reklama
W dobie Photoshopa, gdzie coraz więcej osób zwraca uwagę na detale zdjęć, cieniowanie, nadawanie im filtrów i innych efektów, obróbka zdjęcia może wydawać się czymś trudnym i niedostępnym. Tymczasem sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Dzięki edytorom online, każdy z nas może pobawić się mniej lub bardziej profesjonalnie i edytować zdjęcie, ale również stworzyć grafikę, animację czy krótki film. Prawdą jest, że przykłady poniższych narzędzi nie zapewniają tak wielu opcji jak profesjonalny produkt Adobe’a, ale jak na programy darmowe i dostępne dla każdego, są naprawdę pomocne i funkcjonalne.
8. Edytor zdjęć: Adobe Photoshop Express
Oficjalny darmowy odpowiednik Photoshopa, który tak naprawdę niewiele ma z nim wspólnego. Przede wszystkim nie ma tutaj funkcjonalności znanej nam z płatnego edytora, tak więc jeśli liczycie na w pełni profesjonalną obróbkę zdjęć, Adobe Photohop Express Wam tego nie zapewni. Jednak warto wspomnieć, że nie bez przyczyny narzędzie to znalazło się w tym zestawieniu. Posiada kilka bardzo przydatnych opcji, jak przyciemnienie i rozjaśnienie obrazu. Co w tym nadzwyczajnego? Użytkownik może zadecydować, w którym miejscu fotografii będzie ono ciemniejsze, a w którym jaśniejsze, dzięki czemu obraz może zyskać bardzo ciekawy efekt. Minusy? Program obsługuje tylko format JPEG i zmniejsza fotografie. Ponadto zapisane zdjęcia mają słabą rozdzielczość i nie wyglądają najlepiej. Stąd ostatnia pozycja w rankingu.
7. Edytor zdjęć online: Picture2Life
Jedyne narzędzie w tym zestawieniu wymagające od użytkownika rejestracji, co dla niektórych może okazać się minusem, jednocześnie zapewniające nie tylko edycję zdjęć, ale i tworzenie krótkich filmików oraz animacji. Jest to program online, więc jego użytkowanie nie należy do skomplikowanych, a ilość dostępnych efektów jest zadowalająca. Skąd siódme miejsce? To nie jest złe narzędzie, o czym należy pamiętać, jednak w porównaniu z innymi, według mnie wypada dość słabo.
6. Edytor zdjęć: PicMagick
Kolejne, bardzo łatwe w użyciu narzędzie, które dosłownie w kilka chwil poprawi jakość zdjęcia. Proste efekty i możliwości korekty na pewno spełnią podstawowe wymagania, jeśli chcecie czegoś bardziej zaawansowanego, PicMagick niestety Wam nie pomoże.
5. Edytor zdjęć: FotoFlexer
O ile początkowe użytkowanie tego programu może okazać skomplikowane, to po odnalezieniu odpowiednich narzędzi i efektów, które można zastosować, edycja zdjęć będzie dużo przyjemniejsza. Nałożenie filtrów, ramek, naklejek czy korekta zmarszczek odbywa się w łatwy i szybki sposób. Równie proste jest importowanie zdjęć, którego można dokonać zarówno z dysku komputera, jak i Facebooka, MySpace’a i innych kont. Dlatego też FotoFlexer zajmuje piątą pozycję.
4. Edytor zdjęć: PiZap
Program, który edytuje, pozwala tworzyć kolaże i projektować obrazy. Swoje zdjęcia można wgrać zarówno z komputera, jak i z kanałów Social Media, ale także poprzez zrobienie selfie internetową kamerą. Jest to bardzo podstawowy i minimalistyczny program, ale jednocześnie sprawia dużą frajdę. Oprócz korekty zdjęć i nałożenia filtrów, nieco bardziej kreatywni użytkownicy mogą pobawić się w tworzenie memów i słynnych „Keep Calm and…”, a także korzystać z wielu naklejek, które ubarwią niejedno zdjęcie. Lubię „niestandardowe” zdjęcia, dlatego też PiZap zajmuje czwarte miejsce.
3. Edytor zdjęć: LunaPic
Oprócz opcji podstawowych i niezbędnych do obróbki zdjęć, takich jak kadrowanie, obracanie czy regulacja kolorów, LunaPic oferuje również animacje, jak np. odzwierciedlenia, przejścia czy „Obamizację” swojego zdjęcia, czyli przerobienie go na wzór słynnych plakatów z Barackiem Obamą w roli głównej. Jest to duży plus dla tego narzędzia, gdyż jako jedyne z tego zestawienia posiada animacje niedostępne wśród innych serwisów. Z edytowanych zdjęć można stworzyć kolaż albo pokaz slajdów. Kij ma jednak zawsze dwa końce, a w tym przypadku chodzi o layout, z którym współpraca może nie zostać zaliczona do najlepszych. Ponadto można odnieść wrażenie, że coś tu jest „niedokończone” lub zrobione niedbale.
2. Edytor zdjęć online: Pixlr
Proste w obsłudze narzędzie posiadające opcje, które na pewno zaspokoją podstawowe potrzeby graficzne. Nie jest to wysoka półka w porównaniu z innymi opisywanymi narzędziami, ale widać rozwój jaki dokonał się tutaj w przeciągu kilku lat. Pixlr daje możliwość pracowania na warstwach, dodawania filtrów oraz masek, a także korektę zdjęć. Jeśli więc chcecie stworzyć grafikę, banner lub „podrasować” zdjęcie, Pixlr na pewno Wam w tym pomoże. Obrazy można wgrać z dysku, a gotowe udostępnić m.in. na Facebooku lub zapisać na komputerze. Drugie miejsce za połączenie prostoty użytkowania i funkcjonalności dostępnych opcji.
1. Edytor zdjęć online Sumo Paint
Jeśli od zawsze chcieliście robić graffiti na ścianach lub marzy Wam się kariera Banksy’ego, to program dla Was. To bardzo dobre narzędzie, a jego interfejs oraz funkcjonalność przypominają znane nam cechy z oryginalnego Photoshopa. Oprócz podstawowych opcji, dostępnych w każdym programie, ma też sporo innych, nieco bardziej zaawansowanych. Mnóstwo efektów i filtrów oferowanych przez to narzędzie może być jednak nieco trudniejsza do zastosowania w porównaniu do innych serwisów. Duża ilość zakładek, przeszukiwanie ich i trudność w zastosowaniu konkretnej opcji może utrudnić i wydłużyć stworzenie odpowiedniej grafiki. Ale jeśli jesteście artystami, a grafika to Wasza pasja, na pewno odnajdziecie się w Sumo Paint. Program nie jest jednak zintegrowany z platformami społecznościowymi, tak więc Wasze dzieło zostanie zapisane na komputerze lub Chmurze. Pierwsze miejsce za możliwość stworzenia naprawdę dobrze wyglądających grafik i profesjonalny wygląd.
Pamiętajcie, że powyższy ranking jest subiektywny i program, który ja oceniłam nisko, dla Was może być najprzydatniejszy i na odwrót. Odnoszę jednak wrażenie, że zestawienie tych ośmiu darmowych narzędzi online jest o tyle pomocne, że każdy z Was będzie mógł znaleźć odpowiednie dla siebie i swoich potrzeb. Wszystkie są bardzo proste w użyciu i często podobne w swoich funkcjach, różniąc się dodatkowymi opcjami. Jak widać powyżej i jak pewnie większość z Was się już przekonała lub przekona, edytowanie zdjęć na niezłym poziomie wcale nie wymaga posiadania drogich programów, a jedynie odrobiny zaangażowania, cierpliwości i praktyki.