X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Oto SAM – nowe narzędzie AI od Meta, które zrewolucjonizuje analizę zdjęć

Meta zaprezentowała system szybkiej segmentacji. Wykryje on obiekty, nawet jeśli wcześniej nie otrzymał odpowiednich danych potrzebnych do rozpoznania obiektu.

Oto SAM – nowe narzędzie AI od Meta, które zrewolucjonizuje analizę zdjęćźródło: segment-anything.com

reklama


Meta opublikowała swoją najnowszą technologię wykrywania obrazu opartą na sztucznej inteligencji. Narzędzie jest w stanie rozpoznać obiekty, z którymi nie miało wcześniej do czynienia. Kto będzie miał szansę na wypróbowanie możliwości AI?  

Jak działa nowe narzędzie od Meta? 

Meta, firma będąca częścią Facebooka, ogłosiła stworzenie nowego narzędzia AI, potrafiącego wykryć obiekty, których wcześniej nie widział. Model został opracowany z wykorzystaniem sztucznej inteligencji, co oznacza, że ​​może być stosowany do przetwarzania dużej liczby zdjęć w krótkim czasie. W jaki sposób technologia ta może zrewolucjonizować dotychczasową analizę obrazów? 

Tradycyjnie, modele AI muszą pracować na sporej ilości danych, aby czerpać informacje i rozpoznawać obiekty. Na przykład, jeśli chcesz, aby model rozpoznawał psy, musisz dostarczyć mu dużą liczbę zdjęć psów, aby mógł nauczyć się, jak wyglądają. Robot od Meta, czyli SAM AI (Segment Anything Model) może jednak wykrywać obiekty, nawet jeśli wcześniej nie otrzymał odpowiednich danych potrzebnych do rozpoznania obiektu. Dzięki temu nie jest on ograniczony przez dane. Ponadto system może uczyć się na podstawie dużej liczby zdjęć, przez co jego dokładność jest coraz większa. To z kolei pozwala na dokładne rozpoznawanie coraz to bardziej skomplikowanych obiektów. 

Meta SAM AI

źródło: segment-anything.com

Meta SAM AI

źródło: segment-anything.com

Kto skorzysta z SAM AI? 

Dzięki dokładnemu wykrywaniu obiektów na ekranie, twórcy gier będą mogli stworzyć bardziej realistyczne mapy, światy i modele postaci, co przyczyni się do jeszcze lepszej immersji graczy. Jednakże Meta wierzy, że ich najnowszy model AI może znacznie rozszerzyć granice tego, co jest obecnie możliwe.  

SAM AI może być wykorzystywany także przy automatycznej moderacji treści na platformach społecznościowych. Meta twierdzi, że technologia ta pomoże również w tworzeniu bardziej zaawansowanych efektów specjalnych w filmach, a w medycynie – w diagnozowaniu chorób na podstawie obrazów medycznych. Nowe narzędzie Meta może przyspieszyć też proces analizy zdjęć dla badaczy i naukowców, co umożliwi szybsze i skuteczniejsze badania naukowe. 

SAM AI

źródło: segment-anything.com

Automatyczna analiza zdjęć 

SAM AI jest w pełni zintegrowany z platformą Meta, a dzięki całkowicie zautomatyzowanemu procesowi analizy nie jest potrzebna specjalistyczna wiedza, aby skorzystać z możliwości narzędzia. Obsługa modelu jest bardzo prosta – obiekty można wybierać, klikając na nie lub wprowadzając tekstowe polecenia. Przykładowo, w jednej z niedawnych prezentacji narzędzia, po wpisaniu słowa „kot” model zaznaczył wszystkie koty znajdujące się na danym mu zdjęciu. 

Na tę chwilę narzędzie od Meta będzie dostępne do pobrania wyłącznie na licencji niekomercyjnej. Użytkownicy, chcący skorzystać z technologii muszą zgodzić się na wykorzystanie ich zdjęć tylko w celach badawczych. 

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail