X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Czego i kiedy słuchają Polacy? 5 muzycznych faktów, które Cię zaskoczą

Jaka muzyka towarzyszy nam najczęściej w poniedziałkowy poranek? Kto rządzi odbiornikiem w piątek wieczorem oraz kto jest najbardziej oddanym fanem muzyki? Na te i inne ciekawe pytania znajdziesz odpowiedzi w poniższym artykule.

Czego i kiedy słuchają Polacy? 5 muzycznych faktów, które Cię zaskocząfot. bank zdjęć shutterstock.com

reklama


W piątkowe wieczory, kontrolę nad naszymi odtwarzaczami przejmują piękne dziewczyny, czyli Rihanna i Margaret. Poniedziałkowy poranek, to wraz z pierwszą kawą, Coldplay i Alan Walker. A może zastanawiało Cię kiedy spędzamy najwięcej czasu z muzyką? Albo fani jakich gatunków słuchają jej najwięcej? Analizę odpowiadającą na te i inne pytania przeprowadzono na reprezentatywnej grupie czyli aż 400 tysiącach polskich słuchaczy muzyki. Poznaj 5 faktów muzycznych, które z pewnością Cię zaskoczą.

Fakt 1 – W poniedziałkowy poranek ratuje nas pozytywny hymn… Czyli z kim słuchacze leczą ranne wstawanie?

W słuchawkach i głośnikach polskich słuchaczy w poniedziałki rano pojawia się najczęściej Coldplay z piosenką Hymn for the weekend – paradoks? Tuż za ekipą Chrisa Martina plasuje się Alan Walker i utwór Faded.

Fakt 2 – Kobiety żądzą w piątkowy wieczór

Kończąc tydzień i chcąc odpocząć czy nastroić się na imprezę słuchamy najczęściej kawałków dwóch fantastycznych artystek. W piątkowy wieczór żądzą świętujące sukcesy Rihanna z utworem Work oraz Margaret i jej hit Cool me down.
Co również ciekawe, piątek to dzień, kiedy słuchamy muzyki najczęściej. A kiedy włączamy ją najrzadziej? W niedzielę – wolimy chyba stosunkowo cichy koniec weekendu.

Fakt 3 – Fani alternatywy i rocka słuchają najwięcej muzyki

Analiza 400 tysięcy polskich słuchaczy pokazała bardzo ciekawą zależność. Okazuje się, że fani pewnych gatunków muzycznych, spędzają na słuchaniu swoich ulubionych artystów znacznie więcej czasu niż inni. Najwięcej muzyki pochłaniają fani… muzyki alternatywnej/indie. Tak, fani tego gatunku spędzają aż o 1/3 więcej czasu z muzyką niż osoby słuchające POPu. Kolejni na liście najaktywniejszych są fani hip hopu, rocka oraz metalu/hard rocka. Top pięć zamykają, zaraz za riffami i bitami, ambitni słuchacze jazzu. Jak się okazuje fani najpopularniejszego wśród Polaków POPu nie słuchają tyle muzyki co miłośnicy bardziej niszowych gatunków.

Fakt 4 – Najpopularniejsze składanki potwierdzają ulubione aktywności słuchaczy

Polscy słuchacze potrafią i lubią tworzyć własne składanki. Chętnie korzystają też z już gotowych. Najpopularniejsze z nich, dokładnie potwierdzają ulubione aktywności Polaków. Na pierwszym miejscu z wyraźną dominacją wśród reszty pozycji znajduje się składanka Party. Nic dziwnego, w końcu kto z nas, nie szukał idealnej playlisty do tańczenia i zabawy? Kolejna na liście jest składanka Workout. Moda na ćwiczenia fizyczne trwa w Polsce od kilku lat, a teraz trzeba jeszcze wyrobić formę na plażę, więc nic dziwnego, że taka playlista wylądował na szczycie.

Fakt 5 – Słuchamy więcej zagranicznej muzyki niż Polskiej

Jak wyglądają preferencje Polaków, w przypadku muzyki rodzimej vs zagranicznej? Dane na pierwszy rzut oka mogą wydać się złe. Stosunek ten wynosi 70% dla muzyka zagraniczna i 30% dla Polskiej. Wbrew pozorom, wynik ten jest jednak dobry i pokazuje, że słuchamy coraz więcej rodzimych artystów.

Skąd to wszystko wiemy?

 400 tysięcy to nieprzypadkowa liczba. Właśnie aż tylu użytkowników w Polsce korzysta z usługi „Nielimitowana muzyka za darmo” w Play, dającej dostęp do platformy streamingowej TIDAL. Jak pokazują dane, Polacy bardzo chętnie skorzystali z tej formy legalnego źródła muzyki za darmo. Aby bliżej poznać swoją muzyczną społeczność oraz świętować 400 tysięcy użytkowników, Play zbadał ich preferencje.

 

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail