X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

ChatGPT zostanie po raz pierwszy pozwany?

Wygląda na to, że być może wkrótce pojawi się pierwszy pozew wobec ChatGPT. Wszystko za sprawą nieodpowiedniego powiązania burmistrza australijskiego miasta ze skandalem.

ChatGPT zostanie po raz pierwszy pozwany?źródło: shutterstock.com

reklama


Brian Hood, burmistrz miasta Hepburn Shire w Australii zapowiedział pierwszy na świecie pozew przeciwko sztucznej inteligencji. Powodem mają być fałszywe informacje generowane przez ChatGPT łączące jego osobę ze skandalem dotyczącym przekupstwa. Jeśli twierdzenia nie zostaną skorygowane w ciągu 28 dni, firma Open AI stanie przed sądem.

ChatGPT oparty na technologii sztucznej inteligencji opracowanej przez firmę Open AI oskarżył Hooda i powiązał go z kontrowersyjną aferą Reverse Bank of Australia. Hood został fałszywie oskarżony przez tę technologię o przekupstwo i pobyt w więzieniu. Burmistrz domaga się usunięcia nieprawdziwych informacji.

Prawnicy Hooda wystosowali list do właściciela ChatGPT. Licząc od 21 marca, firma ma 28 dni, aby naprawić swój błąd i skonfrontować się z sytuacją, jednak Open AI mające swoją siedzibę w San Francisco jak dotąd nie wystosowało odpowiedzi na list. W rzeczywistości Hood pracował dla spółki zależnej Note Printing Australia, jednakże nie był zamieszany w skandal. Przeciwnie, to właśnie on był osobą, która doniosła o nieprawidłowościach w firmie, powiadamiając władze o swoim podejrzeniu w sprawie wręczanych łapówek zagranicznym urzędnikom. To pierwszy taki przypadek, gdy człowiek wstępuje na ścieżkę prawną przeciwko technologii AI.

 

Kanada rozpoczyna dochodzenie w sprawie AI

W Kanadzie również widać żywe zainteresowanie ChatGPT. We wtorkowym komunikacie urząd federalnego komisarza ds. prywatności poinformował o rozpoczęciu dochodzenia w sprawie przestrzegania przez Open AI prawa dotyczącego prywatności danych. Celem jest sprawdzenie, czy technologia AI przestrzegała prawa dotyczącego zbierania, użycia i przekazywania danych osobowych bez wiedzy ich właścicieli.

Jak podał w komunikacie Philippe Dufresne – „Technologia AI i jej skutki dla prywatności są priorytetem dla mojego urzędu. Musimy nadążać za szybko zmieniającymi się postępami technologicznymi i wyprzedzać je, a to jeden z głównych obszarów, na których się skupiam jako członek komisarz.”

ChatGPT zakazany we Włoszech. Niemcy następne w kolejce

Tymczasowy zakaz ChatGPT wprowadzono już we Włoszech. Podejrzeniem jest naruszenie zasad prawnych obowiązujących w Europie. Jak podaje Canadian Press – podobne procedury w swoim kraju też przewiduje wprowadzić niemiecki urząd ochrony prywatności danych. Inne kraje europejskie również pracują nad rozwiązaniami prawnymi w sprawie AI.

W Białym Domu we wtorek odbyła się narada. Dotyczyła wdrożenia rozwiązań mających na celu klasyfikację stopnia zagrożenia, jakie obecnie stanowią programy i narzędzia sztucznej inteligencji.

Ponad tysiąc specjalistów – w tym także Elon Musk i Steve Woźniak, zaapelowało w liście otwartym o wstrzymanie się z tworzeniem bardziej zaawansowanych technologicznie systemów AI. W liście zaznaczono, że sztuczna inteligencja stanowi „głębokie zmiany w historii ziemi” i „trudno będzie zrozumieć, przewidzieć lub skutecznie go kontrolować”.

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail