X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Wirtualny dysk od Google już na rynku! Wątpliwości budzi regulamin nowej usługi

Wirtualny dysk od Google już na rynku! Wątpliwości budzi regulamin nowej usługi

reklama


Google rozpoczyna rywalizację na nowym rynku. Wśród serwisów hostingowych umożliwiających przechowywanie plików w chmurze silną pozycję mają już Dropbox, iCloud (Apple) i SkyDrive (Microsoft). Czy najnowszy produkt firmy z Mountain View dorówna konkurentom?

Jak informuje Google, dzięki nowej usłudze będzie można:

  • Tworzyć i współpracować – integracja usługi z Dokumentami Google umożliwia użytkownikom Drive pracę nad dokumentami czy arkuszami kalkulacyjnymi wraz ze znajomymi, jak również komentowanie plików i otrzymywanie powiadomień o komentarzach innych osób.
  • Przechowywać pliki – to oczywiście podstawowa funkcja dysku wirtualnego. Dostęp do naszych plików uzyskujemy z poziomu każdego urządzenia, a to dzięki aplikacji Drive na Androida. Wkrótce ma pojawić się również wersja dla urządzeń z iOS.
  • Przeszukiwać pliki – słowa kluczowe i system filtrowania umożliwiają dokładne wyszukiwanie plików, z których akurat chcemy skorzystać. Co więcej, technologia OCR umożliwia wyszukiwanie zeskanowanych plików z tekstem, a dzięki rozpoznawaniu obrazów w wynikach pojawią się również zdjęcia.

Przejdźmy teraz do kolejnej kwestii – opłaty. Google zapewnia dla wszystkich użytkowników 5 GB miejsca za darmo. Jeśli nam to nie wystarczy, będziemy musieli zapłacić. 25 GB miesięcznie będzie nas kosztowało 2,49 USD/miesiąc, 100 GB – 4,99 USD/miesiąc, a 1 TB – 49,99 USD/miesiąc. Przejście na płatne konto oznacza jednocześnie, że zwiększy się pojemność naszej skrzynki na Gmailu (do 25 GB).

Integracja z Dokumentami Google to nie wszystko, bowiem Drive jest również połączony z G+, a wkrótce wprowadzona ma zostać funkcja dołączania załączników do Gmaila bezpośrednio z Dysku.

Google zachęca również do odwiedzin na Chrome Web Store, gdzie znajdziemy aplikacje współpracujące z Drive.

Jak Google Drive wypada na tle konkurencji? O krótkie zestawienie pokusił się serwis Engadget. Google za darmo udostępnia tyle samo miejsca ile Apple na iCloud, ale więcej niż Dropbox. Na tym tle konkurentów wyprzedza SkyDrive Microsoftu. Jeśli idzie o koszt 20 GB w skali roku Drive jest wyraźnie droższy niż SkyDrive, ale za to tańszy niż iCloud.

Źródło: Engadget.com

Warto jednak zwrócić uwagę na istotną kwestię. Google, w przeciwieństwie do Dropboxa i Microsoftu, w “Warunkach korzystania z usług” poczynił następujące zastrzeżenie:

Przesyłając materiały w jakikolwiek sposób do Usług, użytkownik udziela firmie Google (i jej współpracownikom) ważnej na całym świecie licencji na wykorzystywanie, udostępnianie, przechowywanie, reprodukowanie, modyfikowanie, przesyłanie, publikowanie, publiczne prezentowanie i wyświetlanie oraz rozpowszechnianie tych materiałów, a także na tworzenie na ich podstawie dzieł pochodnych (na przykład przez wykonanie tłumaczenia, adaptacji lub innych zmian w celu zapewnienia lepszego działania z Usługami). Użytkownik w ramach tej licencji przyznaje prawa w ograniczonym celu obejmującym utrzymywanie, promocję i udoskonalanie Usług oraz tworzenie nowych. Licencja pozostanie w mocy nawet wówczas, gdy użytkownik przestanie korzystać z Usług (dotyczy to na przykład wpisu o firmie dodanego w serwisie Mapy Google).

Ani Dropbox, ani Microsoft nie wymagają od użytkownika umieszczającego swoje pliki w chmurze żadnego przeniesienia praw. Pytanie tylko czy ci, którzy będą chcieli korzystać z Google Drive będą w ogóle o tym wiedzieli, a jeśli tak, to czy skłoni ich to do rezygnacji z usługi.

Aby zacząć korzystanie z Dysku Google należy udać się pod ten adres.
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=wKJ9KzGQq0w#!

  • mikumik

    mnie skłoniło do rezygnacji

  • Tomek

    Wow! Jestem wdzięczny autorowi artykułu za wzbogacenie mojej wiedzy. PAPA Google :-)

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail