X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Google zarabia na iOS więcej niż na Androidzie. Zaskoczenie?

Google zarabia na iOS więcej niż na Androidzie. Zaskoczenie?

reklama


Powyższe dane przytoczył Charles Arthur na łamach The Guardian. Google miał je przedstawić w ofercie ugody wystosowanej do Oracle przed procesem o naruszenie patentów. Na ich podstawie wypłacone miałaby zostać ustalona wysokość odszkodowania jakie Google jest skłonny wypłacić właścicielowi platformy Java. W związku z tym istnieje możliwość, że są nieco zaniżone.

W 2011 roku przychody Google wygenerowane na rynku mobilnym wyniosły ok. 2,5 mld dolarów, z czego zdecydowaną większość pochodzi z reklam. Co zaskakujące, bardziej dochodowe na tym polu są dla Google urządzenia z iOS, aniżeli te wyposażone w Androida. Użytkownicy iPhone’ów czy iPad’ów znacznie częściej korzystają z mobilnej wyszukiwarki Google, bowiem od nich pochodzi 2/3 wszystkich zapytań. To przekłada się rzecz jasna na dochody z SEM. Google zarabia również na Google Maps, które dostarcza do urządzeń z iOS.

Teoretycznie Android daje więcej możliwości generowania przychodu. Twórcy płatnych aplikacji na Androida otrzymują z każdej transakcji 70%. Pozostała część nie ląduje jednak na koncie Google, bowiem jest dzielona między operatora a podmiot rozliczający transakcję. Co więcej, firma nie zarabia na udostępnianiu Androida dla producentów urządzeń mobilnych. Wymogiem jest jedynie zapewnienie użytkownikowi bezpośredniego dostępu do takich usług jak Gmail, YouTube czy wyszukiwarka.

W propozycji ugody firma zaproponowała Oracle wypłacenie 2,8 mln dolarów, co ma stanowić 0,515% od dochodów jakie gigantowi z Mountain View wygenerował Android. To oznaczałoby, że na przestrzeni ponad 3-ech lat, w trakcie których system funkcjonował na rynku Google zarobił na nim około 543 mln dolarów. Zestawiając to z 2,5 mld dolarów, jakie firma zebrała z rynku mobilnego tylko w ciągu minionego roku, wydaje się to dosyć niską kwotą.

Dodajmy, że wspomniana oferta została odrzucona przez Oracle. Firma utrzymuje, że 2,8 mln dolarów, których wypłacenie zaproponował Google to zbyt mała kwota. Postępowanie sądowe ma ruszyć 16 kwietnia. Przypomnijmy, że kanwą sporu jest zarzut bezprawnego kopiowania przez Google języka programowania Java, do którego Oracle prawa nabył w 2010 roku. Oracle domaga się setek milionów dolarów odszkodowania.

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail