X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Family friendly content – co to jest? Jak go tworzyć? 

Co kryje się za pojęciem family friendly content i o czym zapamiętać przy jego tworzeniu?

Family friendly content – co to jest? Jak go tworzyć? źródło: unsplash.com

reklama


Kreowanie family friendly content pozwala zdobyć uznanie i lojalność użytkowników internetu, którzy poszukują bezpiecznych i wartościowych materiałów dla swoich dzieci. To także forma społecznej odpowiedzialności i podejmowania praktyk, które mają na celu budowanie lepszego, bardziej przyjaznego i zrównoważonego środowiska medialnego.

W tym artykule wyjaśniamy, co to znaczy, że treści są „family friendly” i podpowiadamy jak taki content tworzyć. 

Czym jest family friendly content?

Pojęcie family friendly content odnosi się do wszelkiego rodzaju treści, w tym do wideo, gier, plików audio, grafik, tekstów i innych materiałów publikowanych w internecie, które są odpowiednie dla odbiorców w każdym wieku, włączając w to dzieci.

Są to treści, których konsumpcja ma być źródłem pozytywnych, wartościowych doświadczeń. Jest to także content, który rodzice lub opiekunowie mogą udostępnić najmłodszym odbiorcom, nie obawiając się o zawartość przekazu, który dociera do ich dzieci. 

Family friendly content – co to znaczy w praktyce?

Dowiadując się, czym jest family friendly content, warto zastanowić się, co sprawia, że jedne treści są, a inne zupełnie nie są odpowiednie dla odbiorców w każdym wieku. 

Zacznijmy od najbardziej oczywistej kwestii. Nietrudno zgadnąć, że family friendly content powinien unikać przedstawiania agresji, przemocy, brutalności, wulgaryzmów, seksu, scen nagości i sugestywnych odniesień, spożywania alkoholu i innych środków odurzających, jak również wszelkich form dyskryminacji, tak aby nie narażać odbiorców na dostęp treści, które mogłyby być dla nich nieodpowiednie.

Na miano family friendly content nie zasługują też materiały utrwalające stereotypy i uprzedzenia, a także treści trudne w odbiorze, takie jak choćby tematy polityczne. Jednak pominięcie kontrowersyjnych, trudnych do zrozumienia tematów to nie wszystko. 

Istotne jest, jakie emocje dane treści wywołują u odbiorców. Family friendly content stroni od wywoływania u widzów, słuchaczy lub czytelników  negatywnych emocji, w tym strachu, przerażenia, złości, zazdrości, smutku, przygnębienia, szoku, nienawiści. Emocji, które mogłyby skutkować niepożądanymi zachowaniami i reakcjami. Celem tego typu materiałów jest dostarczenie przyjemnej, edukacyjnej i bezpiecznej rozrywki dla całej rodziny. Dlatego powinien on wywoływać pozytywne emocje, w tym radość, nadzieję, ciekawość, zachwyt, spokój, ekscytację. 

Jak tworzyć family friendly content?

Tworzenie treści, które można określić jako family friendly content, wymaga świadomego podejścia, zrozumienia potrzeb różnych grup wiekowych, w tym dzieci i umiejętności dostosowywania treści do różnych grup wiekowych. Podstawą jest unikanie szkodliwych i kontrowersyjnych treści, a także koncentrowanie się na pozytywnym przesłaniu.

Warto również zadbać o odpowiedni język, czyli stosować takie środki, które sprawią, że przekaz będzie zrozumiały i przyjazny w odbiorze. Należy także dążyć do tego, by treści zapewniały przyjemne wrażenia estetyczne. Oznacza to, że warto sięgać po jasne kolory i łagodne dźwięki, a także unikać chaosu, który dezorientuje odbiorców. 

Wyzwaniem dla twórców family friendly contentu jest dostosowanie przekazu do osób, które są na różnych etapach rozwoju intelektualnego i niedostosowywanie się wyłącznie do potrzeb, preferencji i gustów dzieci. Modelowy przykład stanowią filmy familijne takie jak Shrek, Madagaskar, Jak wytresować smoka, Kung Fu Panda, Hotel Transylwania i wiele innych, które spodobały się dzieciom i dorosłym. Zupełnie tak samo było z książkami dedykowanymi dzieciom i młodzieży, które zainteresowały również dorosłych, na czele z serią J.K. Rowling Harry Potter. Oczywiście takich familijnych treści można szukać wśród podcastów, materiałów wideo, aplikacji i gier, blogów itd. 

Podsumowując, właściwie skonstruowany family friendly content nie tylko zapewnia bezpieczną rozrywkę dla całej rodziny, ale też sprzyja: 

  • rozbudzeniu ciekawości świata, 
  • rozwojowi intelektualnemu, 
  • pobudzeniu wyobraźni, 
  • budowaniu empatii i tworzeniu więzi społecznych, 
  • przyjmowaniu optymistycznego nastawienia, 
  • promowaniu pozytywnych wzorców, takich jak współpraca, uczciwość, wyrozumiałość czy przyjaźń. 

Mając na uwadze powyższe wskazówki i skupiając się na pozytywnych wartościach, humorze, edukacji i inspirowaniu odbiorców, można bez trudu stworzyć wartościowy i atrakcyjny family friendly content.  

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail