X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Facebook ocenzurował nazwę miejscowości we Francji, uznając ją za wulgarną

Chociaż brzmi to jak żart, niestety nim nie jest. Algorytmy Facebooka po raz kolejny bowiem zawiodły. Tym razem jednak, z korzyścią dla samej miejscowości.

Facebook ocenzurował nazwę miejscowości we Francji, uznając ją za wulgarnąźródło: shutterstock.com

reklama


Czy algorytm mógłby przysporzyć popularności małemu miasteczku we Francji? Ostatnia wpadka Facebooka pokazuje, że i owszem. Zbanował on bowiem jego nazwę, ponieważ uznał ją za… wulgarną.

Miasto naruszające regulamin Facebooka?

Ostatnio cały świat mówi o małej miejscowości we Francji. Powodem jest zbanowanie jej przez giganta mediów społecznościowych ze względu na jego nazwę. Według Facebooka, miała ona naruszać jego regulamin. Bitche, bo o tej miejscowości mowa, zaczęła swoją przygodę miesiąc temu. Wtedy to zablokowana została oficjalna strona miasta – Ville de Bitche. Miasto postanowiło zatem zapytać o przyczynę. Niestety nie doczekało się odpowiedzi Facebooka. Co zatem zrobili przedstawiciele miasta? Założyli nowy profil – Mairie 57230, wykorzystując kod pocztowy Bitche. Tym samym, informacja rozeszła się w sposób wiralowy, do tego stopnia, że wspomniało o całej sprawie CNN. W tym przypadku, Facebook zdecydował się już udzielić odpowiedzi, a usunięcie profilu miasta uznał za pomyłkę i przywrócił pierwotną stronę Bitche.

zdjęcie przedstawiające Bitches

źródło: theguardian.com/ zdjęcie przedstawiające Bitche

To nie pierwszy taki przypadek

Warto jednak dodać, że nie jest to pierwszy taki przypadek, kiedy to Facebook usuwa strony miast, ze względu na nazwę. Wcześniej z podobnym problemem zmagało się Scunthrope, ponieważ filtry giganta uznały nazwę za taką, w której specjalnie został ukryty wulgaryzm. Inne miasto, Rohrbach-lès-Bitche, po tej sytuacji, specjalnie zmieniło nazwę swojej miejscowości na Facebooku, aby uchronić się przed losem, jaki spotkał stronę Bitche.

I w taki oto sposób, małe miasteczko we Francji, jak również burmistrz Bitche – Benoît Kieffer, zyskali niemałą sławę. A wszystko dzięki pomyłce giganta. Inną rzeczą, której ponownie poświęcają czas specjaliści, jest opinia burmistrza Kieffera, który jasno przyznał, że w firmie Facebooka brakuje ludzi, którzy mogliby weryfikować takie przypadki, ponieważ zbyt dużo władzy oddano algorytmom. I prawdopodobnie nie przyjdzie nam zbyt długo czekać na odpowiedź Facebooka, który zapewne w najbliższym czasie ogłosi narzędzie, mające na celu wyjaśnienie takiej pomyłki.

Chociaż przykład miasta Bitche jest dosyć zabawny, to jednak rzeczywiście daje wiele do myślenia. A w naszych głowach rodzi się myśl o wszystkich tych historiach miast, o których już być może nigdy się nie dowiemy.

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail