X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Fałszywe strony o zdrowiu na Facebooku są chętniej czytane niż te prawdziwe

Strony szerząca fake newsy w mediach społecznościowych są chętniej czytanie niż ich rzetelni odpowiednicy. Dodatkowo tendencja ta znacznie wzrosła w okresie pandemii.

Fałszywe strony o zdrowiu na Facebooku są chętniej czytane niż te prawdziweźródło: unsplash.com

reklama


W dobie internetu każdy szuka odpowiedzi na pytania właśnie tam. Nie inaczej jest również w kwestii zdrowia. Jednak pomimo wielu apeli na temat wybierania sprawdzonych źródeł, wciąż większe zainteresowanie wzbudzają te fałszywe.

Fałszywe konta i ich popularność

W raporcie grupy aktywistów non-profit Avaaz czytamy, że w zeszłym roku nieprawdziwe informacje na temat zdrowia przyciągnęły grono aż 3,8 miliona użytkowników. Dodatkowo, co ważne, grupy te cieszyły się dużo większą popularnością niż źródła rzetelne w tematyce zdrowia, także w doniesieniu do wirusa COVID-19.

Jak wykazało badanie, strony z nieprawdziwymi informacjami na temat zdrowia wygenerowały prawie pół miliarda wyświetleń w social mediach. Ruch w tych witrynach wzrastał najszybciej podczas kwarantanny na całym świecie. Niezbyt optymistycznie wygląda również porównanie ruchu na tych stronach. Na 10 najchętniej czytanych stronach z fake newsami na temat zdrowia odnotowano aż 4 razy większą liczbę wyświetleń niż na 10 najchętniej czytanych stronach z prawdziwymi informacjami.

źródło: secure.avaaz.org

Facebook i jego skuteczność

Nowy raport nie tylko jest dowodem na to, że fake newsy wciąż mają się dobrze, ale również poddaje w wątpliwość przeciwdziałania Facebooka. Raport wykazał bowiem jeden znaczący fakt. Gigant mediów społecznościowych wskazał jedynie 16% wszystkich treści uznawanych za dezinformacje zdrowotne. Dodatkowo, naukowcy wykryli również na tym medium ponad 4 miliardy fake newsów, z którymi wciąż nie potrafi sobie Facebook poradzić. A musimy pamiętać, że czas pandemii może tylko zwiększyć to zjawisko, gdyż jej końca niestety na ten moment nie widać.

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail