X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Interaktywne okulary AR od Facebooka

Od czasu kiedy Facebook po raz pierwszy ogłosił swoje prace nad idealnym modelem okularów AR minęło już trochę czasu. Teraz jednak przedstawia nam dalsze plany rozwoju na tym polu.

Interaktywne okulary AR od Facebookaźródło: tech.fb.com

reklama


Gigantowi mediów społecznościowych bardzo zależy na tym, aby wejść szturmem do świata AR. Dlatego postanowił rozwinąć swoje działania w tym obszarze tematycznym.

Okulary interaktywne AR jakich jeszcze nie było

Fani nowych technologii oczekiwali roku 2021. W tym roku bowiem miały ukazać się okulary AR od Facebooka. Niestety, nikt nie przewidział przebiegu pandemii, a podczas jej trwania gigant zdecydował się rozszerzyć swoje plany. Obecne polegają na opracowaniu lekkich, stylowych okularów, pozwalających kontaktować się z bliskimi na odległość.

Co ważne, takie okulary będą zakrywały twarz tak, aby rozszerzona rzeczywistość wydawała się nam jeszcze bliższa i bardziej autentyczna niż do tej pory.

Wszystko dobrze przemyślane

Produkt ten jest również bardzo dobrze przemyślany. Okulary AR mają być wykonane z materiałów przyjaznych dla środowiska, w duchu etycznej i przyjaznej pracy. Dodatkowo, na swojej stronie Facebook wspomina również o bezpieczeństwie danych, jakie ma w nowym gadżecie zaproponować użytkownikowi. Jako przykład ich funkcjonowania, gigant podaje wizytę użytkownika w kawiarni. Po wejściu, okulary AR mogą samodzielnie zamówić ulubiony napój czy wygłuszyć hałas, który jest obecny dookoła. Dodatkowo, okulary będą miały również dostęp do kontaktów, dzięki czemu użytkownik wykona telefon bez włączania telefonu.

źródło: tech.fb.com

Okulary będą one mogły również przypominać o najważniejszych wydarzeniach, datach, a nawet pokazywać warunki drogowe w oparciu o najszybszą i najbezpieczniejszą podróż. Czy to zatem oznacza, że już niebawem będziemy żyć tak, jak bohaterowie Black Mirror? Na tym etapie rozwoju technologicznego nic nie jest wykluczone.

Okulary interaktywne a Interfejs przyszłości

Jak deklaruje gigant, największą różnicą między przyszłym interfejsem AR a wszystkim, co pojawiło się wcześniej, jest to, że urządzenia AR od Facebooka będą miały znacznie więcej informacji kontekstowych. Okulary przyszłości będą widzieć i słyszeć świat z naszej perspektywy, tak jak my.

Interfejs przyszłości będzie wzmocniony przez kluczową pętlę sprzężenia zwrotnego. Dzięki temu sztuczna inteligencja nie tylko będzie uczyła się od nas, ale ponieważ dane wejściowe są bardzo niskie, będzie zadawać pytania, aby szybciej zrozumieć nas i nasze potrzeby. Gigant zapowiada, że możliwość instruowania systemu w czasie rzeczywistym przeskoczy systemy, które opierają się na tradycyjnym gromadzeniu i szkoleniu danych.

Innowacyjna opaska na nadgarstek

Facebook zapowiedział, że już w przyszłym tygodniu udostępni więcej informacji na temat rozwiązań na nadgarstek, które w połączeniu z kontekstowymi informacjami AI, pozwalałby już za pomocą małego ruchu palca podejmować decyzje. Niewielki ruch pozwoliły np. odtwarzać podcasty.

Wedle pierwszych doniesień, opaski miałyby rejestrować bodźce neuronowe za pomocą „elektromiografii”. Jak czytamy w komunikacie Facebooka, podejście to wykorzystuje sygnały elektryczne, które przemieszczają się z rdzenia kręgowego do dłoni, aby kontrolować funkcje urządzenia opartego na dekodowaniu sygnału z nadgarstka. Sygnały płynące z nadgarstka są tak wyraźne, że EMG może wykryć ruch palca na odległość zaledwie milimetra. Oznacza to, że wprowadzanie danych może być tak proste, jak kliknięcie wirtualnego przycisku – i ostatecznie może nawet być możliwe wyczucie samego zamiaru poruszenia palcem.

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail