reklama
Już jutro Google wprowadza nową, ujednoliconą politykę prywatności. Jej wprowadzenie, poza większą przejrzystością, przyniesie również nowość w polityce zbierania danych przez firmę z Mountain View. Odtąd będzie zbiorczo gromadziła informacje o użytkownikach uzyskane przez wszystkie usługi. Do tej pory dane uzyskane na podstawie korzystania z wyszukiwarki były oddzielone od tych zbieranych przez YouTube, Gmaila czy Google+ . Od jutra natomiast Google będzie mógł połączyć je w całość i tym samym stworzyć coś w rodzaju internetowego portretu każdego z nas. O wielkiej popularności usług przedsiębiorstwa nie trzeba przekonywać, toteż sprawa nabiera sporej wagi.
Google przekonuje oczywiście, że robi to z myślą o użytkownikach, ale daje się wyczuć rosnące zaniepokojenie wśród internautów. Pierwszym sygnałem było już spersonalizowane wyszukiwanie (o którym pisaliśmy tutaj). Z jednej strony Google może znacząco usprawnić nasze poruszanie się po sieci, ale odbywa się to kosztem uzyskania sporej wiedzy o nas. W grę mogą wchodzić bardzo osobiste informacje, jak wiek, adres, przekonania polityczne, religijne, orientacja seksualna. Pamiętajmy, to w jaki sposób korzystamy z sieci, jakie strony odwiedzamy, jakie informacje wyszukujemy – to wszystko stanowi odbicie nas samych, naszych zainteresowań.
Jakkolwiek nie da się w pełni uniknąć gromadzenia informacji przez Google, można oddzielić naszą historię online, czyli wyszukiwane frazy i odwiedzane strony od danych zebranych przez usługi takie jak YouTube czy Google+ . Poniżej krótka podpowiedź jak to zrobić.
1. Otwieramy stronę Google i klikamy w przycisk „Zaloguj” w prawym górnym rogu. Następnie wpisujemy swój adres e-mail i hasło.
2. Następnie udajemy się do historii naszego wyszukiwania. Najszybciej można to zrobić przechodząc na stronę google.com/history. Dla ciekawskich krok po kroku: będąc zalogowanymi na swoje konto w Google musimy kliknąć w strzałkę która znajduje się obok miniatury avatara z G+ (prawy górny rog). Następnie, po rozwinięciu menu, klikamy w „Prywatność”. Przechodzimy wówczas już do anglojęzycznych stron. Zjeżdżamy na sam dół strony, do działu „Google privacy” i wybieramy „Dashboard”. Znajdując się już w panelu sterowania prywatnością ponownie wędrujemy na sam dół strony, gdzie znajduje się dział „Web History”. Pozostaje już tylko kliknąć w „Remove items or clear Web History” i możemy zarządzać swoją historią online.
3. Klikamy w „Usuń całą historię”. Po chwili pojawi się komunikat informujący nas, że w ten sposób nie tylko ją wyczyściliśmy, ale również wstrzymaliśmy dalsze gromadzenie danych dotyczących odwiedzanych stron.
Pages: 1 2
- Uyertyuiosdfs
- Artur Kawik
- Daniel
- Xteag
- Uyertyuiosdfs
- MK