X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

10 profili osób chorych lub z niepełnosprawnościami, które musisz obserwować w social media

Oto 10 twórców internetowych zmagających się z przeciwnościami losu, których warto obserwować.

10 profili osób chorych lub z niepełnosprawnościami, które musisz obserwować w social mediaźródło: shutterstock.com

reklama


Internet przepełniony jest blogami i vlogami. Tematyka ich bywa bardzo różna – od życia codziennego do tutoriali makijażowych. Jednak możemy tam również znaleźć kilka perełek. O czym mowa?

Blogi osób chorych i z niepełnosprawnościami

Nie zawsze zauważamy je w Internecie. Nawet kiedy pojawiają się propozycje takich filmów czy blogów – uważamy, że prezentowane tam treści są nasycone zbyt ogromnym bólem i smutkiem. Mowa oczywiście o działalności internetowej osób chorych lub z niepełnosprawnościami. Takie osoby najczęściej wzbudzają w nas współczucie i lęk. Zupełnie niepotrzebnie! Większość z tych osób czuje, że dzięki tym małym „defektom” jest wyjątkowa, a czasami to właśnie dlatego mają siłę rozbudzać w nas wiarę w samego siebie. W związku z tym, przygotowaliśmy dla Was dziesięć osobowości internetowych, które mamy nadzieję wpłyną na Wasze postrzeganie tych grup społecznych.

Życie na wózku

Autorem kanału “Życie na wózku” i konta @mrocznykikut na Instagramie jest Rafał Miszkiel. W wyniku wypadku został sparaliżowany od pasa w dół, a także odjęto mu lewy biceps i prawą rękę do przedramienia. Od 2013 roku porusza się na wózku inwalidzkim i na swoim kanale. Opowiada na nim, nie tylko jak zmieniło się jego życie, ale również na trudne pytania widzów: jak skorzystać z toalety poruszając się na wózku, o tym jak osoby z niepełnosprawnością uprawiają seks, itd.

źródło: instagram.com/mrocznykikut

źródło: instagram.com/mrocznykikut

Na kanale Rafała znajdują się również treści dotyczące samodzielności vlogera i zakupywanych przez niego sprzętów, które umożliwiają codzienne funkcjonowanie. Oto przykład jednego z vlogów umieszczonego na kanale „Życie na wózku”:

Hungry4life

Marta, to dziewczyna, która nie je, ani nie pije. Tak! Dobrze czytacie. Wszystko dlatego, iż cierpi na chorobę, która zaburza motorykę układu pokarmowego, w związku z tym musi być karmiona rurką przez serce. Jest autorką bloga o wymownym tytule: „Hungry4life”. Opisuje na nim swoje codzienne, trudne życie. Często jednak są to wpisy z „przymrużeniem oka”, czego dowodem może być jeden z postów na Instagramie:

źródło: instagram.com/hungry4_life

źródło: instagram.com/hungry4_life

źródło: instagram.com/hungry4_life

Dziewczyna chce nie tylko na swoim blogu pokazać problemy z jakimi się boryka, ale również dać nowe nadzieje tym, którzy nie potrafią odnaleźć się w swoim życiu.

Przeczytaj także10 najciekawszych kanałów edukacyjnych dla dzieci i młodzieży na YouTube

JacekGaworski.pl

Człowiek ten znany jest na pewno w środowisku sportowym – zwłaszcza wśród miłośników szermierki. Jacek Gaworski uprawiał ten sport aż 22 lata. W 2004 roku, rozpoznano u niego stwardnienie rozsiane, a w 2012 roku – dodatkowo nowotwór mnogi rdzenia.

Na swoim blogu, mężczyzna prezentuje treści związane ze sportem, przygotowaniami do igrzysk olimpijskich, ale również metodach leczenia. Pokazuje w jaki sposób miłość do sportu, może stać się motorem napędowym do samego życia. Wierzy w to, że jeszcze długo będzie mógł cieszyć kibiców swoimi wynikami pomimo postępującej choroby.

źródło: jacekgaworski.pl

źródło: jacekgaworski.pl

źródło: jacekgaworski.pl

Migam PJM-em by Katarzyna Szymura

Katarzyna Szymura to zdecydowanie jeden z najlepszych przykładów osób, którym niepełnosprawność nie stoi na drodze do spełniania marzeń. Kobieta jest osobą Głuchą. Prowadzi ona zarówno bloga, jak również vloga. Odpowiada na nich na najczęściej zadawane pytania internautów, mówi o problemach społeczności osób Głuchych i głośno wyraża swoje opinie.

źródło: instagram.com/migamy_pjmem/

źródło: instagram.com/migamy_pjmem/

Obok działalności internetowej, prowadzi także szkołę językową, gdzie uczy Polskiego Języka Migowego. Dodatkowo należy wspomnieć, iż Katarzyna Szymura umieszcza swoje filmiki wraz z napisami w języku polskim, co świadczy o niezwykłym szacunku, którym darzy osoby słyszące. Oto jeden z jej przykładowych vlogów:

Zobacz także10 wartościowych kanałów na YouTube

Lucy Edward

Lucy Edwards jest autorką vloga sygnowanego swoim imieniem i nazwiskiem. Dziewczyna jest niewidoma i również bez skrępowania odpowiada na pytania zadawane przez oglądających ją internautów. Na wszystkie pytania odpowiada bez większej krępacji, czego dowodem jest odpowiedź na pytania odnośnie korzystania z toalety, najgorszych rzeczy w byciu niewidomą, itd.

źródło: instagram.com/lucyedwardsofficial

źródło: instagram.com/lucyedwardsofficil

Ponadto, Lucy podróżuje i dzieli się swoimi przeżyciami z widzami.  Największe jednak wrażenie, nie tylko na jej widzach, ale również na różnych portalach opiniotwórczych, zrobił vlog na temat makijażu. Trwa on 20 minut, a wszystkie etapy pokazywane są krok po kroku. Oto i on:

niePEŁNOSPRAWNY turysta

Blog prowadzony jest przez jednego z prawników i miłośników sportu – Łukasza Hećmana. Za jeden z głównych celów, Łukasz obrał sobie promowanie podróżowania. Jako osoba z niepełnosprawnością i poruszająca się na wózku inwalidzkim, daje tym dobry przykład. Zwiedza zakątki Polski, ale nie boi się też większych, dalszych wyzwań. Zdjęcia z wypraw autora bloga są dobrym przykładem na to, że świat bywa już coraz bardziej dostępny dla wszystkich.

źródło: instagram.com/luka_hecman

źródło: instagram.com/luka_hecman

źródło: http://niepelnosprawnyturysta.pl

Anioł na resorach

Jedna z trafniejszych recenzji tego vloga, znajduje się w intro filmu: “Ogranicza Nas tylko Nasz umysł”. Autorka tego vloga dokładnie to chce udowodnić. W swoich filmach krok po kroku instruuje kobiety w jaki sposób mogą wykonać swój makijaż, pokazuje co dostała na święta, itd. Vlog prowadzi Bogumiła Siedlecka-Goślicka, która jeździ na wózku i przełamuje wszelkie konwenanse! To szczęśliwa kobieta i żona, która realizuje swoje marzenia mimo niepełnosprawności.

źródło: instagram.com/dominikabudzynska

źródło: instagram.com/aniolnaresorach

A oto jeden z aktualniejszych filmów na kanale Bogumiły:

Dominika Budzyńska

“Niepełnosprawność? Co to właściwie jest?”- takie pytania mogą z powodzeniem zadać wszyscy, którzy odwiedzą profil Dominiki na Instagramie. To niezwykłe miejsce, gdzie osoba, która wydaje nam się mieć ogromne ograniczenia, pokazuje, że jest zupełnie inaczej. Zwiedza świat, wykonuje kolorowe makijaże i spędza miłe chwile przy boku ukochanego męża.

źródło: instagram.com/dominikabudzynska

źródło: instagram.com/dominikabudzynska

źródło: instagram.com/dominikabudzynska

Lolo

Lolo to niepełnosprawna influencerka ze stwardnieniem rozsianym, która udziela rad, jak być piękną. Na jej instagramowym profilu, możemy znaleźć  zdjęcia z różnych sesji, promocję kosmetyków, itd. Lolo, czyli Lauren Spencer, posiada również swój profil na serwisie YouTube. Bez krępacji opowiada o diagnozach lekarskich, problemach osób z niepełnosprawnością. Nie boi się trudnych pytań, dając przy tym maksymalnie wyczerpującą odpowiedź.

źródło: instagram.com/itslololove

źródło:instagram.com/itslololove

robimypodroze.pl

Na sam koniec, pozostawiliśmy duet: Gosię i Kamila. Gosia jest osobą pełnosprawną, natomiast Kamil przemieszcza się za pomoczą wózka inwalidzkiego. Oboje podróżują po świecie i sprawdzają jakie niedogodności czekają turystów z różnymi niepełnosprawnościami. Na blogu możemy znaleźć, m.in. piękne zdjęcia, ciekawostki z podróży, kraje widziane z perspektywy osoby z niepełnosprawnością, itd.

“Robimy podróże” ma być formą zachęty dla osób, które w jakiś sposób czuja się ograniczone, aby wyjść z domu. Ponadto, pozwala on spojrzeć na takie osoby z zupełnie innej perspektywy.

źródło: robimypodroze.pl

źródło: instagram.com/robimypodroze

źródło: instagram.com/robimypodroze

Mamy nadzieję, że takie zestawienie kilku blogów i vlogów osób chorych lub z niepełnosprawnościami był dla Was przydatny. Nie myślimy jednak tu tylko o inspiracjach i motywacji do działania oraz walki z przeciwnościami losu. Choć i ich sporą dawkę na pewno znajdziecie na wspomnianych profilach!

Wierzymy także, że obserwacja profili wpłynie na Wasze postrzeganie takich osób, jako ludzi, którzy niczym od nas się nie różnią. Warto pamiętać, że to często my stajemy się niepełnosprawni narzekając na życie i nie czerpiąc z niego garściami.

A zainteresowanym tym, jak osoby nowe technologie mogą pomóc osobom niepełnosprawnym m.in. w sieci, polecamy nasz raport: „(nie)Pełnosprawni w internecie”.

 

Zobacz równieżPoznajcie najciekawsze profile zwierząt na Instagramie

Karolina Żyłowska

Karolina Żyłowska

Zobacz wszystkie artykuły autora

Zapraszamy do wypełnienia ankiety

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail