X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Promieniowanie masztów telefonii komórkowej jednak powoduje nowotwory

Najnowsze wyniki badań włoskich naukowców potwierdzają, że promieniowanie z masztów telefonii komórkowej może być w powodem nowotworów. Ramazzini Institute obserwował to przez trzynaście lat.

Promieniowanie masztów telefonii komórkowej jednak powoduje nowotworyfot. bank zdjęć pexels.com

reklama


Od wielu lat naukowcy badają wpływ telefonów komórkowych na nasze zdrowie. Dotąd wpływ emisji sztucznego promieniowania nie oceniano jednak jednoznaczne, a wnioski wysuwano dość ostrożne. Wielokrotnie pojawiały się doniesienia o badaniach sprawdzających ich szkodliwość, zarówno wśród użytkowników, jak i osób zamieszkujące w pobliżu masztów telefonii komórkowej.

Jak donosi serwis dobreprogramy.pl, z najnowszych badań Ramazzini Institute zajmującego się badaniem chorób nowotworowych, wynika, że wspomniany elektrosmog promieniujący z masztów telefonii komórkowych wpływa na powstawanie chorób nowotworowych.

Od roku 2005 do prowadzonych badań wykorzystano blisko 2500 szczurów ze szczepu Sprague-Dawley, które w ramach eksperymentu zostały zamknięte w drewnianych, okrągłych urządzeniach i wystawione na promieniowanie. Przez cały okres ich życia – począwszy od narodzenia aż do śmierci, były one pod wpływem promieniowania przez 19 godzin na dobę. 

fot. sciencedirect.com

System ekspozycji fot. sciencedirect.com

Wnioski z badania

Jak czytamy na dobreprogramy.pl, w wyniku najdłużej trwających obserwacji, jakie zostały kiedykolwiek przeprowadzone stwierdzono, że samce szczurów pod najwyższym wpływem promieniowania (tj. 50 V/m) miały statystycznie znaczący wzrost zachorowalności na nowotwór Schwannoma, czyli nerwiaka osłonkowego, najczęściej zlokalizowanego w sercu.

Co więcej, u samców i samic wystawionych na najwyższy poziom promieniowania spostrzeżono wzrost częstotliwości występowania rozrostu, czyli hiperplazji, komórek Schwanna (komórek glejowych układu nerwowego), lecz nie było to statystycznie znaczące.

Natomiast wśród samic, które były pod wpływem najwyższego promieniowania widoczny był wzrost częstotliwości pojawiania się złośliwych glejaków, lecz również nie było to statystycznie znaczące.

Trzynastoletnie obserwacje udowodniły więc, że obawy przed promieniowaniem stacji i masztów telefonii komórkowych mają przełożenie na rzeczywistość i są słuszne. Portal dobreprogramy.pl sugeruje, że możemy więc spodziewać się zmian w normach promieniowania i większych obostrzeń dla zamieszczania masztów w terenach mieszkalnych, w okolicach szkół, przedszkoli czy szpitali.

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail