X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

1 na 4 osoby wolałaby być przyłapana nago w miejscu publicznym, niż poruszać się bez dostępu do internetu

Z najnowszego badania Kaspersky Lab wynika, że dla wielu użytkowników przemieszczanie się ze smartfonem bez internetu to większy dyskomfort niż bycie przyłapanym nago. Jakie obawy budzi w użytkownikach brak możliwości połączenia z siecią.

1 na 4 osoby wolałaby być przyłapana nago w miejscu publicznym, niż poruszać się bez dostępu do internetufot. bank zdjęć shutterstock.com

reklama


Pomoc w przemieszczeniu się z punktu A do punktu B, zamówienie jedzenia czy utrzymanie kontaktu ze znajomymi – świat cyfrowy tak mocno zakorzenił się w naszym codziennym życiu, że brak dostępu do internetu może stanowić poważny problem. Obecnie jesteśmy do tego stopnia uzależnieni od bycia online, że 23% osób wolałoby dać się przyłapać nago w miejscu publicznym niż nie mieć przy sobie urządzenia połączonego z internetem — tak wynika z nowego badania firmy Kaspersky Lab.

Dostęp do internetu jak dostęp do wody

Bycie online stanowi obecnie podstawę dla wielu osób, szczególnie w przypadku przemieszczania się. Ponad jedna piąta (22%) respondentów w badaniu Kaspersky Lab twierdzi, że dostęp do internetu jest dla nich równie ważny co łatwy dostęp do pożywienia, wody oraz schronienia.       

Nasze uzależnienie od urządzeń — i od łączności, jaką nam zapewniają — jest obecnie tak silne, że utrata smartfona lub tabletu może być bardziej stresująca niż wiele innych traumatycznych sytuacji.

Prawie wszyscy respondenci (90%) stwierdzili, że byliby zestresowani, gdyby ich urządzenie zostało zgubione lub skradzione – wydarzenie to zostało ocenione jako stresogenne przez większą liczbę osób niż spóźnienie się na pociąg lub samolot (88%), udział w niegroźnym wypadku samochodowym (88%) czy zachorowanie (80%).

źródło: informacja prasowa Kaspersky Lab

źródło: informacja prasowa Kaspersky Lab

Uczucie nagości

Co więcej, ludzie są gotowi zaryzykować zakłopotanie, a nawet ponieść szkodę, aby pozostać w kontakcie. Na przykład 26% respondentów spoglądało na ekran swojego telefonu podczas przechodzenia przez ulicę, a 21% podczas poruszania się w nieznanym lub niebezpiecznym terenie. Ponadto 1 osoba na 5 przyznała, że bez urządzenia połączonego z internetem czuje się nago.


Temat ten został zbadany głębiej przez Kaspersky Lab w przeprowadzonym niedawno eksperymencie, w którym nagi ochotnik miał za zadanie zlokalizować swoje ubrania w obcym mieście bez telefonu, a więc i bez wszystkich korzyści, jakie oferuje to urządzenie. Jak pokazuje badanie i przytoczony eksperyment społeczny, poruszając się bez urządzenia połączonego z internetem, człowiek czuje się tak, jakby był nagi.

Brak internetu = problemy?

Ze wspomnianego na początku badania KasperskyLab wynika także, że przyzwyczailiśmy się się do tego, że możemy w razie potrzeby skontaktować się z resztą świata i skorzystać ze swoich urządzeń, a gdy to niemożliwe najbardziej obawiamy się, że rodzina lub znajomi będą się martwić (51%), a także że nie będziemy mogli pomóc bliskiej osobie, gdy coś jej się stanie (45%).

Najczęściej wskazywaną przez ankietowanych konsekwencją braku możliwości skontaktowania się był niepokój bliskich (37%), który może przyczynić się do kłótni, a nawet rozstania.

Co więcej, poproszono uczestników badania, aby opowiedzieli nam więcej o swoich doświadczeniach. Usłyszano wiele wzruszających historii o tym, że związek rozpadł się z powodu braku możliwości kontaktu. Wśród innych potencjalnych konsekwencji utraconej łączności ankietowani wskazywali przegraną w ulubionej grze online, mobilnej lub komputerowej (24%), przegapienie możliwości związanych z edukacją lub biznesem (21%) czy zapomnienie o randce (21%).

źródło: raport Kaspersky Lab

źródło: raport Kaspersky Lab

Oderwanie od rzeczywistości

Co ciekawe, jak czytamy w informacji o raporcie, oprócz zapewnienia ludziom możliwości pozostania w kontakcie urządzenia takie są często wykorzystywane do celów zupełnie odwrotnych – pomagają np. unikać kontaktu wzrokowego lub nawiązywania rozmowy.

Trzy czwarte (75%) osób użyło swojego urządzenia w celu udawania, że są bardzo zajęci, gdy nie chcieli z kimś rozmawiać, a 72% użyła go, nie wiedząc, co począć w danej sytuacji. Co więcej, 46% ankietowanych używa swoich urządzeń codziennie do zabicia czasu, a 44% do oderwania się od rzeczywistości.

Gdy nie można korzystać ze swojego urządzenia z dostępem do sieci 34% osób martwi się o to, że nie będzie dobrze się bawić, a 12% osób obawia się, że nie będą mogli udawać, że są czymś zajęci.

Wygląda na to, że łączność z internetem może stanowić pewien bufor bezpieczeństwa, gdy znajdujemy się nie tylko w podróży, ale i w kłopotliwych sytuacjach, co jest istotnym powodem, dlaczego musimy o nie dbać.

Źródło: informacja prasowa oraz badanie Kaspersky Lab

Zapraszamy do wypełnienia ankiety

Polecamy raport

Raport redakcji SOCIALPRESS

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail