X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Popyt na akcje Facebooka rośnie, a wraz z nim ich cena. W piątek debiut

Popyt na akcje Facebooka rośnie, a wraz z nim ich cena. W piątek debiut

reklama


To niewątpliwie jeden z najbardziej oczekiwanych debiutów giełdowych od lat i jest więcej niż prawdopodobne, że będzie to jednocześnie największa IPO spółki technologicznej w historii. Kilkanaście dni temu media branżowe i te z branży finansowej donosiły, że cena akcji Facebooka w obrocie pierwotnym będzie wynosiła 28-35 dolarów. W zeszłym tygodniu rozpoczął się giełdowy roadshow spółki i okazało się, że popyt inwestorów na akcje jeszcze przewyższa szacunki jej władz. W związku z tym cena emisyjna zostanie najprawdopodobniej podniesiona, do kwoty oscylującej w przedziale 34 i 38 dolarów. Biorąc pod uwagę, że do obrotu publicznego ma zostać puszczonych 337 milionów akcji, Facebook może podnieść z parkietu około 12 miliardów dolarów, a jego wartość zostać wyceniona na ponad 100 miliardów dolarów!

O wielkim popycie może świadczyć też fakt, że Facebook planuje zakończyć termin do składania zapisów na akcje znacznie wcześniej niż planowano. Ich ostateczną cenę mamy poznać już w czwartek, a w piątek rozpocząłby się obrót wtórny na rynku NASDAQ.

Tak dobre prognozy kontrastują z wątpliwościami wielu analityków finansowych. Ich zdaniem Facebook wciąż nie ma pomysłu na to, jak zarabiać na użytkownikach mobilnej wersji serwisu, w której znacznie trudniej przebić się reklamodawcom. Krokiem ku lepszemu monetyzowaniu rynku mobilnego może być uruchomienie App Center, w którym mają również znaleźć się płatne aplikacje. Z drugiej strony, współzałożyciel Apple Steve Wozniak miał powiedzieć, że kupiłby akcje Facebooka za każdą cenę.

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail