X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Polski bloger: sympatyczny, lubiany, opiniotwórczy

Polski bloger: sympatyczny, lubiany, opiniotwórczyfot. acerin/cc/sxc.hu

reklama


Opublikowany przez Polskie Badania Internetu raport „Blogerzy w Polsce 2013” ma być wartościową wskazówką dla wszystkich, którzy rozważają współpracę z blogerami na polu marketingowym. Dane zawarte w publikacji z pewnością zainteresują też samych blogerów, bowiem pokazują jak wygląda rozkład sił na tym „rynku”.

Blogosfera rośnie w siłę

Jak pokazują wyniki przeprowadzonych na potrzeby raportu badań, popularność samej blogosfery wśród internautów jest coraz wyższa. Czytanie blogów przynajmniej raz w miesiącu deklaruje już połowa z nich, a ponad dwie trzecie miało już styczność z blogami.

Opracowanie przynosi szereg rankingów dotyczących przedstawicieli blogosfery – od popularności, poprzez wizerunek, a na opiniotwórczości kończąc. Całość wzbogacono o wypowiedzi przedstawicieli marek współpracujących z blogerami, pracowników agencji marketingowych czy wreszcie samych blogerów.

Opiniotwórczość to cenny atut blogera

Szczególnie interesujące mogą okazać się rankingi rozpoznawalności blogerów, gdzie dominują raczej celebryci w rodzaju Martyny Wojciechowskiej czy Anny Muchy, aniżeli ci, którzy dotychczas uchodzili za śmietankę blogosfery. Jak podkreślił w raporcie Paweł Tkaczyk, może to oznaczać, że markę blogera tworzą nie treści, jakie można znaleźć na jego blogu, a sama rozpoznawalność.

Wyniki badań autorów raportu rysują obraz blogera jako osoby o pozytywnym wizerunku – lubianej, inspirującej, przyjaznej. Jednocześnie, spora grupa internautów postrzega ich jako postaci opiniotwórcze i wpływowe. Co trzeci czytelnik blogów przyznaje, że zdarzyło mu się podjąć decyzję o kupnie danego produktu po rekomendacji któregoś z blogerów. Jeszcze więcej respondentów wskazało, że zrezygnowali z pomysłu kupna produktu czy usługi pod wpływem negatywnej oceny przeczytanej na blogu.

Przestrzeń reklamowa i źródło informacji

Blogosfera ma większy zasięg niż „Polityka”, „Newsweek”, „W sieci”, „Do rzeczy” i „Wprost” razem [wzięte – przyp. red.]. Zagląda do niej więcej osób niż do TVN24, Polsat News i TVP info, czyli media uznawane za wiarygodne – przekonuje Andrzej Garapich, Prezes Zarządu PBI – Mimo to, blogosfera pozostaje na uboczu zainteresowań marketerów, reklamodawców, a także badaczy. Dopiero kilka lat temu blogerów uznano za pełnoprawnych uczestników branży internetowej i potraktowano blogosferę jako wiarygodną przestrzeń reklamową. Stając się elementem przemysłu marketingowo-reklamowego, należało ją najpierw zmierzyć i policzyć – ilu Polaków kreuje blogosferę, ile osób czyta blogi i ilu z nich uznaje znajdujące się tam treści za wiarygodne. Podstawowa i rzetelna informacja o blogosferze to minimum wiedzy niezbędnej reklamodawcom, zanim zdecydują się wydać choć ułamek kwoty na działania marketingowe na blogach.

Bardzo się cieszę z tego badania. Blogerzy i blogi stanowią istotny element internetowego ekosystemu informacji. W sytuacji gdy duże koncerny wprowadzają daleko idące oszczędności na treści redakcyjne, to właśnie blogi spontanicznie wypełniają nisze po tradycyjnym dziennikarstwie i publicystyce. Przyciągają czytelników i wpływają na ich opinię – dodaje Tomasz Kolanowski, Analitics and Insight Director CEE w MEC.

Badanie zostało zrealizowane na ogólnopolskim panelu badawczym ARIADNA w lutym 2013 r.

Pełen raport do pobrania tutaj.

Zapraszamy do wypełnienia ankiety

Polecamy raport

Raport redakcji SOCIALPRESS

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail