reklama
Sztuczna inteligencja i Facebook to funkcjonujące od dłuższego czasu połączenie. Portal wykorzystywał ją już do tłumaczenia postów, odnajdywania nieodpowiednich treści czy wyszukiwania zdjęć. I choć wielu z nas obawia się kolejnych wykorzystań AI, odkryto jej znacznie ważniejsze i dobre użycie. Mark Zuckerberg poinformował wczoraj, że narzędzia AI pomogą w identyfikacji osób, które myślą popełnieniu samobójstwa.
Jak napisał w poście twórca portalu, w ciągu ostatniego miesiąca narzędzia pomogły zareagować ponad 100 razy. Facebook wykorzystuje wzorce pytań w postach oraz komentarzach, jak np. “Czy wszystko w porządku?” lub “Czy potrzebujesz pomocy?”, jednak w przyszłości sztuczna inteligencja będzie w stanie wyłapać bardziej szczegółowe informacje i niuanse, które mogłyby sugerować, że dana osoba jest nękana i hejtowana, co pozwoli na jeszcze szybszą reakcję. Ofiarą tego typu zachowań padają często osoby młode, które nie mogąc poradzić sobie z problemami posuwają się do radykalnych kroków. Należy znaleźć nowe podejście, niwelujące ten problem. Według Zuckerberga to duży krok ze strony serwisu.
Skanowanie postów
Nowe rozwiązania sprawią, że posty publikowane na portalu będą skanowane pod kątem rozpoznania treści wskazujących na myśli samobójcze u ich autorów. Dzięki temu jeszcze przed zgłoszeniem przez użytkownika serwisu możliwe będzie zareagowanie i udzielenie pomocy przez przyjaciół lub odpowiednie osoby.
Transmisje na żywo
Biorąc pod uwagę zaistniałe przypadki popełniania samobójstw podczas transmisji live, portal będzie proaktywnie skanował materiał minuta po minucie, a także nadawał priorytet zgłoszeniom. Może to wiązać się z pewnymi obawami użytkowników portalu, jednakże jest to szansa na pomoc wielu osobom. Funkcja ma na celu zapewnienie im bezpieczeństwa i ku niezadowoleniu wielu z facebookowiczów, wygląda na to, że nie będzie dało się jej wyłączyć.
Możliwość ta była testowana od marca w Stanach Zjednoczonych, a obecnie zostanie rozszerzona o inne kraje. Okazuje się jednak, że ze względu na ochronę danych wrażliwych i RODO przeszukanie informacji w Unii Europejskiej będzie utrudnione.
- Asia Ryćko-Bożeńska