X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Parlament Europejski przegłosował projekt regulacji kryptowalut

Przegłosowano projekt dotyczących kryptowalut, który ujednolicałby przepisy w Unii Europejskiej. Jakie regulacje zaplanowano w ramach MiCA?

Parlament Europejski przegłosował projekt regulacji kryptowalutźródło: shutterstock.com

reklama


W ubiegły poniedziałek, 14 marca, Komisja Spraw Gospodarczych i Monetarnych Parlamentu Europejskiego przegłosowała projekt przepisów dotyczący nadzoru, ochrony konsumentów i równoważenia środowiskowego kryptowalut, w tym bitcoina.

Kryptoaktywa nie są emitowane przez bank centralny czy organ publiczny. Aktualnie są poza zakresem prawodawstwa Unii Europejskiej, co może wiązać się z zagrożeniami dla ochrony konsumentów. Jakie zmiany uwzględniono w projekcie nowych przepisów?

Regulacje dotyczące kryptowalut

MiCA to pierwszy projekt regulacji kryptowalut. Przegłosowano go 31 głosami za, 4 przeciw a 23 wstrzymało się od głosu. Jak czytamy na stronie Parlamentu Unii Europejskiej, celem regulacji jest zwiększenie zaufania użytkowników, wspieranie rozwoju usług cyfrowych oraz alternatywnych instrumentów płatniczych.

Kluczowe postanowienia obejmują przejrzystość, ujawnianie, autoryzację i nadzór nad transakcjami. Konsumenci byliby również lepiej informowani na temat ryzyka, kosztów i opłat. Projekt obejmuje także środki przeciw manipulacjom na rynku, zapobieganiu praniu pieniędzy, finansowaniu terroryzmu czy działalnościom przestępczym.

Wpływ na środowisko

Kryptowaluty wpływają na środowisko, dlatego aby zmniejszyć wysoki ślad węglowy, posłowie zwrócili się do Komisji o przedstawienie posłom wniosku ustawodawczego dotyczącego włączenia do taksonomii Unii Europejskiej zrównoważonej działalności wydobycia kryptowalut, która znacząco przyczynia się do zmiany klimatu, do 1 stycznia 2025 roku. Wezwano także Komisję do opracowania przepisów dotyczących tych kwestii również w innych sektorach, podkreślając że inne branże jak np. przemysł gier wideo, rozrywki czy centra danych również zużywają zasoby energii, które nie są przyjazne dla klimatu.

Z komunikatu na stronie Parlamentu Europejskiego dowiadujemy się także, że posłowie chcą, aby Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA) nadzorował emisję tokenów związanych z aktywami, podczas gdy Europejski Urząd Nadzoru Bankowego (EBA) będzie odpowiadał za nadzór nad tokenami pieniądza elektronicznego.

Decyzję o rozpoczęciu negocjacji z rządami Unii Europejskiej w sprawie ostatecznego kształtu ustawy przyjęto stosunkiem głosów 33 do 25.

Z tweetów Stefana Bergera wynika, że jeszcze w tym tygodniu, w dniach 23/24 marca w Brukseli odbędzie się kolejna sesja plenarna dotycząca projektu MiCA.

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail