X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Jak pomóc mieszkańcom Ukrainy online i nie dać się oszukać? Oto lista sprawdzonych zbiórek

Obecnie w internecie jest mnóstwo zbiórek, których celem jest pomoc mieszkańcom Ukrainy. Niestety wiele z nich powstało tylko po to, aby wyłudzić od nas pieniądze oraz dane. Dlatego wyjaśniamy w jaki sposób się przed tym uchronić oraz na jakie zbiórki wpłacać, aby realnie pomóc i nie dać się oszukać.

Jak pomóc mieszkańcom Ukrainy online i nie dać się oszukać? Oto lista sprawdzonych zbiórekźródło: unsplash.com

reklama


Zawsze najważniejszy powinien być człowiek. Dlatego warto wyciągać pomocną dłoń zarówno do ludzi uciekających przed wojną z Ukrainy, jak również ich pupili. W ostatnich dniach nasz naród radzi sobie z tym zadaniem naprawdę bardzo dobrze. Jednak dobrej woli i pomocy innym nigdy za wiele. Dlatego przedstawimy Wam kilka sposobów na to, w jaki sposób możemy zrobić to online.

Wyjaśnimy także w jaki sposób należy weryfikować internetowe zbiórki, jak rozpoznać fałszywe apele o pomoc i gdzie zgłaszać takie działania, gdy na nie napotkamy.

Zbiórka czy wyłudzenie?

Jak łatwo zauważyć, ludzie znacznie częściej decydują się na pomoc w postaci przynoszenia rzeczy materialnych. Wielu z nas boi się bowiem dokonywać wpłat na konta podawane w internecie. A tak naprawdę, znając odpowiednie, zweryfikowane zbiórki, taka pomoc może okazać się tak samo, a czasami nawet bardziej skuteczna. Zwłaszcza teraz, gdy coraz więcej punktów zbierających żywność czy ubrania, prosi o zaprzestanie przynoszenia rzeczy. Mimo to, pomoc wciąż jest potrzebna. Należy jednak podejść do niej nieco inaczej, np. poprzez wpłacanie pieniędzy na zweryfikowane zbiórki. Jednak jak rozpoznać celem których zbiórek jest pomoc, a których wyłudzenie pieniędzy?

Przede wszystkim zacznijmy od tego, że wraz z rozwojem sytuacji w Ukrainie, wzrastać zaczęła również liczba rejestracji domen, których celem było stworzenie miejsca w sieci, gdzie zbierane byłyby pieniądze mające pomóc mieszkańcom tego kraju. Na pierwszy rzut oka, wszystko wydaje się być wręcz godne pochwały. Niestety zupełnie inaczej wygląda to w praktyce. Wiele stron powstałych w ten sposób działa jedynie po to, aby wyłudzić od nas pieniądze. Wbrew pozorom wcale nie trudno jest wykryć taką stronę. Nie powinniśmy decydować się na wysłanie wpłaty, jeżeli strona, na której proszę nas o fundusze:

  • nie posiada kontaktu do osoby odpowiedzialnej za zbiórkę,
  • jeżeli zbiórka jest publiczna, powinniśmy znać imię, nazwisko osoby, która ją przeprowadza. Ponadto, powinniśmy znać nazwę zbiórki, cel i numer,
  • prośba jest związana z wpłatą bitcoinów lub tokenów,
  • adres strony nie jest zabezpieczony. Oznacza to, że obok adresu URL pojawia Ci się komunikat, że strona może nie być bezpieczna,
  • podane do wysyłki pieniędzy konto należy do nieznanej osoby prywatnej lub nie wiemy kto jest jego właścicielem,
  • wymaga się od nas podania poufnych danych takich jak, np. PESEL, miejsce i data urodzenia czy numer konta bankowego,
  • nie znamy organizatorów zbiórek,
  • wydaje nam się, że zbiórka nie jest bezpieczna i mamy co do niej jakiekolwiek wątpliwości.

Inne metody wyłudzeń

Niestety wiele osób żeruje na tym, co obecnie dzieje się w Ukrainie. I rejestracja nowych stron wyłudzających dane czy pieniądze to nie koniec tego, co przygotowali hakerzy. Bardzo często bowiem pojawiają się takie sposoby, które w dużej mierze wykorzystują nasze emocje. Przykładem mogą być maile, jakie w ostatnich dniach z całą pewnością trafiają na nasze skrzynki odbiorcze. Czytamy w nich, że nasze pieniądze mogą pomóc umierającym dzieciom, wyposażyć wojska lub zapobiec inwazji na Polskę. Często także jesteśmy zastraszani atakami hakerskimi na naszych najbliższych, którzy z różnych przyczyn są na celowniku, przynajmniej w opinii hakera. Nie powinniśmy się tym przejmować. Wszelakie ataki phishingowe są jedynie po to, aby nas zastraszyć. Gdy tylko napotkamy w naszej skrzynce taką wiadomość zgłośmy ją lub usuńmy. Jednak pod żadnym pozorem nie klikajmy w obecne w niej linki. Obecnie takich wiadomości możemy spodziewać się na wszystkich komunikatorach, w tym na Messengerze i WhastApp, ale również na mailach prywatnych i służbowych, w SMS oraz aplikacjach typu TikTok.

Jeżeli zaś widzimy gdzieś fałszywe zbiórki, zgłaszajmy je. Gdy są one udostępniane w mediach społecznościowych, zgłośmy post, grupę lub profil. W innych przypadkach, zgłaszajmy zbiórki na policję lub do CSIRT GOV oraz CERT Polska. Zawsze reagujmy. Nigdy nie wiemy ilu ludzi w ten sposób ochronimy przed utratą danych i pieniędzy.

Jak zatem pomóc Ukrainie online?

Jeżeli chcemy pomóc mieszkańcom Ukrainy, do czego oczywiście jako redakcja bardzo zachęcamy, najlepiej byłoby korzystać z listy zbiórek, które są zweryfikowane i sprawdzone. Dla ułatwienia, przygotowaliśmy taką listę:

Zrzut ekranu ze strony PAH.

źródło: pah.org.pl

Zrzut ekranu z siepomaga.pl

źródło:siepomaga.pl/ukraina

zrzut ze strony SOS wioski dziecięce.

źródło: pomagam3.wioskisos.org

screen ze strony Caritas.pl

źródło: caritas.pl

Screen ze strony pmm.org.pl.

źródło: pmm.org.pl

Screen z Fundacja Otwarty Dialog

źródło: Fundacja Otwarty Dialog

Screen ze strony humandoc.pl.

źródło: humandoc.pl

Screen ze strony pcpm.org.pl

źródło: pcpm.org.pl

Screen ze strony pomagam.pl

źródło: pomagam.pl

Screen ze strony pck.pl

źródło: pck.pl

Screen ze strony UNICEF.

źródło: unicef.pl

Zapytanie o pomoc możesz skierować także do takich fundacji jak: Fundacja Nasz Wybór, Fundacja Dobrych Inicjatyw, Fundacja Dobre Jutro, Fundacja Instytut Polska – Ukraina SOS. Na Facebooku znajdują się zaś liczne grupy i strony poświęcone pomocy ludziom z Ukrainy, m.in.: Razom for Ukraine, United help Ukraine, prawniczki i prawnicy Ukraińcom czy podaję dłoń Ukrainie – transport, nocleg, wszelka pomoc.

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail