Artykuł Partnera
Ether to druga po Bitcoinie najbardziej rozpoznawalna kryptowaluta. Choć pod względem ceny i kapitalizacji pozostaje ciągle daleko za pierwowzorem, stanowi siłę napędową platformy Ethereum, znacznie korzystniej wypadającej pod względem możliwości rozwoju niż sieć Bitcoin.
Ethereum jako przykład platformy z blockchain
Mimo że oznaczają co innego, terminy Ether i Ethereum stosowane są zamiennie nawet w oficjalnych statystykach giełd kryptowalut. Kiedy sprawdzasz jednak aktualny kurs Ethereum, w rzeczywistości wykresy i tablice przedstawiają cenę Etheru (ETH).
Ethereum to więcej niż kryptowaluta. Jest platformą typu open source opartą na technologii znanej z sieci Bitcoina, czyli blockchain. Czym jest blockchain? W ogromnym uproszczeniu – bazą danych, rejestrem, w którym zapisywane są informacje o transakcjach dokonywanych w danej sieci. Blockchain został skonstruowany tak, że przy obecnych wielkościach dużych blockchainów nie jest możliwe ani dokonanie w nim jakichkolwiek zmian, ani też jego skopiowanie. Danym nie zagraża również pojedyncza awaria – po prostu nie jest w stanie zniszczyć zasobów.
Na czym polega wartość Ethereum?
Ethereum jest platformą, która oferuje możliwości daleko wykraczające poza rynek kryptowalut. Pozwala na budowanie aplikacji dApps (zdecentralizowanych), a w ich ramach na tworzenie innych kryptowalut czy na zawieranie smart kontraktów. Może również pełnić rolę platformy crowdfundingowej.
W porównaniu do systemu płatniczego pierwowzoru, czyli Bitcoin blockchain, system Ethereum jest zdecydowanie bardziej sprawny i wydajny – pozwala na przeprowadzenie transakcji nawet w ciągu kilkunastu sekund, podczas gdy transakcje realizowane w sieci Bitcoin trwają średnio kilkanaście minut. Jest również tańszy, choć okresowo opłaty transakcyjne przekraczały bitcoinowe i sięgały nawet 20 USD.
Ethereum i Ether – na kiedy datuje się ich początek?
Ethereum w 2023 r. będzie obchodzić 10. rocznicę oficjalnej prezentacji przez swojego twórcę, rosyjskiego programistę, Vitalika Buterina. Kryptowaluta Ether, która jest tokenem wartości platformy i nieodłączną częścią Ethereum, została wprowadzona na rynek w 2015 r. Od tego czasu jej kurs wykazuje wyraźną tendencję wzrostową.
Warto podkreślić, że Ether można pozyskiwać na dwa sposoby – kupować na giełdach albo wydobywać z pomocą koparek. Warto jednak odnotować, że na połowę roku 2022 r. przewidziana jest zmiana metody wydobycia z Proof of Work (bardziej obciążającej środowisko naturalne) na w większym stopniu ekologiczną Proof of Stake. Ta reorganizacja spowoduje, że dotychczasowe koparki staną się nieużyteczne.
Zainwestuj w Ether! Czy na pewno?
Podobnie jak w przypadku innych inwestycji, również zakup Etheru obarczony jest ryzykiem, które musisz oszacować samodzielnie. Za zakupem Etheru przemawiają opinie specjalistów, którzy upatrują znacznych wzrostów cen tej kryptowaluty w najbliższych latach. Optymiści uważają nawet, że Ether zdetronizuje Bitcoina.
Warto jednak zapoznać się również z innymi opiniami. Wielu doświadczonych inwestorów uważa, że kurs Etheru będzie rósł, ale już nie tak gwałtownie jak dotychczas, co automatycznie nie pozwoli na tak znaczące zyski jak dotąd.
Artykuł Partnera