X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Polskie podcasty historyczne. Do nauki i nie tylko…

Historia to jeden z niedocenianych przedmiotów szkolnych, którego znajomość pozwala lepiej rozumieć teraźniejszość. Dlatego przygotowaliśmy propozycję kilku podcastów historycznych, które warto znać.

Polskie podcasty historyczne. Do nauki i nie tylko…źródło: shutterstock.com

reklama


Utarło się przekonanie, że historia jest nudna, gdyż większości z nas kojarzy się z wkuwaniem dat, nazwisk i faktów historycznych, które zdają się nie mieć nic wspólnego z rzeczywistością, w której żyjemy. Jednak dobrze opowiedziane losy świata są niezwykle fascynujące. Udowadniają to twórcy popularnych podcastów historycznych.

Podcast Historyczny Rafała Sadowskiego

Screen ze Spotify.

źródło: spotify.com

Dawne dzieje to opowieści o żądzy władzy, o ludzkich namiętnościach i o największych zagadkach dawnych lat. Pasjonat historii i podcaster Rafał Sadowski podkreśla, że historia pisze najlepsze scenariusze. Dlatego w każdym odcinku zabiera nas w podróż w czasie do najciekawszych momentów historii świata. Słuchając nagrań, przeniesiesz się do epickich wypraw krzyżowych,  na szerokie wody, które przemierzał Magellan, a nawet poznacz okoliczności katastrofy Challengera.

Posłuchaj na Spotify

Podcast historyczny Muzeum Historii Polski

Screen ze Spotify.

źródło: spotify.com

Jeśli bardziej od powszechnej historii świata interesuje Cię historia Polski, to doskonałą propozycją dla Ciebie będzie podcast historyczny realizowany z ramienia Muzeum Historii Polski. Wspaniali prowadzący i wartościowe merytorycznie nagrania są ucztą dla pasjonatów historii. Dowiedz się, jak potoczyły się losy żołnierzy i cywilów po upadku Powstania Warszawskiego, jak dbano o ekologię w dawnej Polsce i kim byli pierwsi polscy podróżnicy.

Posłuchaj na Spotify

Wojenne Historie

Screen ze Spotify.

źródło: spotify.com

Polskie podcasty historyczne często dużo uwagi poświęcają burzliwemu okresowi naszej historii, czyli II wojnie światowej. Podcast Wojenne Historie w całości się na tym zagadnieniu koncentruje, poruszając bardziej i mniej znane wątki. Wiele tematów skupia się wokół kwestii strategicznych, taktycznych, operacyjnych i technicznych. Słuchacze poznają wiele ciekawostek na temat techniki wojskowej, militariów i najciekawszych starć zbrojnych z czasów II wojny światowej.

Posłuchaj na Spotify

Historia jakiej nie znacie

Screen ze Spotify.

źródło: spotify.com

Podcasty historyczne to bogate źródło wiedzy na temat zagadnień, o których zazwyczaj nie usłyszymy w szkole lub w mediach. Historia Jakiej Nie Znacie to podcast historyczny, którego misją jest przybliżanie nieznanych powszechnie tematów z bogatej historii Polski i świata. Autorzy zaglądają pod kołdrę przedwojennych Polaków, opowiadając o seksualnej rewolucji z II RP, przybliżają historię upraw i zastosowania konopi indyjskich, a nawet rozprawiają na temat tego, jak zaczęła się historia… mydła w płynie!

Posłuchaj na Spotify

Historia Polski dla dzieci

Screen ze Spotify.

źródło: spotify.com

Podcasty historyczne po polsku zazwyczaj są kierowane do dorosłych, ewentualnie do starszej młodzieży. Na ich tle wyróżnia się kanał stworzony z myślą o najmłodszych słuchaczach – Historia Polski dla dzieci. Ciekawe zagadnienia omawiane w przystępny sposób sprawiają, że dzieci mogą stopniowo poznawać dawne dzieje. Podcasty historyczne takie jak ten udowadniają, że nauka historii może być przyjemnością.

Posłuchaj na Spotify

History of the World

Screen ze Spotify.

źródło: spotify.com

W poszukiwaniu najciekawszych źródeł wiedzy na temat historii nie muszą nas ograniczać podcasty historyczne po polsku. Podcasty historyczne w językach obcych, na przykład angielskojęzyczny kanał History of the World, mogą przybliżyć wiele ciekawych zagadnień, o których u nas rzadko się mówi. To ważne, bo polskie podcasty historyczne, ale też podręczniki i opracowania naukowe, często rozpatrują minione wydarzenia przez pryzmat polskiej tradycji, polityki, kultury. Warto zatem zyskać zupełnie inny punkt odniesienia.

Posłuchaj na Spotify

Audycje historyczne, prowadzone przez różnorodnych autorów, pozwalają spojrzeć na nowo na ważne dla naszego kraju wydarzenia i zrozumieć lepiej otaczający nas świat. W dodatku zaprezentowane przez nas podcasty historyczne przyjemnie się słucha, więc są doskonałym źródłem rozrywki dla dorosłych i dla dzieci.

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail