X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Już niedługo darmowy internet od Facebooka

Już niedługo darmowy internet od Facebookafot. mat. prasowe

reklama


Jak poinformowały zagraniczne media Facebook przymierza się do zakupu urządzeń lotniczych pełniących funkcje powietrznych stacji Wi-Fi. Produkowane przez firmę Titan Aerospace drony docelowo miałby zostać wykorzystane przez Facebooka do dostarczenia internetu do odległych zakątków. Facebook intensywnie poszukuje nowych użytkowników już od jakiegoś czasu. Drony miałyby więc w pierwszej kolejności pojawić się nad Afryką i innymi miejscami, gdzie nie dociera internet, tak aby zaopatrzyć w dostęp do sieci pozostałą część globu.

Portal Zuckerberga już jakiś czas działa w międzynarodowym programie Internet.org, którego misją jest bezprzewodowe łączenie świata. Na starcie Facebook chce zainwestować w 11 tys. maszyn, które testowane będą między innymi nad Afryką.

Pomysł nie jest nowy. Niedawno Google rozpoczęło testowanie bezzałogowych stacji internetowych nad Nową Zelandią w formie balonów. Projekt ma być stopniowo rozwijany i rozpowszechniany.

Cena nie gra roli

Solara 50/ fot. mat. prasowe

Solara 50/ fot. mat. prasowe

Według informacji pojawiających się w mediach Facebook miałby zapłacić za firmę Titan Aerospace 60 milionów dolarów, co przy ostatnim wydatku 19 mld na zakup komunikatora WhatsApp wydaję się kwotą bardzo niewielką.

Titan Aerospace projektuje i testuje obecnie dwa modele dronów: Solar 50 i 60. Maszyny te mogą poruszać się z maksymalną prędkością 100 km/h i przenosić ładunki o ciężarze około 100 kg. Same potrafią też startować i wylądować po upływie określonego czasu, nie ma więc obawy o wartościowy sprzęt. Poza funkcjami sieciowymi drony mogą prowadzić obserwacje meteorologiczne, wykonywać zdjęcia, monitorować transport czy pomóc w zarządzaniu sytuacjami kryzysowymi. Co ważne, koszt takiego urządzenia jest znacznie niższy niż satelity kosmicznej.

https://www.youtube.com/watch?v=XmN13LnBk3c

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail