X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Poczuj horror wojny w Syrii dzięki VR

Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża wykorzystuje wirtualną rzeczywistość, aby przenieść Cię z przytulnego kąta do domu rodziny w obliczu wojny. Jakiego wyboru dokonałbyś w sytuacji kryzysowej?

Poczuj horror wojny w Syrii dzięki VRźródło: icrc.org

reklama


Obecnie odnalezienie przykładów wykorzystania wirtualnej rzeczywistości w życiu codziennym nie jest zadaniem trudnym. Z możliwości tego rozwiązania chętnie korzystają marketerzy, przedstawiciele biznesu, rozrywki czy przemysłu. Jak się okazuje, VR może okazać się pomocny także dla organizacji humanitarnych.

Nietypowe wykorzystanie VR

Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża (International Comittee of The Red Cross) sprawdza, na ile technologia wirtualnej rzeczywistości jest w stanie wpłynąć na ludzkie zachowania i wzbudzić empatię.

W tym celu przy współpracy z agencją kreatywną Dont’t Panic i firmami Visualise oraz Stoked Films, za pomocą kamery 360 nakręcono w Bejrucie interaktywny film. Wystąpili w nim aktorzy z krajów spustoszonych przez wojnę takich jak Syria i Irak. Poniższy, 13-sekundowy zwiastun wprowadza odbiorcę w to, co może znaleźć w dedykowanej aplikacji mobilnej The Right Choice.

Co wybierzesz?

Choć mówi się, że zawsze mamy jakiś wybór, nie zawsze istnieje ten “lepszy” wariant. Przekonują się o tym mieszkańcy terenów ponoszących skutki wojen takich jak Syria. Dzięki aplikacji mobilnej The Right Choice i Google Cardboard możemy przenieść się do domu jednej z takich rodzin.

Niezaznajomieni z konfliktami mogą zobaczyć, jak wyglądają i mieszkają jej członkowie żyjący w strachu. Po chwilowej obserwacji sytuacji z życia rodziny, odbiorcy mogą zobaczyć, jak mężczyzna zostaje postrzelony i zdecydować, czy rodzinna powinna uciekać czy się ukryć. Widoczny wówczas obraz jest bardzo realistyczny, a scena przemocy może wywołać silne emocje, dlatego organizacja zaznacza, że odbiorcami treści nie powinny być osoby poniżej 15 roku życia.

źródło: zrzut ekranu z aplikacji The Right Choice

źródło: zrzut ekranu z aplikacji The Right Choice

Twórcy aplikacji zadbali o wiele różnych gałęzi fabularnych, pozwalając ludziom na podejmowanie własnych decyzji dotyczących tego, co rodzina powinna zrobić, gdy znajdzie się w sytuacji kryzysowej. Żaden ze scenariuszy nie ma jednak w pełni pozytywnego finału – wirtualna rzeczywistość przenosi widzów z ich domów do horroru pola bitwy.

Doświadczenie to zostało stworzone z myślą o posiadaczach Google Cardboard, ale mogą z niego skorzystać także osoby bez gogli.

Pobierz na iOS

Pobierz na Android

Nowe technologie i empatia

Aplikacja Right Choice to nie jedyne wykorzystanie nowych technologii przez organizację w kontekście wzbudzenia empatii u ludzi. Na początku 2018 roku udostępniono aplikację Enter The Room wykorzystującą technologię rozszerzonej rzeczywistości. Przedstawiono w niej historię małej dziewczynki w czasie wojny. Francuska agencja Nedd stworzyła projekt z wykorzystaniem technologii ARKit od Apple.

Posiadacze urządzeń tej marki mogą przekroczyć próg wirtualnych drzwi i wejść do pokoju dziecka. Nie widzą oni dziewczynki, ale mogą obejrzeć jej wspomnienia – rysunki, zabawki i inne przedmioty znajdujące się w pokoju, co pozwala prześledzić jej rozwój w ciągu czterech lat wojny, a także usłyszeć dźwięki dobiegające z zewnątrz.

Czy VR  i AR mogą więc przyciągnąć nowych odbiorców, aby zrozumieć, co przeżywają inni ludzie oraz jak wygląda ich życie np. podczas wojny? Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża przeprowadza ankiety internetowe, aby zebrać opinie na temat tego, jak można wykorzystać technologię immersyjną w podnoszeniu świadomości problemów humanitarnych i edukacji. Wyniki zostaną zaprezentowane na początku 2019 roku.

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail