X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

1 na 4 osoby wolałaby być przyłapana nago w miejscu publicznym, niż poruszać się bez dostępu do internetu

Z najnowszego badania Kaspersky Lab wynika, że dla wielu użytkowników przemieszczanie się ze smartfonem bez internetu to większy dyskomfort niż bycie przyłapanym nago. Jakie obawy budzi w użytkownikach brak możliwości połączenia z siecią.

1 na 4 osoby wolałaby być przyłapana nago w miejscu publicznym, niż poruszać się bez dostępu do internetufot. bank zdjęć shutterstock.com

reklama


Pomoc w przemieszczeniu się z punktu A do punktu B, zamówienie jedzenia czy utrzymanie kontaktu ze znajomymi – świat cyfrowy tak mocno zakorzenił się w naszym codziennym życiu, że brak dostępu do internetu może stanowić poważny problem. Obecnie jesteśmy do tego stopnia uzależnieni od bycia online, że 23% osób wolałoby dać się przyłapać nago w miejscu publicznym niż nie mieć przy sobie urządzenia połączonego z internetem — tak wynika z nowego badania firmy Kaspersky Lab.

Dostęp do internetu jak dostęp do wody

Bycie online stanowi obecnie podstawę dla wielu osób, szczególnie w przypadku przemieszczania się. Ponad jedna piąta (22%) respondentów w badaniu Kaspersky Lab twierdzi, że dostęp do internetu jest dla nich równie ważny co łatwy dostęp do pożywienia, wody oraz schronienia.       

Nasze uzależnienie od urządzeń — i od łączności, jaką nam zapewniają — jest obecnie tak silne, że utrata smartfona lub tabletu może być bardziej stresująca niż wiele innych traumatycznych sytuacji.

Prawie wszyscy respondenci (90%) stwierdzili, że byliby zestresowani, gdyby ich urządzenie zostało zgubione lub skradzione – wydarzenie to zostało ocenione jako stresogenne przez większą liczbę osób niż spóźnienie się na pociąg lub samolot (88%), udział w niegroźnym wypadku samochodowym (88%) czy zachorowanie (80%).

źródło: informacja prasowa Kaspersky Lab

źródło: informacja prasowa Kaspersky Lab

Uczucie nagości

Co więcej, ludzie są gotowi zaryzykować zakłopotanie, a nawet ponieść szkodę, aby pozostać w kontakcie. Na przykład 26% respondentów spoglądało na ekran swojego telefonu podczas przechodzenia przez ulicę, a 21% podczas poruszania się w nieznanym lub niebezpiecznym terenie. Ponadto 1 osoba na 5 przyznała, że bez urządzenia połączonego z internetem czuje się nago.


Temat ten został zbadany głębiej przez Kaspersky Lab w przeprowadzonym niedawno eksperymencie, w którym nagi ochotnik miał za zadanie zlokalizować swoje ubrania w obcym mieście bez telefonu, a więc i bez wszystkich korzyści, jakie oferuje to urządzenie. Jak pokazuje badanie i przytoczony eksperyment społeczny, poruszając się bez urządzenia połączonego z internetem, człowiek czuje się tak, jakby był nagi.

Brak internetu = problemy?

Ze wspomnianego na początku badania KasperskyLab wynika także, że przyzwyczailiśmy się się do tego, że możemy w razie potrzeby skontaktować się z resztą świata i skorzystać ze swoich urządzeń, a gdy to niemożliwe najbardziej obawiamy się, że rodzina lub znajomi będą się martwić (51%), a także że nie będziemy mogli pomóc bliskiej osobie, gdy coś jej się stanie (45%).

Najczęściej wskazywaną przez ankietowanych konsekwencją braku możliwości skontaktowania się był niepokój bliskich (37%), który może przyczynić się do kłótni, a nawet rozstania.

Co więcej, poproszono uczestników badania, aby opowiedzieli nam więcej o swoich doświadczeniach. Usłyszano wiele wzruszających historii o tym, że związek rozpadł się z powodu braku możliwości kontaktu. Wśród innych potencjalnych konsekwencji utraconej łączności ankietowani wskazywali przegraną w ulubionej grze online, mobilnej lub komputerowej (24%), przegapienie możliwości związanych z edukacją lub biznesem (21%) czy zapomnienie o randce (21%).

źródło: raport Kaspersky Lab

źródło: raport Kaspersky Lab

Oderwanie od rzeczywistości

Co ciekawe, jak czytamy w informacji o raporcie, oprócz zapewnienia ludziom możliwości pozostania w kontakcie urządzenia takie są często wykorzystywane do celów zupełnie odwrotnych – pomagają np. unikać kontaktu wzrokowego lub nawiązywania rozmowy.

Trzy czwarte (75%) osób użyło swojego urządzenia w celu udawania, że są bardzo zajęci, gdy nie chcieli z kimś rozmawiać, a 72% użyła go, nie wiedząc, co począć w danej sytuacji. Co więcej, 46% ankietowanych używa swoich urządzeń codziennie do zabicia czasu, a 44% do oderwania się od rzeczywistości.

Gdy nie można korzystać ze swojego urządzenia z dostępem do sieci 34% osób martwi się o to, że nie będzie dobrze się bawić, a 12% osób obawia się, że nie będą mogli udawać, że są czymś zajęci.

Wygląda na to, że łączność z internetem może stanowić pewien bufor bezpieczeństwa, gdy znajdujemy się nie tylko w podróży, ale i w kłopotliwych sytuacjach, co jest istotnym powodem, dlaczego musimy o nie dbać.

Źródło: informacja prasowa oraz badanie Kaspersky Lab

Zapraszamy do wypełnienia ankiety

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail