X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Podcasty o książkach. Posłuchaj o literaturze!

Jakie tytuły książek warto znać? Co na ich temat mają do powiedzenia sami autorzy? Oto kilka propozycji podcastów o książkach, które mogą stanowić źródło ciekawych informacji i czytelniczych inspiracji.

Podcasty o książkach. Posłuchaj o literaturze!źródło: unsplash.com

reklama


Każdego roku Biblioteka Narodowa przygotowuje raport na temat rynku wydawniczego w Polsce. Okazuje się, że tylko w ubiegłym roku wydano w naszym kraju niemal 35 tysięcy nowych tytułów! Złośliwi twierdzą nawet, że obecnie jest więcej piszących niż czytających książki. Dlatego wśród ogromu polskiej, a także zagranicznej literatury trudno wybrać naprawdę wartościowe tytuły. Nieocenionym wsparciem w poszukiwaniu ciekawych książek mogą być podcasty o literaturze.

Dobre książki

Podcast Dobre książki

źródło: spotify.com

Podcast „Dobre książki” to projekt stacji radiowej Radio Kraków Kultura. Jego twórcy rozmawiają zarówno o dziełach światowej klasyki, jak i popularnych bestsellerach. Dużo uwagi poświęcane jest książkom o tematyce historycznej, filozoficznej, teologicznej i popularnonaukowej. Omawiane są tytuły znane szerokiej publiczności, jak i te, które pochodzą z wydawnictw niszowych, określane często jako trudne i wymagające. W nagraniach uczestniczą wyjątkowi goście – pisarze, poeci, tłumacze, laureaci konkursów literackich, literaturoznawcy. Na kanale „Dobre książki” nie brakuje recenzji, interpretacji, a także pasjonujących dyskusji. Bez wątpienia podcasty o literaturze takie jak ten są świetną propozycją dla tych, którzy szukają ambitnych audycji.

Książki pod lupą

Podcast Książki pod lupą

źródło: spotify.com

„Książki pod lupą” to niezależna audycja literacka realizowana pod patronatem Ośrodka Kultury Ochoty w Warszawie. To podcast o książkach, który już od ponad 10 lat tworzą kulturoznawcy, pisarze, recenzenci oraz radiowcy, którzy są prawdziwymi miłośnikami literatury. W rozmowach bardzo często uczestniczą pisarze i poeci, w tym zarówno debiutanci, jak i twórcy z dużym dorobkiem literackim. Słuchacze mogą odsłuchiwać także wybranych fragmentów omawianych książek. Wszystko to jest realizowane w profesjonalnym studiu nagrań, dlatego słuchanie podcastu jest wielką przyjemnością.

Siła książki

Podcast Siła książki

źródło: spotify.com

Podcast o książkach „Siła książki” tworzy Kazimierz Wóycicki – publicysta, dziennikarz, wykładowca akademicki i historyk, a także podróżnik. Twórca stawia pytanie, jaki wpływ na życie polityczne i kulturalne wywierają  opowieści o przeszłości, a także ich interpretacje. Dlatego nagrania koncentrują się wokół lektur, które jak mówi sam Kazimierz Wóycicki, są niezbędne by zrozumieć, co się wokół nas dzieje. Które tytuły pomogą nam zrozumieć podłoże inwazji Rosji na Ukrainę, jak rewolucja migracji zmienia świat albo jak skonstruowane jest nasze społeczeństwo? O tym na kanale „Siła książki”.

Podcast literacki Big Book Café

Podcast literacki Big Book Cafe

źródło: spotify.com

Big Book Cafe jest organizacją wspierającą literaturę, założoną przez fundację Kultura nie boli. Wśród podejmowanych przez nią inicjatyw znalazł się podcast o książkach. Czego mogą spodziewać się słuchacze? Twórcy co dwa tygodnie zapraszają na krótką rozmowę, w trakcie której omawiają jedną książkę, a do tego w ciągu pięciu minut odpowiadają na pięć nietypowych pytań dotyczących danego tytułu. To – jak mówią sami podcasterzy – sparing literacki, umysłowe wyzwanie i dowód, że o każdej książce wszystko, co najważniejsze, można opowiedzieć szybko i zwięźle. Propozycja Big Book Cafe na pewno zainteresuje tych słuchaczy, których interesują podcasty o książkach w zwięzły sposób podpowiadające o tym, co warto czytać, a jakie tytuły omijać.

Już tłumaczę

Podcast Już tłumaczę

źródło: spotify.com

Każdy, kto preferuje bardzo osobiste podcasty o książkach, powinien zainteresować się kanałem „Już tłumaczę”, który prowadzą dwie tłumaczki literatury – Ela i Paya. Ze względu na specyfikę swojej pracy panie mają do czynienia z niezwykle ciekawymi pozycjami z różnych zakątków świata, autorstwa osób mających przeróżne doświadczenia. Dużo miejsca poświęcanego jest literaturze związanej z feminizmem, problemem nierówności społecznych, kwestią tożsamości, prześladowaniem mniejszości, a nawet z prawami zwierząt. Bez wątpienia są to tematy aktualne i ważne we współczesnym świecie.

Książki Prószyńskiego

Podcast Książki Prószyńskiego

źródło: spotify.com

Podcasty o książkach to fantastyczne źródło wiedzy o nowościach wydawniczych, jednak najciekawsze podcasty o książkach to z pewnością te, w których udział biorą ich autorzy. Wspaniałych gości do rozmów o literaturze zapraszają twórcy podcastu „Książki Prószyńskiego”, czyli wydawnictwo Prószyński i S-ka. Wśród nich są tacy znani twórcy jak  Marcin Margielewski, Paulina Młynarska, Artur Andrus czy Tanya Valko. Na odbiorców czekają też najciekawsze fragmenty książek i przedpremierowych tekstów, informacje o książkowych premierach i aktualności z literackiego świata.

Mamy nadzieję, że każdy zainteresowany literaturą, ale i ciekawy rozmów o książkach i ciekawych pozycji literackich, znajdzie coś na siebie wśród powyższych podcastów o książkach.

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail