X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

IT – praca w każdym miejscu i to bez wychodzenia z domu

Kto może pracować w IT i jak osiągnąć zawód programisty? Zapraszamy do lektury artykułu.

IT – praca w każdym miejscu i to bez wychodzenia z domuźródło: freepik.com

Artykuł Partnera

Praca w IT owiana jest pewną tajemnicą, która związana jest ze stereotypowym myśleniem o tej pracy. Często związane jest to z niezwykle wysokimi zarobkami czy nikłym pojęciem o tym, na czym taka praca właściwie polega. Jednak IT daje niebywałe możliwości rozwoju, z których można skorzystać, wykazując zainteresowanie tematem oraz angażując się w naukę.

Praca w IT – charakterystyka zawodu

IT to jedna z branż, której dotyczą przede wszystkim oferty pracy zdalnej pośród ogłoszeń rekruterskich. Jest to zajęcie mocno zadaniowe. Klient oczekuje końcowego efektu i to bez większego znaczenia, jak się go osiągnęło. Z tego powodu osoby, które są odpowiedzialne za tworzenie algorytmów czy programów mogą pracować z domu, biorąc jedynie udział w spotkaniach zespołowych w trakcie pracy i wywiązując się z powierzonych im zadań. W ten sposób do wielu projektów zatrudniane są osoby z całego świata, a w trakcie całej pracy mogą nie mieć okazji spotkać się na żywo.

Praca ramach home office przewidziana jest zazwyczaj dla osób na takich stanowiskach jak project manager, programista i architekt IT, inżynierzy baz danych, czy tester oprogramowania. Są to zajęcia silnie związane z tworzeniem programów. Poza tym kluczowy jest efekt podjętej pracy. Dodatkowo rekrutacja na stanowiska zdalne pozwala na wybór najlepszych osób z całego świata, co wzmaga konkurencje, ale zapewnia zupełnie inne zyski, niż na rynku krajowym.

Praca online może dotyczyć osób związanych z różnymi dziedzinami programowania, a więc tych, którzy pracują z aplikacjami desktopowymi i mobilnymi, zajmującymi się projektowaniem czy budowaniem aplikacji (front-end i back-end developerzy).

Nie tylko po studiach – kto może pracować w IT?

Istnieje kilka dróg do osiągnięcia zawodu programisty, jednak z każdą z nich łączy się jeden, niezwykle istotny czynnik – programowania uczy się samemu. W przypadku studiów jest to moduł, który zajmuje tylko część zajęć, jednak nie da się z niego nauczyć programowania w stopniu gwarantującym natychmiastowe zatrudnienie w zawodzie. Jest pewną bazą lub uzupełnieniem wiedzy, którą należy posiąść samemu, a przede wszystkim praktykować. Najwięcej da się nauczyć, próbując pisać programy.

Do tego wcale nie są potrzebne studia. Niewątpliwie jednak czas spędzony na uczelni może być niezwykle rozwijający ze względu na ilość wydarzeń, spotkań i kursów, które można robić w ich trakcie. Nabywanie kontaktów, uczestniczenie w kołach naukowych i organizacjach związanych z IT to coś, co pozwala rozwinąć kompetencje, nabrać pewności siebie i odkryć to, co lubi się najbardziej.

Nauka na własną rękę może z kolei szybko wskazać, w jakim kierunku chce się pokierować swoją karierę. Do tego można przeznaczyć swój czas wolny, bo dodatkowe zajęcia zawsze wiążą się z rozwojem osobistym. Wydaje się to niezwykle ważne, bo w ramach programu studiów konieczne jest zaliczanie przedmiotów, które nie zawsze są porywające.

Kolejnym rozwiązaniem jest ukończenie kursu dla programistów. Jednak istnieje ryzyko wydania pieniędzy na coś, co może okazać się nieinteresujące lub być czymś, co jedynie pogłębi poziom już posiadanych umiejętności, a nie rozwinie nowych. Mimo wszystko warto zdecydować się na taką opcję, gdy posiada się już jakąś wiedzę i wie się, w jakim kierunku rozwijać własną karierę. Kurs może zdecydowanie podnieść posiadane umiejętności, jednak kilkumiesięczna, intensywna nauka wiąże się z wydatkiem rzędu 8-10 tys. zł.

Zdecydowanie tańszym i mniej kontrowersyjnym rozwiązaniem jest szkolenie się przez internet. Pozwala to na samodzielny dobór czasu i sposobu nauczania, często jest darmowy i daje możliwość kształtowania ogromnej samodzielności w zdobywaniu wiedzy, co jest niezwykle porządną cechą w świecie programistów.

Praca w IT przez swoją charakterystykę wymaga wykształcenia praktycznego, które można zdobyć dzięki m.in. ciężkiej pracy. Co więcej, branża nie zamyka się tylko na programistów i ciągle powstają miejsca pracy, które nie wymagają np. znajomości języków programowania, a wciąż należą do IT.

Artykuł Partnera

Zapraszamy do wypełnienia ankiety

Polecamy raport

Raport redakcji SOCIALPRESS

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail