reklama
Brian Hood, burmistrz miasta Hepburn Shire w Australii zapowiedział pierwszy na świecie pozew przeciwko sztucznej inteligencji. Powodem mają być fałszywe informacje generowane przez ChatGPT łączące jego osobę ze skandalem dotyczącym przekupstwa. Jeśli twierdzenia nie zostaną skorygowane w ciągu 28 dni, firma Open AI stanie przed sądem.
ChatGPT oparty na technologii sztucznej inteligencji opracowanej przez firmę Open AI oskarżył Hooda i powiązał go z kontrowersyjną aferą Reverse Bank of Australia. Hood został fałszywie oskarżony przez tę technologię o przekupstwo i pobyt w więzieniu. Burmistrz domaga się usunięcia nieprawdziwych informacji.
Prawnicy Hooda wystosowali list do właściciela ChatGPT. Licząc od 21 marca, firma ma 28 dni, aby naprawić swój błąd i skonfrontować się z sytuacją, jednak Open AI mające swoją siedzibę w San Francisco jak dotąd nie wystosowało odpowiedzi na list. W rzeczywistości Hood pracował dla spółki zależnej Note Printing Australia, jednakże nie był zamieszany w skandal. Przeciwnie, to właśnie on był osobą, która doniosła o nieprawidłowościach w firmie, powiadamiając władze o swoim podejrzeniu w sprawie wręczanych łapówek zagranicznym urzędnikom. To pierwszy taki przypadek, gdy człowiek wstępuje na ścieżkę prawną przeciwko technologii AI.
Kanada rozpoczyna dochodzenie w sprawie AI
W Kanadzie również widać żywe zainteresowanie ChatGPT. We wtorkowym komunikacie urząd federalnego komisarza ds. prywatności poinformował o rozpoczęciu dochodzenia w sprawie przestrzegania przez Open AI prawa dotyczącego prywatności danych. Celem jest sprawdzenie, czy technologia AI przestrzegała prawa dotyczącego zbierania, użycia i przekazywania danych osobowych bez wiedzy ich właścicieli.
Jak podał w komunikacie Philippe Dufresne – „Technologia AI i jej skutki dla prywatności są priorytetem dla mojego urzędu. Musimy nadążać za szybko zmieniającymi się postępami technologicznymi i wyprzedzać je, a to jeden z głównych obszarów, na których się skupiam jako członek komisarz.”
ChatGPT zakazany we Włoszech. Niemcy następne w kolejce
Tymczasowy zakaz ChatGPT wprowadzono już we Włoszech. Podejrzeniem jest naruszenie zasad prawnych obowiązujących w Europie. Jak podaje Canadian Press – podobne procedury w swoim kraju też przewiduje wprowadzić niemiecki urząd ochrony prywatności danych. Inne kraje europejskie również pracują nad rozwiązaniami prawnymi w sprawie AI.
W Białym Domu we wtorek odbyła się narada. Dotyczyła wdrożenia rozwiązań mających na celu klasyfikację stopnia zagrożenia, jakie obecnie stanowią programy i narzędzia sztucznej inteligencji.
Ponad tysiąc specjalistów – w tym także Elon Musk i Steve Woźniak, zaapelowało w liście otwartym o wstrzymanie się z tworzeniem bardziej zaawansowanych technologicznie systemów AI. W liście zaznaczono, że sztuczna inteligencja stanowi „głębokie zmiany w historii ziemi” i „trudno będzie zrozumieć, przewidzieć lub skutecznie go kontrolować”.