X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Facebook monitoruje wykradzione bazy danych, aby ostrzec swoich użytkowników

Facebook monitoruje wykradzione bazy danych, aby ostrzec swoich użytkownikówfot. bank zdjęć shutterstock.com

reklama


Pomimo tego, że w mediach bardzo często słyszymy o ataku cyberprzestępców, wykradzionej bazie danych, która w następnej kolejności zostaje wystawiona na sprzedaż w Darknecie, większość z nas popełnia ten sam błąd – stosuje jedno hasło do wielu kont. Okazuje się, że Facebook opracował specjalny system, który temu przeciwdziała.

Ostrzeżenie

Jako pierwszy sprawę opisał portal Niebezpiecznik, który w wiadomości od czytelnika dostał zrzut ekranu przedstawiający jego profil na Instagramie i komunikat o następującej.

Zabezpiecz konto. Twoje bezpieczeństwo na Instagramie jest dla nas sprawą najwyższej wagi. Na podstawie zautomatyzowanej weryfikacji tożsamości wiemy, że Twoje hasło do Instagramu jest takie samo, jak hasło wykradzione z innej witryny. Nie mamy informacji o podejrzanej aktywności na Twoim koncie, ale na wszelki wypadek zmień hasło.

Nic nadzwyczajnego

Zdaniem autora artykułu nie jest niczym nowym, że duże firmy, takie jak na przykład Amazon, pobierają i analizują wykradzione i opublikowane w Internecie bazy danych. Po adresie e-mailowym szukają w nich swoich użytkowników, a następnie porównują hasła, które zabezpieczają obydwa profile. Jeśli chociaż odnajdą pasujący adres e-mailowy wówczas ostrzegają jego właściciela właśnie za pomocą takiego komunikatu.

Ale nie dotyczy Polski

Portal Niebezpiecznik zwrócił również uwagę na bardzo istotną kwestię. Otóż, polskie firmy nie mogą pobierać i analizowanych wykradzionych danych ponieważ nie jest to zgodne z prawem. U nas pobieranie i przetwarzane kradzionych baz danych godnie z artykułem 269b Kodeksu Karnego jest przestępstwem.

Art. 269b. § 1.

Kto wytwarza, pozyskuje, zbywa lub udostępnia innym osobom urządzenia lub programy komputerowe przystosowane do popełnienia przestępstwa określonego w art. 165 § 1 pkt 4, art. 267 § 3, art. 268a § 1 albo § 2 w związku z § 1, art. 269 § 2 albo art. 269a, a także hasła komputerowe, kody dostępu lub inne dane umożliwiające dostęp do informacji przechowywanych w systemie komputerowym lub sieci teleinformatycznej,podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail