X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Facebook potraktował fragment Deklaracji Niepodległości USA jako mowę nienawiści

Serwis Marka Zuckerberga uznał fragment Deklaracji Niepodległości za mowę nienawiści i zablokował post gazety z Teksasu. Algorytm nie był w stanie wyłapać, że udostępniona treść to fragment historycznego dokumentu.

Facebook potraktował fragment Deklaracji Niepodległości USA jako mowę nienawiścifot. bank zdjęć bigstockphoto.com

reklama


W ubiegłym tygodniu w Stanach Zjednoczonych obchodzono Dzień Niepodległości. Z tej okazji, na profilu niewielkiej gazety “The Vindicator” z Teksasu zamieszczano fragmenty deklaracji niepodległości, aby uczcić dzień 4 lipca i zachęcić do lektury dokumentu. Światowy gigant potraktował jednak elementy wpisu jako mowę nienawiści i zablokował post zawierający paragrafy 27-31.

Cenzura posta

Prowadzący profil gazety na Facebooku otrzymali powiadomienie o tym, że udostępnione przez nich treści są niezgodne ze standardami serwisu związanymi z mową nienawiści. Telegraph podaje, że chodziło głównie o znajdujący się między paragrafami 27-31 fragment dotyczący rdzennych Amerykanów określonych jako “bezwzględnych indiańskich dzikusów”. Była to już 10 część deklaracji, jaką udostępniono w okresie poprzedzającym narodowe święto.

Przeprosiny ze strony Facebooka

Serwis dość szybko zdał sobie sprawę z tej sytuacji i przeprosił mailowo “The Vindicator” za nieporozumienie. Gazeta podzieliła się treścią przeprosin na swoim profilu, stąd wiemy, że serwis przyznał się do błędu i usunięcia czegoś, co nie było sprzeczne ze standardami społeczności – post został ponownie przywrócony. 

Algorytm niedoskonały

Błąd serwisu wynika najpewniej z tego, że robot przeszkolony do wykrywania politycznie niepoprawnego języka i mowy nienawiści nie jest wystarczająco inteligentny, aby wykryć to, kiedy mamy do czynienia z fragmentem historycznego dokumentu. Może to stanowić sygnał dla twórców serwisu, nad jakimi aspektami algorytmu warto jeszcze popracować, by uniknąć takich sytuacji w przyszłości.

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail