X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

BeReal – co warto wiedzieć o tej aplikacji?

BeReal to aplikacja, które w ostatnim czasie zyskuje na popularności. Jakie jest jej założenie i w jaki sposób działa? Oto zbiór najważniejszych informacji.

BeReal – co warto wiedzieć o tej aplikacji?źródło: shutterstock.com

Korzystając z serwisów społecznościowych, łatwo dojść do wniosku, że wszyscy dookoła wyglądają lepiej i prowadzą ciekawsze życie od nas samych. Choć wiemy, że nasi znajomi prezentują tylko niewielki wycinek swojego życia, a do tego publikują starannie wyselekcjonowane zdjęcia, zazwyczaj mocno poprawione przez rozmaite filtry, to i tak ich przeglądanie może być przygnębiające. Chcąc nie chcąc porównujemy się z innymi, a to pogarsza nasze samopoczucie, a nawet prowadzi do obniżenia poczucia własnej wartości. Dlatego co jakiś czas pojawiają się inicjatywy promujące autentyczność w sieci. Większość przechodzi bez większego echa, ale nie dotyczy to aplikacji BeReal.

BeReal – co to jest?

BeReal to wydana w 2020 roku aplikacja społecznościowa, która zachęca do spontanicznego publikowania zdjęć, pokazujących prawdziwe życie użytkowników. Ujęć powstałych o różnych porach, bez starannego pozowania, bez wybierania tła i bez skomplikowanej obróbki zdjęć. Efekt? Na BeReal nie znajdziemy wyreżyserowanych zdjęć z luksusowych wakacji, drogich restauracji i z najmodniejszych klubów w mieście. Zobaczymy za to znudzoną minę kolegi siedzącego przed komputerem, kuzynkę jedzącą na śniadanie zwykły chleb z wędliną albo sąsiada oglądającego telewizję. Choć tego typu fotografie nie wydają się zbyt porywające, to jest coś niezwykle podbudowującego w tym, że nasi znajomi nie zawsze mają na twarzy starannie wykonany make-up, nie przez cały czas noszą stylowe ubrania, że wokół siebie mają niekiedy bałagan i że zazwyczaj wykonują codzienne, zupełnie zwyczajne czynności.

Aplikacja BeReal

Aplikacja BeReal

BeReal – jak działa aplikacja?

Aplikacja jest dostępna na urządzenia z systemem iOS i Android. Zasada jej działania jest prosta – każdy użytkownik dostaje raz dziennie powiadomienie o treści „it’s time to be real”. Od tego momentu ma zaledwie dwie minuty na wykonanie zdjęcia, które może udostępnić znajomym lub wszystkim użytkownikom aplikacji. Wykonywane zdjęcia zostają usunięte po 24 godzinach.

Co ciekawe, aplikacja wykorzystuje zarówno przedni, jak i tylny aparat telefonu, dzięki czemu rejestruje nie tylko wizerunek samego użytkownika, ale też jego otoczenie. Do aktywnego udziału w zabawie zachęca fakt, że posty innych użytkowników BeReal można zobaczyć dopiero po opublikowaniu własnego. W aplikacji można stworzyć także własne RealMojis.

Użytkowanie aplikacji BeReal

Użytkowanie aplikacji BeReal

Korzystanie z aplikacji – na co zwrócić uwagę?

Mówiąc o BeReal najczęściej skupiamy się na tym, że z pomocą aplikacji robimy jedno zdjęcie dziennie, które nie podlega edycji. Możliwość publikacji jednego posta dziennie, w dodatku pozbawionego hashtagów, oznaczeń i innych elementów przykuwających uwagę użytkowników sprawia, że apka nie pochłania tak wiele czasu, jak inne konkurencyjne aplikacje społecznościowe. Do dyspozycji użytkowników pozostają tylko opisy zdjęć, reakcje na posty znajomych i możliwość dodawania publicznych komentarzy. To jednak nie wszystkie cechy aplikacji.

Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na fakt, że publikowane zdjęcia się niemoderowane. Oznacza to, że można natknąć się na nieodpowiednie treści, co ma szczególne znaczenie w przypadku najmłodszych użytkowników. Jednocześnie aplikacja nie udostępnia narzędzi umożliwiających prowadzenie kontroli rodzicielskiej. Jednak najważniejsza kwestia to staranne kontrolowanie tego, co jako użytkownicy mamy zamiar opublikować. Pośpiech, który wymusza aplikacja, może powodować, że udostępnimy coś, czego upubliczniać nie chcemy lub nie powinniśmy. Warto zatem zwrócić uwagę, czy na wykonanych zdjęciach nie ma elementów, które mogą nas skompromitować, narazić nasze bezpieczeństwo w sieci, ale też naruszyć prywatność osób trzecich, których wizerunek nie powinien być publikowany bez ich wiedzy i zgody.

Zakładanie konta na BeReal

Zakładając konto na platformie, wystarczy podać imię lub nick, datę urodzenia i numer telefonu, a następnie wprowadzić przesłany SMS-em sześciocyfrowy kod. Aplikacja prosi też o dostęp do aparatu i lokalizacji. Następnie można zaimportować listę znajomych i od zacząć aktywnie korzystać z aplikacji wykonując i publikując pierwsze zdjęcie.

Zakładanie konta w aplikacji BeReal

Zakładanie konta w aplikacji BeReal

Obecnie aplikacja jest dostępna tylko w kilku językach, przy czym angielski jest językiem domyślnym dla BeReal. Jak zmienić język? Niestety nie da zmienić go na polski, choć wraz ze wzrostem zainteresowania aplikacją taka sytuacja może ulec zmianie.

Jak usunąć konto w aplikacji?

Jeśli po wypróbowaniu aplikacji uznamy, że nie chcemy z niej korzystać, to powinniśmy usunąć swoje konto. Samo odinstalowanie aplikacji nie wystarczy, by zniknąć z platformy BeReal. Jak usunąć konto? Wystarczy wejść w zakładkę „pomoc” (ang. help), wybrać „kontakt” (ang. contact us) i kliknąć opcję „usuń moje konto” (ang. delete my account). Aplikacja poprosi o zaznaczenie powodu rezygnacji i o potwierdzenie swojego zamiaru. Konto zostanie trwale usunięte po upływie dwóch tygodni.

Usuwanie konta w BeReal

Usuwanie konta w BeReal

BeReal – czy warto?

Wygląda na to, że BeReal nie zdetronizuje najpopularniejszych serwisów społecznościowych takich jak Facebook, Instagram czy TikTok, ale może być ciekawym urozmaiceniem. Korzystanie z aplikacji może też skłonić do refleksji nad tym, jaki wizerunek kreujemy, jak postrzegamy wirtualny świat i jak korzystamy z internetu. Wszak jeszcze kilkanaście lat temu zakładano, że internet będzie dla nas oknem na prawdziwy świat. Warto do tego powrócić, choć na chwilę.

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail