X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

15 marca – Światowy Dzień Konsumenta. Sprawdzamy, jakie prawa ma e-konsument

15 marca – Światowy Dzień Konsumenta. Sprawdzamy, jakie prawa ma e-konsument

reklama


Od lat wzrasta liczba polaków, którzy zakupy robią w wygodnym fotelu, przed ekranem komputera bądź urządzenia mobilnego. 96% internautów przyznaje, że pierwsze zakupy w sieci ma już za sobą, a prawie połowa z nich uważa je za tak samo bezpieczne, jak tradycyjne w sklepie – wynika z badania serwisu Ceneo.pl, wykonanego przez TNS Polska.

Zakupy on-line kuszą wygodą, oszczędnością czasu i pieniędzy, ogromnym asortymentem i brakiem kolejek. Jednak zdarza się, że właściciele sklepów internetowych próbują ograniczyć nasze prawa, jako klientów i tworzą niekorzystne oraz niezgodne z prawem regulaminy. Jak więc bezpiecznie dokonywać zakupów on-line i zaoszczędzić sobie przykrych sytuacji?

źródło: ranking.ceneo.pl

źródło: ranking.ceneo.pl

Oddaję, bo tak…

Jeżeli uznamy, że zakupiony produkt nie odpowiada nam z jakiegoś powodu, możemy go oddać bez podania żadnej przyczyny. Każdy e-konsument ma możliwość odstąpienia od umowy wysyłając w ciągu 10 dni od daty otrzymania towaru, wysyłając stosowany list do sprzedawcy, produkt natomiast, musimy odesłać do 14 dni od dnia powiadomienia sklepu o rezygnacji. Czego jednak zwrócić nie możemy?

  • płyt muzycznych, filmów DVD i BluRay, jeżeli zdjęliśmy z nich oryginalną folię zabezpieczającą
  • przedmiotów wykonanych na specjalne zamówienie, np. koszulek z nadrukiem
  • jedzenia i innych produktów, które mogą ulec zepsuciu

Przed zakupem koniecznie przeczytaj regulamin i sprawdź zasady zwrotu konkretnych produktów. Jeżeli reklamujemy towar, sprzedawca, tak jak w sklepie stacjonarnym, ma 14 dni na rozpatrzenie reklamacji.

iPhone za 5 zł? Świąteczny gratis?

Gdy otrzymamy propozycję zakupu np. smartfona lub laptopa za niesamowicie korzystną cenę to przede wszystkim… zapomnijmy o takiej ofercie! Są one zazwyczaj pułapką i próbą wyłudzenia danych bądź pieniędzy, dlatego podczas zakupów w sieci musimy zachować rozsądek i nie ulegać emocjom. Bardzo niska cena może też świadczyć o tym, że towar posiada defekt, o którym nie jesteśmy informowani lub naraża nas na dalsze ponoszenie kosztów.

– Jeżeli jakaś promocja jest naprawdę bardzo atrakcyjna, wręcz niewyobrażalnie – należy dokładnie przeczytać regulamin, sprawdzić siedzibę sprzedawcy i dokładnie przeczytać wszystkie warunki promocji. Bo może się okazać, że nasz jednorazowy zakup będzie wiązał się z otwarciem abonamentu i koniecznością wpłacania składek – mówi Barbara Niżyńska, Sales Manager w Tanio.co.

Zanim klikniesz “kupuję”, poznaj sklep

Sklepy internetowe, tak jak i te stacjonarne, muszą posiadać adres, siedzibę i telefon kontaktowy. Przed zamówieniem towaru ze sklepu, z którego wcześniej nie korzystaliśmy, należy sprawdzić czy znajdują się dane teleadresowe oraz NIP i REGON. Przy pierwszych zakupach koniecznie trzeba poznać opinie innych internautów, zwróćmy uwagę, czy są one konkretne i wiarygodne. Gdy brakuje szczegółowych danych sklepu, jest to dla nas znak, że należy omijać go szerokim łukiem.

Piotr Urbanik, PR Manager z portalu kodyrabatowe.pl, podkreśla, że jest dobrego zdania o polskim e-handlu, szczególnie porównując doświadczenie jakie posiadamy działając w Polsce i 19 innych krajach świata. – Pod względem ochrony praw konsumenta nasz rynek e-commerce zdecydowanie bardziej przypomina rynek brytyjski czy włoski. Oczywiście nadal zdarzają się nieuczciwi sprzedawcy i trudno będzie ten proceder całkowicie wyeliminować, ale przestrzegając kilku prostych zasad można znacznie ograniczyć zagrożenie – mówi ekspert. – Po pierwsze, warto kupować w sprawdzonych sklepach, takich w których kupowaliśmy my, bądź nasi znajomi. W większości branż można znaleźć sklepy, które działają na rynku od dawna i które nie będą ryzykować ciężko wypracowanej marki. Poza tym im więcej informacji jest na temat sklepu (stacjonarny adres, kontakt, dane osobowe części załogi) i warunków dostawy, tym mniejsza szansa, że trafimy na kogoś nieuczciwego- zaznacza i kontynuuje: – Po drugie, przy bardziej wartościowych zakupach warto poszukać w sieci informacji na temat doświadczeń innych konsumentów. Nieuczciwe sklepy mogą kasować nieprzychylne komentarze na swoim facebookowym profilu, ale nie są w stanie usunąć negatywnych opinii z całej sieci. Po trzecie, gdy mamy wątpliwości co do rzetelności sprzedawcy, ale mimo to chcielibyśmy zrobić zakupy w danym sklepie, warto skorzystać z zamówienia za pobraniem. Jest to znacznie mniej wygodna opcja niż opłata z góry, ale daje pewność, że płacimy za towar, który jest zgodny z zamówieniem – radzi Urbanik.

Pilnuj portfela

Tak jak w tradycyjnych sklepach, tak i w elektronicznych, solidnie pilnujmy swoich finansów. Transakcji dokonujmy tylko wtedy, gdy jest ona bezpieczna, czyli znajduje się symbol zamkniętej kłódki, zielony pasek i https:// w polu adresowym strony internetowej. Oznacza to, że strona posiada certyfikat SSL i zabezpieczone łącze, co uchroni nas przed utratą poufnych danych, m.in. kodu PIN do karty, czy hasła do konta w e-banku.

Warto też sprawdzić wybór różnych metod płatności. Jeżeli sprzedawca żąda płatności z góry i podaje tylko jedną możliwość zapłaty, może być to ryzykowne. Godni zaufania sprzedawcy oferują zazwyczaj różne opcje płatności, z których najpopularniejsze to karta kredytowa, a także szybkie i bezpośrednie płatności za pośrednictwem różnych banków.

Zapraszamy do wypełnienia ankiety

Polecamy raport

Raport redakcji SOCIALPRESS

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail