X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Dlaczego seniorzy nie korzystają z internetu?

Dlaczego seniorzy nie korzystają z internetu?fot. © agenturfotografin - bank zdjęć Fotolia.com

reklama


Kilka dni temu Urząd Komunikacji Elektronicznej opublikował wyniki badań ankietowych dotyczących korzystania z usług telekomunikacyjnych oraz analizę preferencji konsumentów rynku telekomunikacyjnego w latach 2011-2014. Badania zostały przeprowadzone na trzech grupach użytkowników: klientach indywidualnych ze szczególnym wyodrębnieniem osób, które ukończyły 50 rok życia oraz klientach instytucjonalnych. Wnioski płynące z analizy w zasadzie nie są zaskakujące, a najważniejsze z nich – odnoszące się do internetu – mówią o tym, że: coraz częściej chcemy mieć dostęp do sieci o wysokiej przepływowości, a większą rolę wciąż odgrywa internet stacjonarny aniżeli mobilny (tego ostatniego używało w tym roku tylko 27 % społeczeństwa).

Najciekawszą część raportu stanowi ta dotycząca sposobu, w jaki osoby po 50 roku życia podchodzą do kwestii związanych z nowymi mediami.

Wykształceni mężczyźni z dużych miast

Z komputera oraz dostępu do internetu korzysta 48 % osób należących do wspomnianej grupy wiekowej. W większości są to wykształceni (95 %) mężczyźni (51 %) mieszkający w dużych miastach (62 %).

Najczęściej sięgają do tego medium, by zajrzeć na portale informacyjne oraz pocztę elektroniczną. Co ciekawe, aż 23 % badanych kilka razy w tygodniu odwiedza serwisy społecznościowe. Najrzadziej natomiast w nim gra, załatwia sprawy urzędowe, a także sprawdza prędkość łącza.

Internet dla osób w moim wieku jest niepotrzebny

Ta część badań doskonale obrazuje obawy osób starszych związane z siecią i udowadnia, że powód niekorzystania z niej, ma swe źródła w swego rodzaju wewnętrznej blokadzie. Dowodem na to może być fakt, że 17 % osób nie używa internetu mimo że ma do niego dostęp w domu.

Istotną rolę odgrywają w tym przypadku stereotypy, wśród respondentów przeważa przekonanie, że są już za starzy na internet (35 %) oraz że nie jest on im do niczego potrzebny (31 %). Aż 26 % badanych uważa ponadto, że nigdy nie nauczą się z niego korzystać (26 %) oraz – co więcej – w sieci znajdują się rzeczy potrzebne tylko młodym (23 %).

Powody, które według nich uniemożliwiają im korzystanie z internetu mogą wydać się niewyobrażalne dla ludzi należących do tak zwanego pokolenia Z. Stare porzekadło mówi jednak: „chcieć to móc”, dlatego tak ważne jest, by ktoś zadbał o ten aspekt edukacji seniorów. Przeprowadzanie samych badań nie wystarczy, jednak zapewne stanowi krok ku zmianie tego stanu rzeczy.

Zobacz raport

  • Maria Kaczmarczyk

    starsi ludzi najnormalniej w świecie boją się technologii, odnajdują się lepiej w kuchni czy w jakiejkolwiek innej czynnej aktywności. A co do kuchni polecam wam banalnie prosty,a zarazem zaskakujący konkurs Develey, w którym do zgarnięcia są profesjonalne noże FISKARS >> http://www.develey.com.pl/ good luck ! ! !

  • Wszystko zależy od otoczenia w jakim się dana osoba obraca, a nie każda osoba to Alpha& Omega, jednak są osoby starsze które korzystają np: z tel.gsm. nauczyły się w jakiś sposób, jednak nie każdy korzysta z dobrodziejstwa jakim jest internet, już samo włączenie i podstawowa obsługa samego kompa, to już spory sukces, a jak przychodzi skorzystać z internetu, to już jest WIĘKSZY problem dla takiej osoby, ponieważ wchodząc na np: SP ile już na samym początku jest odnośników/obrazków/reklam prowadzących do kolejnej strony, a na samej jednej stronie ile treści jest. Specjalne strony i specjalny system op. powinien być dla osób starszych, a także większa czcionka.

  • Malwina Pel

    Nie korzystają z wielu powodów… jednym z nich jest niedopasowanie interfejsu serwisów do ich potrzeb. Są oczywiscie dedykowane strony jak http://www.e-senior.pl gdzie nawet wielkosc liter sprzyja starszym, jednak dalej mamy duzo stron smieciowych z masa banerow, w ktorych seniorzy sie gubia.

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail