X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Facebook ma kłopoty – BlackBerry pozywa go o naruszenie patentów

Były producent smartfonów pozywa Facebooka o naruszenie patentów i wykorzystanie ich w aplikacjach takich jak Instagram czy WhatsApp. Co na to światowy gigant?

Facebook ma kłopoty – BlackBerry pozywa go o naruszenie patentówfot. bank zdjęć pexels.com

reklama


Światowe media obiegła informacja o pozwie o naruszenie praw patentowych, jaki we wtorek przeciwko Facebookowi złożyła w sądzie firma BlackBerry Ltd. Jak podaje Fortune, kanadyjskie przedsiębiorstwo twierdzi, że światowy gigant wykorzystuje w swoich aplikacjach technologię wymyśloną właśnie przez byłego producenta smartfonów.

Zarzuty BlackBerry

W opinii firmy Facebook w swoich aplikacjach takich jak Instagram oraz WhatsApp wykorzystuje niektóre funkcje przesyłania wiadomości zaprojektowane przez BlackBerry, co miałoby stanowić naruszenie własności intelektualnej. W informacji nie podano jednak konkretnych rozwiązań charakterystycznych dla Blackberry Messenger, jakie miałaby wykorzystać bezprawnie firma. Wskazano jedynie, że chodzi o innowacyjne zabezpieczenia, interfejs użytkownika oraz funkcje.

Wiadomo także, że od dłuższego czasu prowadzono na ten temat rozmowy, których efektem miało być porozumienie. Z racji tego, że go nie osiągnięto, w poczuciu obowiązku wobec akcjonariuszy firmy konieczne było podjęcie kroków prawnych i skierowanie pozwu do sądu.

Co na to Facebook?

Zastępca Generalnego Radcy Prawnego Facebooka, Paul Grewal. zadeklarował, że firma zamierza walczyć w sądzie. Zasugerował on także, że pozew BlackBerry odzwierciedla aktualny stan działalności firmy. Uważa on, że takie działanie to element strategii Dyrektora Generalnego BlackBerry, Johna Chena, dzięki której firma, niedziałająca już na rynku smartfonów mogłaby zarobić pieniądze. Szczególnie, że wedle podanych przez Reuters informacji, przedsiębiorstwo stara się przekonać inne firmy do opłacenia tantiemów za korzystanie z należących do niego 40 tysięcy globalnych patentów, w tym systemów operacyjnych, infrastruktury sieciowej, akustyki, wiadomości czy zabezpieczeń.

W 2017 roku w podobnej pozycji jak obecnie Facebook znalazła się Nokia – BlackBerry pozwał ją o naruszenie praw patentowych dotyczących technologii 3G i 4G. Sprawa wciąż jest w toku. Z kolei pozew wobec Facebooka ma 117 stron i z pewnością o przebiegu tychże działań wobec światowego giganta usłyszymy jeszcze nie raz.

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail