X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Facebook przekaże 7,5 miliona dolarów na badania etyki sztucznej inteligencji

Światowy gigant wesprze rozwój badań nad etyką sztucznej inteligencji. Grant w wysokości 7,5 miliona dolarów pomoże w przeanalizowaniu problemów i pozyskaniu wskazówek.

Facebook przekaże 7,5 miliona dolarów na badania etyki sztucznej inteligencjiźródło: shutterstock.com

reklama


Sztuczna inteligencja to temat, który od kilku lat wiązany jest także z obszarem social media. Wykorzystywane w popularnych serwisach social media rozwiązania często bazują na algorytmach i AI. Nic więc dziwnego, że światowi giganci wspierają rozwój tej dziedziny, o czym świadczą ostatnie kroki podjęte przez Facebooka.

Facebook wspiera rozwój sztucznej inteligencji

Firma poinformowała bowiem o nawiązaniu partnerstwa z Uniwersytetem Technicznym w Monachium (TUM), aby wesprzeć utworzenie niezależnego centrum badań etyki AI. Uczelnia jest jedną z najwyżej notowanych na świecie w dziedzinie sztucznej inteligencji. Instytut Etyki w Sztucznej Inteligencji (The Institute for Ethics in Artificial Intelligence) w ciągu pięciu lat zostanie wsparty grantem w wysokości 7,5 miliona dolarów. Pomoże to rozwinąć rosnącą tę dziedzinę badań dotyczących nowych technologii i zbada podstawowe problemy wpływające na wykorzystanie AI.

Badania nad etyką AI

Jak czytamy w komunikacie, Instytut skorzysta także na pozycji Niemiec w czołówce rozmów na temat ram etycznych dotyczących sztucznej inteligencji i współpracy z instytucjami europejskimi w tych kwestiach. Dotyczyć będzie to także tematu tworzenia etycznych wytycznych kierowanych przez rząd w zakresie autonomicznej jazdy.

Autor komunikatu, Joaquin Quiñonero Candela, zapowiada, że Instytut przeprowadzi niezależne, oparte na dowodach badania w celu uzyskania wglądu i wskazówek dla społeczeństwa, przemysłu, ustawodawców i decydentów w sektorze prywatnym oraz  publicznym. Zajmie się również kwestiami takimi jak bezpieczeństwo, prywatność, uczciwość i przejrzystość sztucznej inteligencji.

Wykorzystanie w serwisie społecznościowym

Przedstawiciele Facebooka przypominają, że AI oferuje nam wiele korzyści, jednak ze względu na to, że może w coraz większym stopniu wpływać na ludzi i społeczeństwo, konieczne jest kontrolowanie, czy sztuczna inteligencja traktuje nas uczciwie, chroni od niebezpieczeństwa i nie narusza naszej prywatności. Firma wskazuje, że zapewnienie odpowiedzialnego i przemyślanego korzystania z sztucznej inteligencji jest fundamentalne dla wszystkiego, co robi.

Portal Zuckerberga wykorzystuje obecnie sztuczną inteligencję m.in. do tłumaczenia postów, wykrywania potencjalnych samobójców, czy usprawniania zakupów za pomocą MarketPlace.

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail