X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Oszustwa na portalach randkowych – jak rozpoznać naciągaczy?

Aplikacje randkowe cieszą się popularnością. Niestety poza interesującymi osobami można spotkać w nich także oszustów. Jak bezpiecznie korzystać z aplikacji?

Oszustwa na portalach randkowych – jak rozpoznać naciągaczy?źródło: shutterstock.com

Artykuł Partnera

Portale randkowe biją rekordy popularności. To idealny sposób na znalezienie drugiej połówki, przelotnego romansu albo po prostu – nowych znajomych. W sieci roi się jednak od oszustów. Podpowiadamy, w jaki sposób możesz korzystać z aplikacji randkowych i jednocześnie zachować bezpieczeństwo.

Stwórz profil idealny

Zbyt wiele filtrów i nienaturalne pozy mogą mieć efekt odwrotny do zamierzonego. Najlepiej wybierz wyraźne zdjęcie z dobrym oświetleniem i ładnym tłem jako główne, bo właśnie ta fotografia skupia najwięcej uwagi. Stwórz zabawny i krótki opis. Zbyt długie wywody odstraszają, nie warto też opisywać negatywnych przeżyć z poprzednich związków.

Unikaj też komentarzy o zabarwieniu negatywnym, na przykład „księżniczkom dziękuję” albo zbyt często używanych na takich platformach określeń typu „sapioseksualny”, czy powszechnych zdjęć zrobionych pod Wieżą Eiffela albo podtrzymując ręką wieżę w Pizie. Lepiej zrób coś oryginalnego – niewiele osób używa liczb w opisie (poza określeniem wzrostu) np. „70% tancerz, 20% żartowniś, 15% fan kawy”.

Najlepiej korzystaj z aplikacji wieczorami – to wówczas większość singli przebywa samotnie z domowym zaciszu. Udostępnij przynajmniej jedno zdjęcie, z którego wynika, że posiadasz jakieś zainteresowania. Masz średnio zaledwie pół sekundy, aby kogoś zainteresować – wstaw fotkę z jazdy konnej lub podróży. Warto też dodać zdjęcie ze zwierzakiem.

Uważaj jednak, żeby nie podawać zbyt wielu prywatnych informacji. Imię i wiek w zupełności wystarczą. Nie udostępniaj żadnych danych, które nie są niezbędne – na przykład zwróć uwagę, żeby fotografia z Twoim autem w tle nie zawierała numerów rejestracyjnych ani adresu zamieszkania czy pracy. Wstrzymaj się też z dodaniem do znajomych na Facebooku i w innych mediach osób, których nie znasz na żywo.

Nie bagatelizuj sygnałów ostrzegawczych

Oszuści są pomysłowi i przekonujący w swoich metodach działania i dlatego czasem trudno stwierdzić, czy osoba, z którą rozmawiasz na portalu randkowym, szuka miłości, czy też chce Cię po prostu oszukać. ExpressVPN opublikował pokaz slajdów, w którym podpowiada jak poznać typowe oznaki wskazujące na to, że osoba, z którą rozmawiasz, jest oszustem.

Brak zdjęć, odwlekanie spotkania na żywo w nieskończoność i brak zgody na rozmowę przez kamerkę – to kilka z czerwonych lampek, które powinny się zaświecić, choćby rozmowa była bardzo ciekawa. Cele naciągacza mogą być bardzo różne. Czasem próbuje więź ze swoją ofiarą, a następnie przekonuje do wysyłania intymnych zdjęć lub wiadomości. Robi to z zamiarem szantażowania ich w celu wyłudzenia pieniędzy, grożąc ujawnieniem poufnych treści, jeśli nie otrzyma zapłaty.

Inna forma, znana z dokumentu Oszust z Tindera, to wyłudzenie polegające na proszeniu o pomoc. Gdy już zdobędzie zaufanie, udaje, że ma nagły wypadek, zabieg medyczny lub że potrzebuje pieniędzy na podróż. Zdarza się, że oszustwo polega na wysłaniu ofierze z pozoru niegroźnego linku. Po kliknięciu urządzenie ofiary automatycznie pobiera złośliwe oprogramowanie, które może skutkować kradzieżą danych. Taki link może być zamieszczony również w opisie.

Artykuł Partnera

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail