X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Media społecznościowe a zdrowie psychiczne nastolatków

Londyńscy naukowcy zaprezentowali kolejne wnioski na temat powiązań social media a zdrowia psychicznego u nastoletnich chłopców i dziewcząt.

Media społecznościowe a zdrowie psychiczne nastolatkówźródło: shutterstock.com

reklama


University College London i Imperial College London opublikowały najnowsze badania na temat wpływu mediów społecznościowych na stan naszego zdrowia psychicznego. Kolejny raz poszukiwano zależności między występowaniem niskiem samooceny, depresji czy skłonnościami do samobójstw, a korzystaniem z social media. Co wykazały badania?

Prowadzone od lat badania sygnalizują nam, że duża ilość czasu poświęcanego na social media może przekładać się na gorszą kondycję psychiczną. Najnowsza praca naukowców z Londynu pokazuje jednak, że powiązanie między naszą psychiką, a mediami społecznościowymi występuje nie z powodu tego, czym są social media, ale tego, jak my z nich czerpiemy i jak je odbieramy.

Przebieg badania

W ramach badania śledzono aktywność ponad 10 tysięcy nastolatków z Wielkiej Brytanii. Gdy rozpoczęto je w 2013 roku byli oni w wieku 13-14 lat, oraz w 2015 roku, gdy ich wiek wynosił 15-16 lat.

W pierwszym badaniu skupiono się na tym, jak często logują się do sieci społecznościowych takich jak Facebook, Instagram, Twitter, Snapchat czy WhatsApp. W kolejnym roku zostali zapytani o aktywność fizyczną, sen oraz doświadczanie cyberprzemocy. W trzecim roku mieli określić się w temacie zadowolenia z życia, poziomu lęku czy samopoczucie. Wszystko to pozwoliło badaczom na przyjrzenie się zależnościom pomiędzy różnymi trudnościami na tle zdrowia psychicznego a częstotliwością użytkowania portali.

Social media a nasza psychika

Jak podaje Forbes, z biegiem lat nastolatkowie coraz więcej korzystali z social mediów. W pierwszym roku kilka razy dziennie robiło to 43% chłopców i 51% dziewcząt. Trzeci rok badania zmienił ten wynik na 69% chłopców i 75% dziewczynek.

I tak, korzystający z mediów społecznościowych trzy lub więcej razy dziennie częściej zgłaszali niepokój niż ci, którzy robili to raz dziennie. Szczególnie widoczne było to wśród dziewczynek, które wykazały niepokój prawie dwa razy częściej niż chłopcy. Zestawiając ze sobą czynniki takie jak badana wcześniej cyberprzestępczość, sen i aktywność fizyczna, okazuje się, że to przestępczość w sieci oraz brak snu są odpowiedzialne w 60% za problemy psychologiczne.

Wcześniejsze badania wielokrotnie wykazywały, że to, co najbardziej szkodzi naszej psychice to obserwowanie życia innych osób i porównywanie się z innymi. W wyniku takiej obserwacji, nasza samoocena może się obniżyć. Co więcej, oprócz tego w jaki sposób widzimy swoje ciało i twarz, social media wpływają również na naszą jakość snu i chęć do ćwiczeń. Wszystko za sprawą niebieskiego światła naszych smartfonów i urządzeń elektronicznych, które może przynieść negatywne konsekwencje zdrowotne.

Pożyteczne czy szkodliwe?

Media społecznościowe mają więc dwojaką naturę – mogą być szkodliwe, ale i pożyteczne dla ludzi młodych. Wnioski te z pewnością nie są szokujące, gdyż wielu z nas może obserwować oba efekty w życiu codziennym. Ważne jest jednak, aby nie demonizować mediów społecznościowych i mieć świadomość, że to w, jakim stopniu oddziaływują one na nas jest związane z tym, jakie jest nasze podejście do różnych prezentowanych tam form aktywności i kontaktu.

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail