X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Zainwestuj w Ether – siłę napędową Ethereum

Kryptowaluty to temat, który zyskuje na popularności. Jedną z najbardziej popularnych jest Ethereum. Na czym polega jej wartość i co odróżnia ją od Bitcoina?

Zainwestuj w Ether – siłę napędową Ethereumźródło: pexels.com/ materiały od Partnera

Artykuł Partnera

Ether to druga po Bitcoinie najbardziej rozpoznawalna kryptowaluta. Choć pod względem ceny i kapitalizacji pozostaje ciągle daleko za pierwowzorem, stanowi siłę napędową platformy Ethereum, znacznie korzystniej wypadającej pod względem możliwości rozwoju niż sieć Bitcoin.

Ethereum jako przykład platformy z blockchain

Mimo że oznaczają co innego, terminy Ether i Ethereum stosowane są zamiennie nawet w oficjalnych statystykach giełd kryptowalut. Kiedy sprawdzasz jednak aktualny kurs Ethereum, w rzeczywistości wykresy i tablice przedstawiają cenę Etheru (ETH).

Ethereum to więcej niż kryptowaluta. Jest platformą typu open source opartą na technologii znanej z sieci Bitcoina, czyli blockchain. Czym jest blockchain? W ogromnym uproszczeniu – bazą danych, rejestrem, w którym zapisywane są informacje o transakcjach dokonywanych w danej sieci. Blockchain został skonstruowany tak, że przy obecnych wielkościach dużych blockchainów nie jest możliwe ani dokonanie w nim jakichkolwiek zmian, ani też jego skopiowanie. Danym nie zagraża również pojedyncza awaria – po prostu nie jest w stanie zniszczyć zasobów.

Na czym polega wartość Ethereum?

Ethereum jest platformą, która oferuje możliwości daleko wykraczające poza rynek kryptowalut. Pozwala na budowanie aplikacji dApps (zdecentralizowanych), a w ich ramach na tworzenie innych kryptowalut czy na zawieranie smart kontraktów. Może również pełnić rolę platformy crowdfundingowej.

W porównaniu do systemu płatniczego pierwowzoru, czyli Bitcoin blockchain, system Ethereum jest zdecydowanie bardziej sprawny i wydajny – pozwala na przeprowadzenie transakcji nawet w ciągu kilkunastu sekund, podczas gdy transakcje realizowane w sieci Bitcoin trwają średnio kilkanaście minut. Jest również tańszy, choć okresowo opłaty transakcyjne przekraczały bitcoinowe i sięgały nawet 20 USD.

Ethereum i Ether – na kiedy datuje się ich początek?

Ethereum w 2023 r. będzie obchodzić 10. rocznicę oficjalnej prezentacji przez swojego twórcę, rosyjskiego programistę, Vitalika Buterina. Kryptowaluta Ether, która jest tokenem wartości platformy i nieodłączną częścią Ethereum, została wprowadzona na rynek w 2015 r. Od tego czasu jej kurs wykazuje wyraźną tendencję wzrostową.

Warto podkreślić, że Ether można pozyskiwać na dwa sposoby – kupować na giełdach albo wydobywać z pomocą koparek. Warto jednak odnotować, że na połowę roku 2022 r. przewidziana jest zmiana metody wydobycia z Proof of Work (bardziej obciążającej środowisko naturalne) na w większym stopniu ekologiczną Proof of Stake. Ta reorganizacja spowoduje, że dotychczasowe koparki staną się nieużyteczne.

Zainwestuj w Ether! Czy na pewno?

Podobnie jak w przypadku innych inwestycji, również zakup Etheru obarczony jest ryzykiem, które musisz oszacować samodzielnie. Za zakupem Etheru przemawiają opinie specjalistów, którzy upatrują znacznych wzrostów cen tej kryptowaluty w najbliższych latach. Optymiści uważają nawet, że Ether zdetronizuje Bitcoina.

Warto jednak zapoznać się również z innymi opiniami. Wielu doświadczonych inwestorów uważa, że kurs Etheru będzie rósł, ale już nie tak gwałtownie jak dotychczas, co automatycznie nie pozwoli na tak znaczące zyski jak dotąd.

Artykuł Partnera

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail