X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Facebook walczy z fake newsami i testuje nowy przycisk przy artykułach

Światowy gigant planuje wprowadzenie kolejnych narzędzi do walki z fake newsami. W fazie testów jest przycisk, dzięki któremu dowiemy się m.in. więcej o wydawcy artykułu, tego, gdzie udostępniono wpis oraz jakie inne teksty są z nim tematycznie powiązane.

Facebook walczy z fake newsami i testuje nowy przycisk przy artykułachfot. newsroom.fb.com

reklama


Facebook od dłuższego czasu walczy z problemem fake newsów i clickbaitów. Twórcy portalu podejmują szereg czynności, które mają na celu ich wyeliminowanie i dostarczanie użytkownikom rzetelnych informacji, które nie będą negatywnie wpływały na ich światopogląd. Ostatnio pisaliśmy o walce z nieuczciwymi reklamodawcami i działaniach mających zwiększyć przejrzystość reklam. Kilka dni temu portal poinformował o kolejnych krokach – rozpoczęciu testów funkcji, która umożliwiałaby dostarczenie kontekstu dla artykułów widocznych w Aktualnościach. Dzięki temu użytkownicy w szybki sposób będą mogli podejmować świadome decyzje na temat tego, które treścią będą chcieli czytać i udostępniać.

Jak miałaby działać nowa funkcja?

Pomysł wprowadzenia funkcji narodził się na skutek informacji zwrotnej od społeczności portalu, w tym wielu wydawców, którzy pracują nad rozwojem serwisu w ramach projektu Facebook Journalism Project. Zbadano także, że w Stanach Zjednoczonych zaledwie 53 procent osób ufa źródłom informacji, z których korzysta. Dlatego też przy linkach do artykułów udostępnianych na tablicy pojawiłby się przycisk z literką “i”, po dotknięciu którego bezpośrednio widoczne byłyby dodatkowe informacje. Zainteresowany mógłby sprawdzić kim jest wydawca, zobaczyć linki do powiązanych artykułów na innych stronach czy mapę udostępnień, która informowałaby wizualnie o tym, gdzie najczęściej share’owany ten wpis.

Dodatkowe informacje kontekstowe byłby pobierane z Facebooka oraz innych źródeł, np. wpisów z Wikipedii, strony wydawcy czy popularnych artykułów. W przypadku, gdy tak szczegółowe informacje byłyby niedostępne, portal wyświetliłby informację, że nie pozyskano informacji o tej publikacji.

Taki krok ze strony portalu ma pomóc w docieraniu do ważnych informacji i ocenie przez ich odbiorcę tego, czy pochodzą one od wydawców, którym ufa. Obecnie funkcja jest w fazie początkowych testów, a twórcy portalu deklarują, że będą nadal otwarci na sugestie użytkowników i wydawców, aby wiedza, która pomaga w podejmowaniu decyzji była rzetelna, a doświadczenia posiadających profile na Facebooku jeszcze lepsze.

fot. newsroom.fb.com

fot. newsroom.fb.com

fot. newsroom.fb.com

fot. newsroom.fb.com

fot. newsroom.fb.com

fot. newsroom.fb.com

Czy wpłynie ona na Strony?

W informacji od Facebooka możemy przeczytać, że większość Stron nie zobaczy znaczących zmian w dystrybucji treści w Aktualnościach. Zaznaczono także, że jak zawsze powinny one odnosić się do naszych najlepszych praktyk i stanowić kontynuację tematów, które są istotne dla odbiorców.

Walka z fake news jest niezwykle trudną batalią. Szybka rozprzestrzenialność treści w social media powoduje, że trudno jest zatrzymać raz poruszoną machinę i zniwelować nieprawdziwą informację. Nawet jeśli pojawi się jej sprostowanie, nie mamy pewności, że dotrą do niego wcześniejsi odbiorcy komunikatu. Dlatego też Facebook stara się intensywnie walczyć z tym zjawiskiem i jeśli testy opisanej funkcji przyniosą zadowalające efekty, już wkrótce nowy przycisk może zagościć na stałe na portalu.

Promuj biznes na łamach SOCIALPRESS.pl!

Zobacz możliwości reklamy w portalu

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail