X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Użytkowniczki Facebooka kochają “Buty i Torebki”

Użytkowniczki Facebooka kochają “Buty i Torebki”

reklama


O badaniu Interactive Research Center i agencji K2 pisaliśmy już wcześniej, ale dopiero teraz światło dzienne ujrzała pełna treść raportu na temat różnych przyzwyczajeń na Facebooku przedstawicieli obu płci.

Przypomnijmy, że w naszym poprzednim artykule prezentowaliśmy infografikę z kilkoma danymi uzyskanymi w toku badania. Dowiedzieliśmy się między innymi, że kobiety korzystające z Facebooka stosunkowo często podawały informacje o swojej ścieżce edukacji (31,8%), natomiast prawie żadna z badanych nie udostępniła informacji o pracy (4,6%). Jeszcze mniej podawało informację o… wieku oczywiście. W przypadku mężczyzn niższy jest odsetek tych, którzy „chwalą się” ukończonymi szkołami i uczelniami (25,7%), za to znacznie wyższy tych, którzy udostępniają informację o pracy (35,7%).

To co odróżniało aktywność pań i panów to również pora jej największego nasilenia (kobiety: 7-10, mężczyźni: 11-13) jak i jej charakter – przedstawicielki płci pięknej znacznie mocniej angażują się w dyskusje poprzez umieszczanie komentarzy, za to mężczyźni częściej poprzestają na kliknięciu w przycisk „lubię to”.

fot.: Interactive Research Center

Okazuje się też, że umieszczany przez kobiety w postaci postów content ma mocno emocjonalny charakter (29,7%). Ten pierwiastek obecny jest też w komentarzach (27,2%), choć w nich dominuje jednak przekazywanie informacji (48,9%).

fot.: Interactive Research Center

Na fan page’ach zaliczanych do kategorii kobiecych codziennie aktywnych jest 1381 użytkowniczek Facebooka, które generują średnio niemal tyle samo „lajków” (1340), umieszczają prawie 480 komentarzy i 80 postów. A które strony z tej szeroko pojętej kategorii cieszą się największą popularnością? Po raz kolejny okazuje się, że liczba fanów niekoniecznie idzie w parze z wysokim poziomem ich aktywności, a nierzadko jest wręcz przeciwnie. Wśród badanych fan page najwięcej fanów miały: „Nie mam się w co ubrać” (139,6 tys.) i Intimissimi (134,7 tys.), ale największy odsetek zaangażowania zanotowała strona „Kocham Buty i Torebki” (22,92%), która jednocześnie posiadała w okresie badania „tylko” 52,6 tys. fanów (obecnie ta liczba to już ponad 80 tys.).

fot.: Interactive Research Center

Trudno mówić o wielkim zaskoczeniu kiedy popatrzymy na to jakie branże cieszyły się największym zaangażowaniem użytkowniczek Facebooka. Na pierwszym miejscu „kosmetyki” – fan page zaliczane do tej kategorii wygenerowały 27% ogólnej aktywności facebookowiczek. Bardzo angażujące były też strony związane z modą i ubraniami (22,3%), a także z napojami i żywnością (19,6%).

fot.: Interactive Research Center

Ciekawe jest również zestawienie najchętniej oglądanych przez facebookowiczki filmów wideo. Sporą popularnością w okresie badania cieszyły się posty z klipami gwiazd muzyki pop – Madonny, Rihanny i Jennifer Lopez – ale największym hitem okazała się być reklama letniej kolekcji Intimissimi, w której wystąpiła nowa twarz marki, modelka Alyssa Miller.

Twórcy raportu, opierając się na teorii pisarza i publicysty Malcolma Galdwella, wyodrębnili również 3 grupy użytkowniczek Facebooka wśród tych, które w największym stopniu przyczyniają się do rozprzestrzeniania informacji na portalu. Są to:

  • Mavens – użytkowniczki wchodzące w interakcję z największą liczbą innych użytkowniczek
  • Connectors – użytkowniczki aktywne na największej liczbie różnych fan page
  • Salesmen – użytkowniczki z największą liczbą interakcji (lajki, posty, komentarze).

Okazuje się, że zdecydowanie najwięcej jest tych pierwszych.

fot.: Interactive Research Center

To co charakteryzuje użytkowniczki zaliczane do tej grupy to ponadprzeciętna aktywność w dyskusjach (więcej komentarzy niż lajków!). Z kolei przedstawicielki obu pozostałych grup to specjalistki od lajków. Co jeszcze różni te 3 grupy? Mavens cenią przede wszystkim dobry content, Salesmenki chcą być dostrzeżone a Connectors to przede wszystkim „łowcy konkursów”, szukający szans na wygraną na wielu fan page’ach.

Badania przeprowadzono w okresie 1 marca-14 września 2011 roku. Analizie poddano wszystkie użytkowniczki (n=126 081), które w omawianym okresie były przynajmniej raz aktywne na którymś z kobiecych fan page, przy czym po wyodrębnieniu tych facebookowiczek badano również ich aktywność na innych fan page’ach monitorowanych przez FanpageAd. Dobrano również próbę użytkowniczek (n=1026) najbardziej aktywnych na kobiecych stronach, poddając analizie ich profile.

Z pełnym raportem IRCenter i K2 można zapoznać się na Slideshare:
Wojna płci na Facebooku

  • Anula_as

    Użytkowniczki Facebooka kochają „Buty i Torebki” dlatego polecam im sklep internetowy z jesienną wyprzedażą !!! http://eriko.net.pl

  • Noir10

    Szkoda, że wspomniany FP Red Sky ma w zakładkach konkursy, które nie organizuje H&M i które zbierają dane osobowe i przekazują je osobom trzecim…

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail