X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Czy dbamy o swoją prywatność w mediach społecznościowych?

Badanie wykazuje, że coraz częściej dbamy o swoją prywatność w mediach społecznościowych. A w jednym z nich szczególnie dbamy o poszanowanie naszych danych.

Czy dbamy o swoją prywatność w mediach społecznościowych?źródło: shutterstock.com

reklama


Ustawienia prywatności profilu, ograniczenie dostępu do informacji osobom obcym i chronienie swoich danych. Okazuje się, że właśnie tak do mediów społecznościowych podchodzi bardzo duża liczba użytkowników.

Prywatność naszych kont w social mediach

Dane na temat zachowania prywatności w mediach społecznościowych mogą nas miło zaskoczyć. Z badań przeprowadzonych przez serwis viasatsavings.com wynika, że ponad 50% użytkowników dba o swoją prywatność w mediach społecznościowych.

Ponadto, pytania dotyczyły również poszczególnych, czterech serwisów social mediów, czyli Facebooka, Instagrama, Twittera i TikToka. I tak, użytkownicy najwięcej prywatności zachowują na Facebooku. Na drugim miejscu jest Instagram, potem Twitter, a na końcu TikTok. Podobnie wygląda kwestia zablokowania dostępu do naszego profilu innym osobom.

źródło: viasatsavings.com

Na Facebooku inne osoby blokuje aż 74% użytkowników, na Instagramie 54%, Twitterze 49%, a TikToku tylko 36%. Dodatkowo, w rozróżnieniu na płeć, kobiety w wieku 25-34 lat dwa razy częściej blokują inne konta, niż mężczyźni w tej samej grupie wiekowej. Na Facebooku natomiast sytuacja wygląda podobnie zarówno wśród użytkowników płci żeńskiej, jak i męskiej.

Prywatność na Facebooku

Użytkownicy na Facebooku preferują zachowanie częściowej prywatności. Tę odpowiedź wskazało ponad 57% respondentów. Natomiast już 79% nie chce, aby ich konto mogło zostać znalezione za pomocą wyszukiwarki Google. W kwestii blokowania innych użytkowników, na tym medium społecznościowym nie ma zbyt dużej różnicy również pomiędzy kobietami (74%) a mężczyznami (73%). Użytkownicy nie chcą także pokazywać innym listy znajomych. Aż 79% badanych oznajmiło wyłączenie takiej możliwości, a tylko 21% przyznało się do publicznego dostępu do tej informacji.

I na koniec dosyć szokująca informacja, ponad 52% osób przyjmuje do znajomych każdego, kto chce zostać jego kontaktem na Facebooku. Widać tu zatem brak konsekwencji. Skoro bowiem ograniczamy dostęp do informacji obcym osobom, powinniśmy również zadbać o to, kto należy do grona naszych znajomych i nie przyjmować ich jeżeli nie są one nam bliżej znane.

Zachowanie prywatności na Instagramie i Twitterze

Tutaj sytuacja wygląda bardzo podobnie. Ponad 63% badanych użytkowników Instagrama przyznaje się do zablokowania dostępu do swojego konta. Natomiast w tym przypadku aż ponad połowa respondentów to kobiety. Dodatkowo, połowa pytanych ogranicza możliwość dodawania komentarzy lub korzysta z opcji ich filtracji pod kątem określonych fraz, słów. Dostęp do swojego Stories ogranicza 42% osób. Podobnie wygląda kwestia ich udostępnienia czy odpowiedzi lub reakcji na relację.

Wśród badanych w serwisie viasatsavings.com. 49% osób przyznało, że nie posiada konta na Twitterze. Natomiast z tych 51% osób obecnych na tym serwisie, 21% decyduje się na jego upublicznienie, a 19% decyduje się konto prywatne. Pozostałe osoby nie wiedzą jaki rodzaj konta posiadają i w jaki sposób mogą wpływać na ustawienia prywatności.

Ponadto, aż 55% respondentów wyłącza funkcję geolokalizacji na tym medium, a 46% nie pozwala na to, aby serwis personalizował wyświetlane treści na podstawie ich informacji prywatnych.

Tik Tok a wiek i prywatność

źródło: unsplash.com

Tutaj grono osób badanych nie było zbyt duże, gdyż tylko 25% respondentów ma czynne konto na TikToku. W porównaniu z 91% osób będących na Facebooku, procent ten wydaje się mały. Dodatkowo, 10% korzysta z tej aplikacji co tydzień. Natomiast tylko 36% zdecydowało się na zablokowanie innych użytkowników i ograniczenie im dostępu, w tym w większości byli to użytkownicy płci żeńskiej. I tu z pomocą mogą przyjść również inne dane, na temat poszczególnych grup wiekowych, w odniesieniu do wszystkich mediów społecznościowych, gdzie zachowanie tej prywatności jest kwestią istotną.

I te dane nie powinny być zaskakujące. O swoją prywatność najbardziej bowiem dbają osoby w wieku od 45-54 lat. Aż 78% osób z tej grupy wiekowej decyduje się zatem na konto całkowicie lub częściowo prywatne. Na drugim miejscu są osoby w przedziale wiekowym 18-24, gdzie dodatkowo ponad połowa decyduje się na zmianę hasła za każdym razem, gdy zakłada konto w innym serwisie społecznościowym.

Co to oznacza?

Raport ten, wielu specjalistów napawa nadzieją. Biorąc pod uwagę odpowiedzi respondentów w tym badaniu, łatwo bowiem wywnioskować, że coraz częściej zależy nam na naszym bezpieczeństwie w mediach społecznościowych. I o ile wciąż wiele osób upublicznia swoje profile wraz ze wszystkimi informacjami o sobie lub nawet nie wiedzą o możliwości zmiany tych ustawień, to zdecydowanie ta świadomość wzrasta. Może to także oznaczać dobry wpływ prasy internetowej, która informuje o zagrożeniach wynikających z braku zadbania o ochronę swoich danych. Dlatego my również zachęcamy do tego, aby zadbać o swoją prywatność w sieci, ponieważ często konsekwencją takich zaniedbań mogą mieć nieprzyjemne skutki.

Zapraszamy do wypełnienia ankiety

Polecamy raport

Raport redakcji SOCIALPRESS

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail