X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Sztuczna inteligencja rozpozna posty potencjalnych samobójców na Facebooku

Światowy gigant podejmuje kolejne kroki w zapobieganiu samobójstwom i rozszerza wykorzystanie sztucznej inteligencji. AI przeskanuje posty na Facebooku w celu wykrycia niepokojących sygnałów i zareagowania na nie.

Sztuczna inteligencja rozpozna posty potencjalnych samobójców na Facebookufot. bank zdjęć shutterstock.com

reklama


Sztuczna inteligencja i Facebook to funkcjonujące od dłuższego czasu połączenie. Portal wykorzystywał ją już do tłumaczenia postów, odnajdywania nieodpowiednich treści czy wyszukiwania zdjęć. I choć wielu z nas obawia się kolejnych wykorzystań AI, odkryto jej znacznie ważniejsze i dobre użycie. Mark Zuckerberg poinformował wczoraj, że narzędzia AI pomogą w identyfikacji osób, które myślą popełnieniu samobójstwa.

Jak napisał w poście twórca portalu, w ciągu ostatniego miesiąca narzędzia pomogły zareagować ponad 100 razy. Facebook wykorzystuje wzorce pytań w postach oraz komentarzach, jak np. “Czy wszystko w porządku?” lub “Czy potrzebujesz pomocy?”, jednak w przyszłości sztuczna inteligencja będzie w stanie wyłapać bardziej szczegółowe informacje i niuanse, które mogłyby sugerować, że dana osoba jest nękana i hejtowana, co pozwoli na jeszcze szybszą reakcję. Ofiarą tego typu zachowań padają często osoby młode, które nie mogąc poradzić sobie z problemami posuwają się do radykalnych kroków. Należy znaleźć nowe podejście, niwelujące ten problem. Według Zuckerberga to duży krok ze strony serwisu.

Skanowanie postów

Nowe rozwiązania sprawią, że posty publikowane na portalu będą skanowane pod kątem rozpoznania treści wskazujących na myśli samobójcze u ich autorów. Dzięki temu jeszcze przed zgłoszeniem przez użytkownika serwisu możliwe będzie zareagowanie i udzielenie pomocy przez przyjaciół lub odpowiednie osoby.

Transmisje na żywo

Biorąc pod uwagę zaistniałe przypadki popełniania samobójstw podczas transmisji live, portal będzie proaktywnie skanował materiał minuta po minucie, a także nadawał priorytet zgłoszeniom. Może to wiązać się z pewnymi obawami użytkowników portalu, jednakże jest to szansa na pomoc wielu osobom. Funkcja ma na celu zapewnienie im bezpieczeństwa i ku niezadowoleniu wielu z facebookowiczów, wygląda na to, że nie będzie dało się jej wyłączyć.

fot. Facebook

fot. Facebook

Możliwość ta była testowana od marca w Stanach Zjednoczonych, a obecnie zostanie rozszerzona o inne kraje. Okazuje się jednak, że ze względu na ochronę danych wrażliwych i RODO przeszukanie informacji w Unii Europejskiej będzie utrudnione. 

  • Trzymam kciuki, to funkcja ważna i potrzebna.

    Moje dotychczasowe doświadczenie w tym względzie w Polsce niestety jest przeciwne do dobrego. Zgłosiłam kilka miesięcy temu Facebookowi wpis sugerujący zamiar popełnienia samobójstwa przez osobę na zamkniętej grupie. Przez kilka godzin próbowaliśmy z innymi członkami grupy dotrzeć do tej osoby lub zdobyć do niej kontakt, łączyliśmy się z policją itp. Policja była bezradna, znając tylko miasto i prawdopodobną dzielnicę.

    Po kilku godzinach (sic!) dostałam odpowiedź od Facebooka na moje zgłoszenie. W odpowiedzi była jedynie sugestia, żeby poinformować odpowiednie służby… załamałam ręce.

    Mam nadzieję, że oprócz chwalenia się sztuczną inteligencją, Facebook przede wszystkim wdroży odpowiednie procedury reagowania na zgłoszenia. Na nic zda się wychwycenie potencjalnego samobójcy, jeśli reakcja na jego wpis będzie opóźniona o kilka godzin. W tym czasie może już być po wszystkim.

    PS: Tamta sytuacja z grupy okazała się być na szczęście “tylko” wołaniem o pomoc.

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail