X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Senior w sieci szuka kontaktu

Senior w sieci szuka kontaktu

reklama


Jaki jest e-senior?

Najwięcej seniorów wykorzystuje Internet do kontaktu z innymi osobami (e-mail) i do wyszukiwania odpowiednich wiadomości – w głównej mierze newsów dotyczących zdrowia. Dużą popularnością cieszą się również w tej grupie wiekowej e-zakupy. Coraz więcej seniorów pojawia się również na serwisach społecznościowych.

Starszy użytkownik internetu dość znacznie odbiega od typowego internaty. Dla niego bardziej niż dla młodszych internautów liczą się pozostałe media. Dzień seniora zwykle rozpoczyna się od przeglądu prasy. Wciąż duże znaczenie mają dla również radio i telewizja. Sama sieć jest ważna zatem przede wszystkim jako platforma komunikacyjna. Największym problemem natomiast jest przekonanie starszych, że warto rozpocząć korzystanie z komputera i z internetu.

Senior a social media

Z badań Pew Internet oraz American Life Project wynika, że w 2010 roku z serwisów społecznościowych korzystało 16% osób w wieku 74 lub więcej lat. W porównaniu do innych grup wiekowych nie jest to oszałamiająca liczba, jednak jest to czterokrotnie więcej niż jeszcze dwa lata temu. Taki wzrost czyni osoby starsze najbardziej dynamiczną i najszybciej rozwijającą się grupą, jeśli idzie o aktywność w sieci.

Zwykle ci seniorzy, których spotkać możemy w społecznościówkach, to osoby, które już dość dobrze czują się w internecie. Jeśli zawitają na tego typu strony, są na nich bardzo aktywni. Duża potrzeba kontaktu spotęgowana dodatkowo zjawiskiem izolacji społecznej sprawia, że internet staje się panaceum na samotność. Daje możliwość podtrzymywania starych znajomości i nawiązywania nowych, a seniorzy chętnie z tego korzystają.

Strony seniora

Najpopularniejszy wśród starszych osób jest Facebook. Inne serwisy, podobnie jak w przypadku pozostałych grup wiekowych, pozostają w tyle za gigantem. Popularność Facebooka wykorzystują stowarzyszenie dedykowane starszym, np. AARP, które na swoim koncie ma ponad 21 tys. fanów. Z kolei poza nim prowadzi ponad 900 grup dyskusyjnych tworzonych przez samych użytkowników. Tematyka na nich poruszana dotyczy nowości, polityki, muzyki, inwestycji, relacji i innych przedmiotów. Ponad 100 grup związanych jest ze zdrowiem.

Zwykle jednak serwisy dedykowane starszym nie cieszą się aż taką popularnością. Mimo, iż na świecie powstało wiele stron tego typu, póki co przegrywają one z tradycyjnymi serwisami i często dość szybko są zamykane. Z drugiej istnieje wiele stron, które potrafią z powodzeniem funkcjonować w sieci, choćby serwisy randkowe dla osób starszych (np. meetcha.com) czy strony zawierające informacje typowo wyszukiwane przez seniorów, np. nekrologi (tributes.com).

Jak widać, pytanie czy możemy mówić o czymś takim, jak osobny rynek platform i usług internetowych kierowanych do starszych osób, pozostaje wciąż otwarte.

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail