X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Nowy sposób wyłudzania haseł na Instagramie

Użytkownicy Instagrama mogą wpaść w pułapkę. W aplikacji dostrzeżono bowiem nowy sposób pozyskiwania haseł do kont od samych korzystających z medium. Jak się przed nim zabezpieczyć?

Nowy sposób wyłudzania haseł na Instagramieźródło: shutterstock.com

reklama


Hakerzy stosują wiele mniej lub bardziej skomplikowanych sposób, aby uzyskać dostępy do kont użytkowników mediów społecznościowych. Czasami dopuszczają się oni skomplikowanych działań, a czasami bazują po prostu na ludzkiej naiwności. Jak pokazuje wiele przypadków, nierzadko udaje im się zrobić to w zaskakująco prosty sposób.

Zamazane treści

Kilka dni temu Niebezpiecznik opublikował na Facebooku zrzut ekranu z Instagrama pokazujący ciekawy sposób pozyskania dostępu do czyjegoś konta w aplikacji. W ramach Stories użytkownik mógł zobaczyć zamazane tło oznaczone jako treści dla osób powyżej 18 roku życia, oraz naklejkę z prośbą o przepisanie swojego hasła, aby zdjąć filtr z materiału.

I choć metoda ta dla wielu z nas może wydawać się infantylna, jak zaznaczył Niebezpiecznik w swoim poście – jeden z internautów stracił właśnie w taki sposób dostęp do swojego Instagrama.

Dostęp do konta

Zamazane tło sugeruje, że znajdują się za nim treści, które powinna widzieć tylko dorosła osoba. Ciekawość tego, co się za nim kryje może sprawić, że użytkownicy faktycznie zdecydują się udostępnić swoje hasło. To zaś, wpisane w naklejkę z pytaniem, będzie wyświetlane autorowi grafiki, a w dalszej perspektywie może prowadzić do zalogowania się przez niego do naszego profilu, zmiany hasła i zablokowaniu nam dostępu. W ten sposób osoby niepowołane maja wgląd w nasze archiwum zdjęć i Stories, a także statystyki relacji i konwersacje z innymi użytkownikami.

Bezpieczeństwo w social media

Oczywiście podstawą do tego, aby nasze konto w mediach społecznościowych było bezpieczne jest silne hasło. Użytkownicy, bojąc się, że nie będą w stanie go spamiętać, stawiają często na proste hasła, które łatwo z nimi skojarzyć lub kombinacje cyfr w stylu 12345. Wytyczne Instagrama wskazują, że hasło powinno mieć przynajmniej sześć liczb, liter i znaków interpunkcyjnych (takich jak ! czy &) i być odmienne od tych haseł, którymi posługujemy się w sieci.

Istotne jest także regularne zmienianie hasła, szczególnie, jeśli otrzymamy wiadomość z taką prośbą od serwisu. Jeżeli Instagram wykryje, że nasze hasło mogło zostać skradzione, jego zmiana w aplikacji oraz innych miejscach pomaga zachować bezpieczeństwo konta i chroni nas przed włamaniem w przyszłości.

Niezwykle istotne jest także podwójne uwierzytelnianie – szczególnie w przypadku osób, które są odpowiedzialnie nie tylko za swoje prywatne konto, ale i profile marek oraz firm, które obsługują w social media. Jest to funkcja zabezpieczająca, w ramach której wymagane jest wprowadzanie specjalnego kodu logowania otrzymywanego SMS-em lub pochodzącego z aplikacji uwierzytelniającej. Możliwe jest także potwierdzanie próby zalogowania za każdym razem, gdy ktoś spróbuje uzyskać dostęp do Instagrama z nierozpoznanego urządzenia.

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail