad 2000 stron organizacji neofaszystowakich, skrajnie prawicowych i antyislamskich. W efekcie ponad 300 z nich, które Ośrodek wskazał jako zawierające treści zabronione przez kodeks karny, zostało usuniętych.

Jak informowali w komentarzach internauci, z portalu zniknęły takie strony jak „Epopeja Sarmacka” „1789-1914”, „Zimna Wojna 1945-1991”, „1410 postaci historycznych, które powinieneś znać'”, „Husaria – najpiękniejsza jazda świata”, „Żołnierze wyklęci”,”Niezlomni.com”, „Zaorane”, „Wolne Media – Bez Cenzury”, „Zwalczaliśmy czerwonych i aferałów zanim stało się to modne”, fanpage sklepu „Imperium” czy strony grup rekonstrukcyjnych. Wzbudziło to w internautach mieszane emocje – pod postem pojawiło się ponad 770 komentarzy, wśród których zamieszczano zarzuty w stronę Ośrodka. Użytkownicy uważają, że takie zachowania łamią wolności słowa oraz poszanowanie poglądów. Największe wzburzenie wywołało usunięcie stron grup rekonstrukcyjnych, które w opinii internautów szerzą wiedzę na temat historii, a ich zgłoszenie uznano to za współczesną cenzurę. Z kolei druga część użytkowników popiera podjęte kroki i liczy, że znikną kolejne fanpage.

Pracownicy i wolontariusze zapowiedzieli, że będą organizować tego typu akcje na bieżąco, a zgłaszane przez nich strony to tylko takie, które łamią prawo. W większości przypadków w odpowiedzi na zarzuty Ośrodek zamieszcza komentarz o treści „Wszystkim obrońcom wolności słowa wyjaśniamy, ZGŁASZAMY WYŁACZNIE TREŚCI NARUSZAJĄCE OBOWIĄZUJACE W POLSCE PRAWO. Strony o których usunięcie zawnioskowaliśmy zamieszczały treści zabronione przez kodeks karny.”, co jednak nie satysfakcjonuje odbiorców.

Co ciekawe, internauci zauważyli, iż z opublikowanych screenów informujących o usunięciu stron wynika, że w wielu przypadkach jeden użytkownik posiada nawet ponad 20 różnych fanpage’y. Może to wskazywać na powielanie treści i contentowy spam, a nawet farmy lajków. Mimo to, jak czytamy na Gazeta.pl, część ze stron została przywrócona.

O podobnych działaniach informowaliśmy w listopadzie, gdy z Facebooka usunięto profile narodowców. Wówczas z serwisu zniknęły m.in profile Młodzieży Wszechpolskiej, Ruch Narodowego, Obozu Narodowo-Radykalnego oraz Marszu Niepodległości. Ten ostatni został jednak wkrótce przywrócony, a Facebook opublikował oświadczenie, w którym wskazano, że za rozpatrywanie raportów odpowiedzialność ponosi irlandzka siedziba Facebooka, która jest bezstronna. Mimo to pod warszawskim budynkiem odbyły się protesty. Czy podobnie będzie i w tym przypadku?


Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail