X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

6 grup influencerów, które warto uwzględnić w strategii marketingowej

Jakie grupy influencerów warto wziąć pod uwagę w strategii? Czym charakteryzuje się każda z nich? Którą wybrać dla naszej marki? Polecamy podział zaproponowany przez Business 2 Community.

6 grup influencerów, które warto uwzględnić w strategii marketingowejfot. bank zdjęć pexels.com

reklama


W krajobrazie świata marketingu influencerzy zajmują obecnie bardzo silną pozycje. Liderzy opinii i internetowi twórcy stali się dla marek niezwykle istotnym głosem, który przemawia w ich imieniu do zaangażowanych społeczności. Ich pole dotarcia do odbiorców jest większe, a rekomendacje są bardziej wiarygodne. Dlatego też coraz więcej firm podejmuje tego typu działania i nawiązuje z nimi współprace. Wielokrotnie powstaje jednak pytanie – kogo wybrać i jakie typy twórców warto uwzględnić?

Business 2 Community zaproponował podział na 6 grup influencerów, których warto włączyć w strategię marketingową. Należą do nich mega-, makro-, mikroinfluencerzy, adwokaci, polecający oraz zwolennicy. Co wyróżnia każdą z nich?

fot. business2community.com

fot. business2community.com

Megainfluencerzy

Poprzez grupę megainfluencerów możemy rozumieć celebrytów, znanych sportowców, osobowości telewizyjne, aktorów i artystów, którzy są uważani za bardzo wpływowych. Cechą odróżniającą tę grupę od pozostałych jest nie tyle efekt zaangażowania odbiorców, a raczej ich motywacje oraz zachowania. Jest to kosztowna grupa liderów opinii zarabiająca na pracy, która uczyniła ich celebrytami i często nawiązująca współprace za wysokie kwoty. Dają oni jednak przy tym markom dostęp do milionowych społeczności, które mimo wszystko mają świadomość zasad współpracy swoich idoli z firmami.

Istotny jest jednak fakt, że może być ona pomocna na przykład przy wprowadzaniu produktu lub budowaniu świadomości marki – wówczas nawet jednorazowe działania mogą przynieść zaskakujące efekty, o ile oczywiście dysponujemy wystarczającymi środkami.

Do tego typu osób możemy zakwalifikować gwiazdy światowego formatu oraz topowych polskich celebrytów i artystów. Nie sposób nie wymienić tutaj Kim Kardashian West, której post kosztuje nawet 250 tysięcy dolarów i która brała udział w akcjach związanych m.in. z witaminami na włosy czy herbatą odchudzającą.

Makroinfluencerzy

Twórcy i blogerzy z dużymi polami wpływu, których głównym źródłem zysków są posty influencerskie mogą zostać zakwalifikowani jako makroinfluencerzy. Zaangażowanie tego typu lidera opinii wymaga nakładów nie tak sporych, jak w przypadku grupy opisanej wyżej, jednak wciąż znacznych. Jak oszacował Digday, kwoty oscylują wokół 1000 dolarów za 100 tysięcy followersów na Instagramie. Będą to więc znani twórcy internetowi skoncentrowani wybranym temacie, którzy oddziałują na swoich odbiorców. Jak estymuje Insightpool, mają oni od 10 000 do miliona obserwujących. Podobnie jak w przypadku megainfluencerów, grupa ta może pomóc we wprowadzaniu produktu oraz budowaniu wizerunku. 

Mikroinfluencerzy

O grupie mikroinfluencerów pisaliśmy w kwietniu, gdy to zastanawialiśmy się kim są i na ile angażują swoich odbiorców. Zaznaczaliśmy wtedy, że są oni przeciwieństwem celebrytów czy osób publicznych, a liczba ich fanów jest mniejsza niż w przypadku popularnych influencerów. Bowiem są to codzienni użytkownicy mediów społecznościowych, którzy mają istotny wpływa na znajomych, przyjaciół, rodzinę, często posiadają relację z obserwującym ich, ale ich życie nie polega wyłącznie na tworzeniu płatnych treści w social media. Część z nich jest świadoma swojego wpływu i aspiruje, aby dołączyć do grupy megainfluencerów. Podstawową różnicą pomiędzy osobami z tej grupy, a wcześniej opisanymi typami jest fakt, że tworzą treści związane ze swoimi zainteresowaniami, które są bardziej autentyczne, potrafią oni zaangażować odbiorców w znacznym stopniu, a tworzone przez nich posty zachęcają markę do traktowania ich jako niezwykle ważnego użytkownika.

Twórcy z tej grupy są szczególnie istotni, jeśli chcemy zmienić wrażenia odbiorców z przeszłości oraz zebrać leady. Docierają oni do określonych grup docelowych, nierzadko mają wyższy współczynnik konwersji aniżeli gwiazdy – siostry Kardashian podczas promocji herbatki odchudzającej miały niższy współczynnik konwersji aniżeli 30-40 mikroinfluencerów. Warto więc zastanowić się w perspektywie celów, które chcemy osiągnąć, czy w przypadku naszej marki to inwestycja w jednego megainfluencera, czy też w kilku mikroinfluencerów będzie odpowiedniejsza.

fot. bank zdjęć pexels.com

fot. bank zdjęć pexels.com

Adwokaci

Adwokaci i obrońcy marki są grupą, o którą warto dbać i pielęgnować. Zarówno oni, jak i mikroinfluencerzy pasjonują się marką, rekomendują ją i stoją za nią, jednakże cechą odróżniającą ich od wyżej opisanej grupy jest nieco mniejsza konwersja z ich aktywności, a raczej wpływ na przyjaciół i rodzinę. Warto pamiętać jednak, że z biegiem czasu ich wpływy mogą wzrosnąć, dlatego mimo to jest to grupa, o którą warto dbać. Szczególnie, że jeśli tworzone przez nich treści są naprawdę wartościowe, możemy wykorzystać je ponowne, na przykład do promocji.

Polecający

Polecający są grupą zbliżoną do poprzedniej, jednak są mniej entuzjastycznie nastawieni do rekomendacji. Niekoniecznie rozmawiają aktywnie o marce i produkcie w sieci lecz, jeśli ktoś z bliskich przyjaciół lub rodziny poprosi ich o rekomendację, odsyła go on do jednej z marek. Aby włączyć taką osobę w działania firmy można skorzystać na przykład z narzędzi monitoringu social media, które będą zbierały wszelkie wzmianki i tego typu polecenia. Wówczas możliwe będzie skontaktowanie się z tą osobą i sprawdzenie, czy nie zechciałaby stać się częścią grupy “adwokatów” marki lub inny sposób pomagać w budowaniu marki.

Zwolennicy

Loyalist, czyli po polsku zwolennicy, to grupa influencerów, która kocha naszą markę, ale jednocześnie nie jest skora do dzielenia się. Dlatego też, o ile jej pominięcie w swojej strategii wydaję się łatwe, o tyle mimo wszystko może ona dać marce wartość dzięki takim elementom jak ankiety czy opinie. W tym kontekście warto dostarczać im wiedzy na temat produktów i oferować im przywileje, takie jak w przypadku mikroinfluencerów, gdyż po pewnym czasie grupa ta może zmienić swoje miejsce w łańcuchu wpływów i stać się polecającymi lub adwokatami.

Który typ influencera wybrać?

Każda z wyżej opisanych grup jest warta rozważenia w kontekście naszej marki i może przenieść nasz influencer marketing na wyższy poziom. Dotyczy to zarówno początków naszej współpracy z liderami opinii, jak i dalszych jej etapów. Wymienione grupy mają zarówno wady, jak i zalety – różnią się podejmowanymi aktywnościami, stopniem wpływu na odbiorców oraz kosztami ponoszonymi na rzecz realizacji współpracy.

Warto pamiętać także, że to nie jedyny podział influencerów, jaki funkcjonuje – istotną rolą odgrywają także ich motywacje, branża czy platforma komunikacji, o czym pisaliśmy w artykule na temat podziału liderów opinii. Wydaje się, że trend rozwija się na tyle, że marki, które chcą za nim podążać powinny rozważyć, jaki z założenia powinien być ich idealny influencer i wówczas dopasować do tych cech odpowiedniego twórcę.

Źródło: na podstawie artykułu Business 2 Community

 

Przeczytaj także:

Poznaj nowy typ influencerów w social media. Oto granfluencerzy

Polscy influencerzy po 50 roku życia. Kogo warto obserwować na Instagramie?

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail