X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Najlepsze kampanie social media 2017 – Polska

Jakie akcje odbiły się szerokim echem w 2017 roku? Które marki warto wyróżnić za prowadzone przez nie w social media działania? Eksperci wskazują najlepsze kampanie w mediach społecznościowych tego roku.

Najlepsze kampanie social media 2017 – Polskafot. bank zdjęć shutterstock.com

reklama


Rok 2017 powoli zbliża się ku końcowi, a więc czas na podsumowanie najlepszych kampanii social media. Poprosiliśmy kilku ekspertów o wskazanie trzech najlepszych kampanii w mediach społecznościowych tego roku. Wśród najczęstszych typów pojawiała się kampania Sexed, Klub Konesera, Netflix oraz Johnnie Walker. W dalszym etapie pozyskaliśmy kilka słów komentarzy do zestawienia kampanii, o których było głośno i, które zasługują na wyróżnienie. Jakie działania zyskały uznanie branży? Które marki wyróżniły się na tle innych? Prezentujemy najlepsze kampanie social media 2017 roku w Polsce. Kolejność alfabetyczna.

Beam Up – Rodzina Oddano

Rodzinna Oddano to jeden z bardziej tajemniczych projektów tego roku. Użytkownicy mediów społecznościowych zastanawiali się, co kryje się za publikowanymi w sieci treściami. Przez długi czas nie zdradzono bowiem, czego bezpośrednio one dotyczą. Od początku było jednak wiadomo, że za akcję odpowiada agencja Brasil, a więc sugerowało to, iż jest to kampania promocyjna. Pytanie tylko czego? Gangsterskie wideo na YouTube przywołały wiele skojarzeń, nawet związanych z branżą windykacyjną, jednak finalnie okazało się, że ta kampania teaserowa z udziałem Andrzeja Grabowskiego i Tomasza Oświecińskiego dotyczy aplikacji mobilnej BeamUp, która ułatwia i umożliwia przesyłanie oraz dzielenie płatności pomiędzy kilka osób. Działania pod hasłem #KumpleSięLiczą zainteresowały wielu internautów i odbiły się szerokim echem.

Marcin Pluskota, Communication Strategy Manager w Social Frame

Marcin Pluskota

Marcin Pluskota

“Rodzina Oddano” to wzorowo przeprowadzona socialmediowa kampania teaserowa. Pochwały warto zacząć od samej kreacji, łączącej dobrze dobranych, rozpoznawalnych aktorów z bandziorską stylistyką i czarnym humorem. Wyrazista koncepcja trafiła w gusta i skupiła uwagę. Seria krótkich viralowych skeczy dystrybuowana na YouTube, oprócz kilku zgrabnych dowcipów, podrzuciła intrygujące tropy, dobrze motywujące do zadania sobie najważniejszego w przypadku akcji teaserowych pytania: “O co tu chodzi?!”. Dozowanie wskazówek było tak umiejętne, że rozwiązanie tajemnicy “Rodziny Oddano” pochłonęło w równym stopniu internautów i media branżowe, stając się jedną z najbardziej pożądanych informacji końcówki 2017 roku.

Johnnie Walker – Rób to, w co wierzysz

Światowa marka whisky kontynuowała swoją niestandardową formę kampanii. Dwóch cenionych polskich artystów – Dawid Podsiadło i Sokół, pojawiło się w tegorocznej odsłonie działań promocyjnych. Wspólnie stworzyli osadzone w tajemniczym klimacie wideo do utworu “Świadomy sen”, łącząc przy tym nieco różne dwa style muzyczne, które reprezentują. Za kreację wideo oraz działań w social media odpowiedzialna jest agencja VML Poland. Ponadto zrealizowano także dwa wideo pokazujące ich drogę. Nieoczywista kolaboracja cieszyła się dużym powodzeniem w mediach społecznościowych, a kampania otrzymała wyróżnienie w aż pięciu kategoriach konkursu Mixx Awards 2017.

Krystian Dryniak, Prezes Zarządu agencji Social Media London Style

Krystian Dryniak

Krystian Dryniak

To co wyróżnia kampanię Johnnie Walker na tle innych kampanii social media w Polsce w tym roku to to, że wykorzystuje ona wizerunek dwóch wysoko cenionych artystów polskiej sceny muzycznej ukazując ich drogę w dążeniu do spełnienia swoich marzeń i celów, która nie zawsze jest usłana różami i którą należy realizować z wiarą pomimo wszelkich przeciwności losu, które spotyka się na swojej drodze zgodnie z zasadą i hasłem przewodnim kampanii Johnnie Walker Keep Walking – Rób to w co wierzysz. Dodatkowym atutem tej kampanii jest powstanie blendu różnych gatunków muzycznych i osobowości w formie wspólnego utworu „Świadomy Sen”, który okazał się dużym sukcesem, a liczba wyświetleń na YouTube sięgnęła 1,4 mln.

Netflix

Netflix pojawił się już w zeszłorocznym zestawieniu najlepszych kampanii social media – działania związane z premierą House Of Cards zostały docenione przez ekspertów z branży. Wydaje się jednak, że w tym roku marka zasługuje na wyróżnienie za ogół aktywności prowadzonych w kanałach społecznościowych. Uwagę przykuwają głównie dwa etapy kampanii –  działania prowadzone we wrześniu przy promocji trzeciego sezonu serialu Narcos oraz realizowana w październiku promocja Stranger Things. Ta pierwsza rozpoczęła się w dniu, w którym odbywał się mecz eliminacyjny do Mistrzostw Świata Polska – Dania i pojawiła się m.in. na YouTube.

Szymon Ślipko

Szymon Ślipko

Szymon Ślipko, CEO Shake Hands

W kampanii Netflixa promującej 3 sezon serialu spodobało mi się kilka rzeczy, które sprawiły, że serial, który i tak cieszył się dużym buzzem w sieci, jeszcze bardziej zwrócił na siebie uwagę. Pierwsza to wyjście z wręcz banalnego insightu, że w Polsce 38 milionów Polaków czuje się ekspertami od piłki nożnej, a następnie wyciągnięcie z serialu futbolowych scen i osadzenie ich w kontekście meczów eliminacyjnych do Mistrzostw Świata. Netflix tym ruchem idealnie wykorzystał potencjał marketingowy związany z reklamowaniem się w kontekście polskiej drużyny narodowej. Kreatywność oparta na prostym zabiegu spowodowała, że reklamy Netflixa przyciągnęły większą uwagę odbiorców niż reklamy oficjalnych sponsorów kadry. Bardzo cenna lekcja dla wszystkich, którzy w 2018 r. będą chcieli w jakiś sposób zaistnieć w kontekście zmagań Polaków w Rosji. Uwagę zwraca także sama egzekucja, nałożenie napisów na oryginalne sceny z serialu zapewne nie wymagało kosmicznych nakładów. Podobnie prostym zabiegiem Netflix posłużył się w kolejnych odsłonach kampanii porównujących kolumbijskie kartele narkotykowe do polskie mafii. Keep It Simple Stupid to nieśmiertelna zasada, która przydałaby się wielu przekombinowanym kampaniom.

Samsung – Klub Konesera

Kampania marki Samsung została oparta na nowym, internetowym programie kulturalnym. Znane i lubiane osobistości rozmawiały w nich o kulturze, filmach czy programach, jakie dostępne są na Samsung Smart TV. Prowadzącym rozmowy był youtuber Jakub Dębski, znany jako Dem3000. W pierwszych trzech odcinkach opublikowanych pod koniec stycznia pojawili się piłkarz Grzegorz Krychowiak oraz aktorzy Jarosław Boberek i Adam Woronowicz. W czerwcu na YouTube zamieszczono wideo z piosenkarzem Michałem Milowiczem, a dwa tygodnie temu ze Świętym Mikołajem. Usługę promowano poprzez zaprezentowanie w humorystyczny sposób jej zalet przez przez artystów i sportowca, pochylając się w ten sposób nad elementem głównym kampanii, czyli możliwościami smart telewizora od Samsunga.

Monika Matysiak, Senior Social Media Specialist w Insignii

Monika Matysiak

Monika Matysiak

Pięcioodcinkowy program kulturalny, jaki zaproponowała nam marka Samsung to idealnie wyważona dawka humoru, świetnie dobrani goście, perfekcyjny prowadzący i reklama produktu. Właściwie to reklama powinna pojawić się na pierwszym miejscu. Nikt tutaj nie nie stara się ukryć lokowania produktu, który odgrywa pierwsze skrzypce, bo przecież po to cała seria filmów została stworzona. Mimo to materiał ogląda się przyjemnie i nawet z uśmiechem na twarzy. Być może to właśnie specyficzny humor jest kluczem sukcesu akcji. Kampania zasługuje niewątpliwie na wyróżnienie, gdyż jest to pierwszy tego typu program kulturalny w Social Mediach, a jeżeli wchodzimy na YouTube specjalnie po to, aby obejrzeć reklamę to znaczy, że ktoś to zrobił dobrze.

#Sexedpl

Kampania Sexed nieco odróżnia się od wyżej opisanych przykładów, gdyż jest kampanią edukacyjną prowadzoną w mediach społecznościowych. Światowej sławy modelka, Anja Rubik, zdecydowała się poruszyć temat, który w Polsce jest wciąż tabu – zagadnienie seksu. Celem działań było rozpoczęcie konwersacji na temat konsekwencji życia seksualnego oraz związanej z tym odpowiedzialności. W akcji, która oficjalnie wystartowała 28 października wzięło udział wiele znanych twarzy, m.in. Maffashion, Robert Biedroń, Monika Brodka, Roma Gąsiorowska, Sebastian Fabijański czy Maciej Stuhr, którzy w 60-sekundowych filmikach przekonywali o potrzebie zwrócenia się ku temu tematowi i podkreślali istotę świadomej zgody, pierwszego razu czy wizyty u ginekologa. Za produkcję filmów odpowiada Warsaw Creatives.

Justyna Staszewska, Client Service Director w IMAGINE

Justyna Staszewska

Justyna Staszewska

Kampania #sexedpl to odpowiedź polskiej modelki Anji Rubik na brak jakiejkolwiek (nie wspominając już o odpowiedzialnej) edukacji seksualnej, zwłaszcza wśród dojrzewających ludzi. Akcja w social mediach zainicjowana przez Anję otwiera drogę do dyskusji na tematy, które dla wielu wciąż są krępujące, poprzez odejście od konwencji mówienia półsłówkami trudnych, ale jakże ważnych kwestii. Tym bardziej cieszy fakt (który jednocześnie wyróżnia tę akcję na tle innych), że w ten otwarty dialog zaangażowały się osoby medialne, których możliwości dotarcia do tysięcy odbiorców w bardzo krótkim czasie są wręcz nieograniczone i którzy, zwłaszcza dla młodych ludzi, są idolami i wzorem do naśladowania. Mimo tego, że kanały i narzędzia komunikacji akcji nie stanowią innowacyjnego połączenia (publikowane na instagramie posty w formie filmików), to z pewnością są one bardzo trafnym i mocnym punktem całej kampanii. Myślę, że to właśnie dzięki nim dotarła ona do setek tysięcy osób, uświadamiając społeczeństwo, zachęcając je do prowadzenia otwartych rozmów bez barier i odrzucenia wstydu, wskazując potrzebę dbania o własne zdrowie i życie, oraz zmianę sposobu edukacji młodzieży w zakresie seksualności.

Wyborowa – 30/90

Projekt 30/90 został zrealizowany z okazji podwójnego świętowania – 30. urodzin Radzimira Dębskiego oraz 90. urodzin Wyborowej. W ramach kampanii pozwolono użytkownikom na wzięcie udziału w tworzeniu utworu muzycznego. Nagrane przez internautów abstrakcyjne dźwięki udostępniane na dedykowanej stronie mogły zostać w dalszym etapie wykorzystane przez kompozytora. Koncepcją i realizacją zajęła się agencja McCann & MRM, a za komunikację odpowiedzialne jest MSL Group. Projekt wyróżnia aktywna rola internautów, którzy współtworzyli utwór finałowy projektu i czerpali inspirację od artysty komunikującego się z nimi za pomocą social media.

Karolina Kornacka, Head of content&social media w Kamikaze

Karolina Kornacka

Karolina Kornacka

Marka przede wszystkim idealnie dobrała influencera. Radzimir Dębski zasłynął dzięki przeróbce utworu Beyonce i stworzeniu muzycznej historii rapu z towarzyszeniem orkiestry. Był wiarygodny, więc nie miał problemu z dotarciem do konsumentów i zachęceniem ich do wzięcia udziały w akcji. Projektowi towarzyszył konkurs – każdy mógł nagrać swój plik video z dowolnym dźwiękiem i wysyłać zgłoszenie na dedykowanej stronie. W konkursie wzięło udział ponad 1000 osób. Konsumenci czuli, że są częścią projektu. Podczas trwania akcji ambasador inspirował fanów na swoim Facebooku, a finałem był utwór skomponowany przez Jimka (pseudonim Radzimira Dębskiego), do którego powstał teledysk. Ogólnopolska premiera kompozycji Radzimira Dębskiego miała miejsce na specjalnym koncercie, na który zaproszeni zostali wszyscy laureaci. Koncert był transmitowany na żywo na Facebooku i YouTubie.

Żywiec – Chce się Ż

Trwającą od dłuższego czasu kampania “Chce się Ż” została przyjęta na tyle dobrze i przyniosła marce takie korzyści wizerunkowe (m.in. wskazanie jej jako najlepsze piwo w Polsce), że kwietniu tego roku rozpoczęto jej kolejny etap. Działania prowadzone w mediach społecznościowych przez agencję VML Poland pokazują użytkownikom, że warto czerpać z życia codziennego to, co najlepsze i poszukiwać wrażeń. Marka za pomocą działań na Facebooku i Instagramie, poprzez zabawę słowem i obrazem odnosiła się do wydarzeń sportowych, pogody, aktualnych zdarzeń ze świata czy nowości w social media, przez co użytkownicy mogli zawsze liczyć na oryginalny odzew ze strony marki. Dzięki temu chętniej angażowali się w udostępniane treści, udostępniali je dalej i wchodzili w interakcje z marką.

zywiec

Anna Ledwoń, Head of marketing w More Bananas

 

Anna Ledwoń

Anna Ledwoń

Chce się “Ż” Żywca nie jest innowacyjną kampanią, to już kolejna odsłona. Ale konsekwencja w tym przypadku jest zdecydowanie argumentem za tym, że to jedna z lepszych kampanii w marketingu, a przede wszystkim działań w Social Media. Konsekwencja sprawiła, że widzą zaledwie jedną literę “Ż” – nasza świadomość buduje jednoznaczne skojarzenia. A to ważne w Social Media, gdzie na przyciągnięcie uwagi odbiorcy naszym postem mamy jakieś 2 sekundy. Jednocześnie – mimo sprawdzonego formatu kampanii – Żywiec cały czas sięga po nowoczesne technologie w swoich kanałach i innowacyjne rozwiązania. Często jako pierwszy lub wznosząc dane typy postów na wyższy poziom. Odkrywa także na nowo znaczenie słowa minimalizm – bo małe, ale na temat jest piękne. I co ważne – Żywiec doskonale gra na emocjach swoich odbiorców i zna ich potrzeby oraz bolączki, wie jakie mają aspiracje i jakich wrażeń poszukują, do czego dążą, za czym tęsknią. Co za tym idzie – buduje z nimi relacje – podstawę wszelakich działań w mediach społecznościowych.

Monika Nykiel

Monika Nykiel

Redaktor prowadząca

Zobacz wszystkie artykuły autora

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail