X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Użytkownicy: mamy problem z Facebookiem. Meta: źle rozumiecie słowo problem

Facebook zaprzecza badaniom opublikowanym na łamach Wall Street Journal. Zarzuca badaczom i użytkownikom, że doniesienia o ich uzależnieniach względem medium nie są prawdziwe.

Użytkownicy: mamy problem z Facebookiem. Meta: źle rozumiecie słowo problemźródło: shutterstock.com

reklama


Co zrobić, gdy użytkownicy zgłaszają problem z kompulsywnym korzystaniem z medium? Najlepiej wyjaśnić im znaczenie słów, którymi się posługują i oznajmić, że to o czym mówią, oznacza zupełnie coś innego. Całość sprawia wrażenie bardzo skomplikowanej sprawy, dlatego już spieszymy z wyjaśnieniami.

Użytkownicy – uzależniamy się od Facebooka

Najnowszy raport Wall Street Journal wyjawił, jakoby aż 360 milionów użytkowników Facebooka miało problemy z uzależnieniem od medium. Stanowi to dokładnie 12,5% użytkowników, co oznacza, że 1 na 8 osób ma poważny problem z kompulsywnym korzystaniem z serwisu. Jak dowiadujemy się z raportu, użytkownicy zaczynają nazywać Facebooka problematycznym narzędziem, przez które zaczynają posiadać inne zawirowania zdrowotno-społeczne w swoim życiu. Wśród nich pojawiły się kłopoty ze snem, wzrokiem czy chociażby utrzymanie relacji partnerskich, małżeńskich, a nawet dobrym byciem rodzicem. Użytkownicy uważają także medium za najbardziej uzależniającą aplikację, w porównaniu z konkurencją. I przyznają, że ciężko jest im poprzez korzystanie z Facebooka oddzielić życie wirtualne od rzeczywistego. Mamy więc w tym przypadku kolejny dowód na to, że korzystając z mediów społecznościowych w sposób nieprzemyślany, możemy się od nich uzależnić.

Meta: to nie jest uzależnienie

Gdybyście jednak zastanawiali się co na to wszystko Meta… Gigant oczywiście odrzucił doniesienia Wall Street Journal. Co do samych uzależnień, Meta twierdzi, że nastąpiło tu błędne zrozumienie słów. Według firmy, słowo uzależnienie należy zastąpić “problematycznym korzystaniem z platformy”. Jak powiedział Pratiti Raychoudhury, wiceprezes, dyrektor ds. badań w Meta, to nie jest wielki problem. A słowem “problematyczne” określano niegdyś relacje z technologią, telewizorami czy smartfonami. Dziś padło na biednego Facebooka, który ponadto wprowadził przecież aż 10 nowych produktów wspierających dobre samopoczucie ludzi oraz redukujące te “problematyczne” skutki korzystania z Facebooka.

Podsumowując, użytkownicy wskazują problem z uzależnieniem od aplikacji. Każdy z nas wie, że jest to prawda. Nawet bez badań. Badania na ten temat robi Wall Street Journal – podając tym samym stosowne liczby. Meta zarzuca badaczom kłamstwo i błędne rozumienie słów “problem” i “problematycznie”, również przez samych użytkowników. Wniosek zatem nasuwa się sam.

My natomiast prosimy o to, abyście uważali na siebie, a zwłaszcza najmłodszych podczas korzystania z mediów społecznościowych, nie tylko z Facebooka. Nieumiejętne korzystanie z nich może być bowiem źródłem wielu problemów, zarówno dotyczących zdrowia psychicznego, jak i fizycznego.

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail